23 Temmuz 2019

Reha AYDIN9 Eylül 2018 , Pazar

Reha AYDIN

Temizlik kampanyası

Bugünlerde, çevre temizliği ile ilgili olarak sosyal medyada çok güzel bir kampanya başladı.
Dünyada uzun zaman önce başlayan kampanyayı ülkemizde başlatan uluslararası bir akademisyen ve aynı zamanda bir köşe yazarı olan; Prof. Dr. Selçuk ŞİRİN.
Prof. Dr. Selçuk Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) öğretim üyesi olarak görev yapıyor ve istatistik ve davranış bilimi alanında uzman. Aynı zamanda da Hürriyet Gazetesinde köşe yazarı.
Selçuk Şirin hocanın sosyal medyadan başlattığı kampanyaya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı da dahil olmak üzere bir çok büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşu katılıyor.
Sosyal Medyada, Slovenya’dan Ruanda’ya kadar birçok başarılı temizlik kampanyası örneklerini bulabilirsiniz.
Ruanda’nın ki çok ilginç, her ayın son cumartesi, her aileden 18 yaşını geçmiş en az 1 kişi katılarak 4 saat ülkeyi temizliyorlar.
Kampanyanın adı; “Gelin Türkiye'yi bir günde temizleyelim”
Bazı iller bu konuda tarih belirlemiş hatta internet sitesi bile kurmuş.
Antalya’da bütün belediye başkanlarının ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile 30 Eylül tarihinde şehir temizlenecek ve web siteleri de; antalyayitemizliyoruz.com 
Bu kampanya ya Sakarya’dan katılan belediye veya sivil toplum kuruluşuna denk gelmedim.
Hâlbuki en az Antalya kadar Sakarya’da da bu kampanyanın ilgi görmesini bekliyordum.
Özellikle de, on günlük bayram tatilinde 1 milyondan fazla kişiyi ağırladığı iddia edilen Karasu ve şehrin en yüksek turizm potansiyelli ilçesi olan Sapanca’nın belediye düzeyinde kampanyaya katılmalarını beklerdim.
Bu kampanya farkındalık oluşturmanın yanında özellikle mesire alanı vb yerlerin temizlenmesi için de önemli bir fırsat.
Kampanyanın altında farklı bir şeyler aramanın anlamı yok.
Kampanyayı başlatan, ülkemizin gururu başarılı bir akademisyen. Sonra şehri temizlemenin altında ne gibi bir siyasi veya başka menfaat olabilir ki.
Temiz şehir veya çevre, şehrin yaşam kalitesinin yükselmesine ciddi katkı sağlar.
Sadece yaşam kalitesi değil bu işi ekonomik boyutu da var.
Temiz çevrenin insanlar tarafından daha temiz tutulduğu, kirli çevrenin de insanlar tarafından daha çok kirletildiği gerçeği, kamuda tasarruf tedbirlerinin konuşulduğu günümüzde, belediyeler için önemli bir konu.
Kampanyayı hangi boyutuyla ele alırsak alalım gerçekten çok ciddi katkıları olan bir çalışma.
Gönül ister ki bu kampanyayı valilik, büyükşehir belediyesi ve tüm ilçe belediyeleri ve şehrin tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirelim.
Yılda bir gün bile olsa, sokakta izmarit toplanın ne demek olduğunu, temizlik görevlilerinin işlerinin ne kadar da zor olduğunu anlayalım.
Böyle bir kampanya, evlerine gösterdikleri temizlik hassasiyetini sokaklarından ve ortak yaşam alanlarından esirgeyen halkımızın, bu işlerin kolay olmadığının farkına varmalarına yardımcı olur.
Kampanyaya tüm okullarımız ile katılalım ki, çocuklarımız bizim sokağa attığımız izmaritleri toplarken bizlere hayır dua okusunlar.
İzmariti sokağa atarken, çocuğumuzun toplayacağı aklımıza gelirde daha dikkatli atarız!
Sakarya Üniversitesi bu kampanyaya “Kampüsümü Temizliyorum” ile katılabilir. Öğrenciler, kendileri için çalışan insanları daha iyi anlayabilir.
Üyeleri kendi işyerlerinin çevresini temizleyerek SESOB ve SATSO bu kampanyaya katılabilir.
Sakarya’da ki yerel basın kuruluşları uzun zamandır ilk defa pazar günleri gazete çıkarmama konusunda ortak hareket edebildi.
Şehrin temizlenmesi konusunda da benzer bir kampanya başlatabilirler.
Velhasıl, bu şehirde bulunan ve yaşayan herkesi yakından ilgilendiren bir kampanya.
Bu konuda şehrin karar vericileri ön almaları gerekiyor.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI