16 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ28 Mayıs 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Tercihiniz zırtçı mı, siyasetçi mi?

  Yalan söylemek ve bunu çıkar uğruna alışkanlık haline getirmek, hastalıktır. Tıp dilindeki adı da ‘mitomani’dir.
   Mitoman, söylediği yalanlarla dikkat çekerek toplumda odak noktası olmayı amaçlar. Zaman içinde kontrolü kaybeder ve anlattıklarına kendisi de inanmaya başlar.
   İlginç olan şudur; mitomanlar yalan söylemenin hastalık olduğun inanmazlar. Bu nedenle önerilen tedavileri de kabul etmezler. (Laf aramızda, siyasetin de yalan söyleme sanatı olduğu iddia edilir!)
   Buraya kadar özetlediğim, herkesin olaylıkla ulaşabileceği ansiklopedik bilgilerdir.
   Peki, yalancılıkla palavracılık aynı mıdır?
   Evet diyenler yanılır.
   Anadolu’nun hemen her yöresinde, gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan hikâyeleri olmuş gibi anlatan, ancak dinleyenleri attığı palavralarla mest eden kişiler vardır. 
Tiyatro sanatçısı Zafer Algöz’ün 2018 basımı ‘Haşırt Dı Bilekbord’ adlı kitabından öğrendim ki, bunlara ‘zırtçı’ deniliyormuş.
   Zırtçılık bir anlamda çevreye hoşça vakit geçirtme mesleği… Zırtçı’nın palavra sıktığını hem dinleyen hem de anlatan bilir. Yine de karşılıklı bir zevk alma ve eğlenme söz konusudur.
   Zafer Algöz kitabında Türkiye’nin meşhur zırtçılarından bazılarını hik^yeleriyle birlikte tanıtmış.
   Bunlardan biri Kuzguncuklu Köşk Emin’dir.
   En büyük palavrası Adalar açığına kadar gelen dev bir balinayı bertaraf etmesidir.
   Şöyle: Bizimkine Kuzguncuk’ta kahvede otururken haber gelir: “Abi adaları tek tek sayıyoruz, bir tanesi fazla çıkıyor!”
   Köşk Emin duruma el koyar... Kuzguncuk’tan denize atlar, yüze yüze Burgaz ve Kınalıada açıklarına gelir. Bakar ki, çocukların ada sandığı şey kocaman bir balinadır.
   Emin balinaya seslenir: “Dön ulan bir sakatlık çıkacak, mahalleli senden korkuyor. Hemen burayı terk et yoksa harbiden seni fena yaparım!”
   Balina oralı olmayınca alnını çenesini dayar. Su devi bu harekete çok sinirlenir. Kafasından fıskiye gibi yükseklere su püskürtür. Aklı sıra Köşk Emin’e posta koyar. Emin delikanlı çocuk. Fabrikası Emin’den bir adet üretmiş, üstelik geri vitesi falan yok... Sağ başparmağını balinanın su püskürttüğü deliğe sokar, ardından hayvana bir kafa çakar!
   Balina orada (Emin’in tabiriyle) beyin cacıklamasından ölür! Köşk Emin, yanında çeke çeke getirdiği uzun ipi hayvanın kuyruğuna bağlayıp Kuzguncuk’a kadar yüzer.  Çevrede toplananlara da talimatı verir:
   “Balinayı hallettim, bari karaya siz çekin...”
   Balina kıyıya çıkarılır. Tam 1 ay boyunca Kuzguncuk’ta balina tava, balina buğulama, balina şiş ziyafeti çekilir… Hatta kemiklerinden balina çorbası bile yapılır. Ama Köşk Emin kendi yakaladığı balinadan bir tike olsun yemez.
   Bizimki bu duruma açıklık getirir: “Baba rejimdeyim, kız istemeye gideceğiz, kendime bakmam lazım!”
   Zafer Algöz  “Yaşadığımız dünyada siyasetten spora kadar herkes öylesine sallıyor ki, zırtçılar giderek bu işler bizi aşar düşüncesiyle kendilerini geriye çektiler. Küçük kahvelerde az da olsa faaliyetlerine devam edenler var...” dedikten sonra şöyle tamamlıyor:
    “Eğer bir yerde onları görürseniz gidin hikâyelerini dinleyin. Neticede size maliyeti bir bardak çay ya da bir duble rakıdır. Zırtçılardan değil, yalancılardan korkun...”
   Yanisi şu:  Seçim ortamındayız; Zırtçıyı mı dinlemek istersiniz, siyasetçiyi mi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI