23 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ15 Kasım 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Tıp hukuku intihara engel mi

Geçen haftalarda iki gün içinde 3 doktor intihar etti. Bir uzman, bir asistan, bir stajyer doktor… Allah geride kalanlarına sabır versin. Tarif edilemez acılar. Bu sektörün içinde üniversite sınavını kazanıp girdikten sonra başlayan psikolojik süreç, ast üst ilişkileri, kişisel egoların tatmini vs. daha birçok faktör var.
Bu yazıyı kaleme alırken üzülüyorum. Araştırırken okuduğum haberler, incelediğim dava örnekleri… Öyle can alıcı bir alan ki eline değen herkesi yakıyor. İşin hukuki boyutuna bakarken hasta bir yanda hekim bir yanda acı çekiyor.
Özellikle kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, iç hastalıkları, nöroşirurji, ortopedi ve travmatoloji, nöroloji, kulak burun ve boğaz vb. gibi alanlarda hatalı uygulamalar olmakta ve böylece sağlık hukuku devreye girmekte. Bu alanda doktorlara yüklenen yüksek sorumluluklar, hastaların geri gelmeyecek değerlerini yitirebilme riskleri, gerek Türkiye’de gerek dünyada yıllardır süregelen bir kaos.
ABD’deki herhangi bir asistanlık eğitim programında, asistanların haftada 80 saatten fazla, en az 24 saat boş geçirmeden 7 gün süreyle çalıştırılmalarına, 3 günde birden fazla sıklıkta nöbet tutmalarına izin verilmemektedir.
Türkiye’de 36 saat kesintisiz çalışmaya zorlanan, gün aşırı nöbet tutmaya zorlanan, haftalık çalışma saatleri 110 saatin üzerine çıkan asistan hekimlerin bu durumu, hastaların sağlığının tehlikeye atılmasının ötesinde bazı hekim intiharlarının dahi nedenleri arasında gösterilmiştir.
Bir de işin hukuki boyutu var ki, insanlar bu sebeple hata riskini sıfıra indirgemeye çalışıyor. Bence mesleki düzenlemeleri yapan kişilerin yapacağı düzenlemeyle ilgili olarak bilfiil yoğun şekilde çalışma şartı gerçekleşmiş olsa daha empatik sonuçlar ortaya çıkabilir.
Sağlık sistemi de eğitim sistemi gibi düzenlemeye muhtaç olan, sürekli şikayet edilen, çok kompleks alanlardan biri. Hastalara acil şifalar, hekimlerimize de acil düzenlemeler diliyorum.

“Tıbbi malpraktis iddialarından kendinizi korumak için kayıtları daha detaylı tuttuğunuz oluyor mu?” sorusuna uzmanların yüzde 82’si, doçentlerin yüzde 69’u, profesörlerin yüzde 70’inin “Evet” dediği görüldü. Ayrıca, kadın anestezi uzmanları erkeklere göre, tıbbi malpraktis iddialarından kendilerini korumak için kayıtları daha detaylı tuttuklarını bildirdi.
“Tıbbi hata yapmaktan çekiniyor musunuz?” sorusuna uzmanların yüzde 49’u, yardımcı doçentlerin yüzde 23’ü, doçentlerin yüzde 28’i ve profesörlerin yüzde 30’u “Evet” dedi. “İçinde bulunduğunuz şartlara göre, her an bir tıbbi malpraktis davası ile karşılaşma riskiniz nedir?” sorusuna ise anesteziyologların yüzde 90’ı “Yüksek” yanıtını verdi.
“Tıbbi malpraktis davalarının sayısında artış olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna uzmanların yüzde 91’i, doçentlerin yüzde 100’ü ve profesörlerin yüzde 96’sı “Evet” yanıtını verdi. “Hakkınızda açılacak tıbbi malpraktis davası hekimlik performansınızı azaltır mı?” sorusuna en fazla “Evet” diyenler uzmanlar iken (yüzde 76), doçentlerin yüzde 68’i, profesörlerin yüzde 57’si ve yardımcı doçentlerin yüzde 45’i “Evet” dedi.
Tıbbi bilginin her geçen gün katlanarak artması, tıbbi

Son yıllarda sağlık hukuku üzerine eğilen hukukçu arkadaşlarımızın sayısı artmakta olup, tıptaki hukuki sorunlar derinliğine incelenmekte ve önem verilmektedir. Doğaldır ki bu alan yüzyıllardır vardı. Ancak, son 20-30 yıldır modern ve gittikçe önem verilen bağımsız bir branş olmuştur.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI