22 Ağustos 2018

Serdar ÇAKAN12 Nisan 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Türkiye Kira ve Faiz Cenneti Oldu!

Ekonomi için “iyi” veya “kötü” şeklinde bir tanımla yapmak doğru değildir. Çünkü ekonomi, yekpare bir yapı değildir. Dönemine göre ekonomiyi oluşturan unsurlar içinde bir kısım zor anlar yaşarken diğer kısımlar cennet bahçelerinde koşturuyor olabilir.
Ülkenin büyük çoğunluğu borç batağında iken %7’lik büyüme rakamı buna güzel bir örnektir. Normal vatandaş %20 küçülmüşse, birileri (muhtemelen yandaş olanlar) paraya para dememiş, %27 büyümüş olabilir.
Siyasi olarak kötü ekonomi, dar gelirlilerin durumunu ifade eder. Yoksa hepimiz ezbere biliyoruz ki; dar gelirlinin elinden çıkan (uçan) para, havada asılı kalmaz, mutlaka birilerinin bahçesine düşer. Yani özetle: “Para parayı çeker”. Yine çok iyi biliyoruz ki; spekülatif piyasalar, parası olanlar için büyük kazançların elde edilebildiği muhteşem alanlardır.
Sırayla gidelim:
Yüksek faiz, vatandaş için kötüdür ama bankalar ve finans kuruluşları için iyidir. Karlılık artar.
İşsizlik, vatandaş için kötüdür ama sanayi ağababaları için iyidir. İşgücü ucuzlar.
Döviz fiyatları artışı, vatandaş için kötüdür ama ihracatçılar için iyidir. Ticaret artar.
Enflasyon (fiyat artışı) vatandaş için kötüdür ama ticaretçiler için iyidir. Cirolar artar.
Örneğin; bir adet ürünün fiyatı 100 TL’den 110 TL’ye çıkarsa… Parayı ödeyen görece 10 TL fazla öderken, parayı alan görece 10 TL fazla tahsilat yapmış olur. Diyeceksiniz ki; “o fazla 10 TL maliyetlerin artışına denk gelir”. Doğrudur. Peki maliyet dediğimiz nedir?
Arazi (kira), enerji, iş gücü (maaş), kredi (faiz) ve vergi…
Açıkça ifade edelim: Türkiye’de arazi, enerji, iş gücü, kredi ve vergilerin hangi düzeyde seyredeceğine çok büyük oranda devletin kendisi karar verir. Dolayısıyla enflasyonu artıran da azaltan da devletin kendisidir.
Neden?
Dünyada bilinen dört tip kazanç vardır. 1. Kâr, 2. Ücret, 3. Kira, 4. Faiz.
Esas olan üretim ve satış sonrası kâr etmektir. Kâr yükseldikçe sermaye birikimi olur. Tasarruflar artar. Yatırımlar artar. Ücretler de buna bağlı artar. Ekonomik büyüme olur.
AKP hükümetleri iş başına geldiğinden beri her dönemde yüksek kârlılığa vergiler ve enerji fiyatları ile müdahale etti. Yüksek maaşa ise yandaş sarı sendikalarla engel oldu. Büyüklerinin “Adil Düzen” hayaline rağmen kiradan ve faizden geçinenleri ihya etme yolunu tercih etti.
Çünkü sıcak paranın sahibi yabancıların tercihi bu yönde olmuştur. Yabancı sermaye bina, yol, köprü, hastane yaparak bize kiraya vermiştir. Geçiş garantisi, hasta garantisi, kullanım garantisi denen gelir kalemi; kâr, ücret veya faiz olmadığına göre, resmen kiradır.
Nitekim yabancı sermaye, Türk Bankalarını satın alarak veya ağırlıklı ortak olarak ülkemiz içindeki kredi – faiz hareketlerini de kontrol altına almayı başarmışlardır.
AKP ülkeyi (özelikle son 10 yılda) çok kötü yönetti. Vatandaş ise seyrederek çok para kaybetti. 3 liralık evi 5 liraya, 2 liralık arabayı 4 liraya alınca ve üstüne 20 sene borçlanınca kendimizi zengin zannetti. 
Sanırım hep birlikte (sınıf) atladık! Şimdi düşüyoruz…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI