19 Nisan 2019

Cihan ERSÖZ5 Kasım 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

TZOB’nin açıklaması

 Bu köşede zaman zaman kamuoyunun hassasiyetlerini dile getirmeye çalışıyoruz.
   Sayın Cumhurbaşkanı, hasat başlangıcının üzerinden üç ay geçtikten ve üreticinin çoğu ürününü elinden çıkardıktan sonra TMO’nun fındık alımlarına başlayacağını duyurdu.
   Bu açıklama parti farkı gözetmeksizin fındık üreticileri arasında büyük bir tepkiye neden oldu. Çünkü fındığını satan ve elde tutan üreticiler arasında açık seçik bir ayrıcalık yaratıldı.
   AKP’li seçmen bile “Keşke bu zam ve açıklama olmasaydı” diyor. 
   Geçen hafta 2 liralık zammın yerel bazın tarafından ‘müjde’ vurgusuyla, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın ‘Geç de olsa karşılığını aldık’ diyerek karşılamasını eleştirdim.
  Yazının çıktığı gün öğle saatlerinde TZOB’nden bir açıklama gönderildi. Noktasına dokunmuyorum…
   “Sayın Cihan Ersöz,
   Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) olarak fındık üreticimizin her zaman yanında olduk ve fındıkla ilgili mücadelemizi sürdürdük. Destek kaldırılmıştı, bütçede ödeneği yoktu. Dönemin Hazine’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı ile saatler süren görüşmenin ardından, şu anda dekar başına 170 lira olarak uygulanan alan bazlı desteğin 2012’den itibaren uzatılmasını sağladık. 
   Fındık üreticisine kilogram başına ortalama 2 lira prim veriliyorsa bu TZOB’un göstermiş olduğu mücadele sayesindedir.
   Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) piyasaya girmiyordu. Dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile görüşerek TMO’nun piyasaya girmesini sağladık.
   Bu yıl da üreticilerimizin talepleri doğrultusunda girişimlerimizi sürdürdük.
   Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar, TMO’nun piyasaya girmesi gerekliliğini 4-5 defa Tarım ve Orman Bakanı ile görüşmüş, müdahale için ısrarcı olmuştur. Aynı şekilde Ziraat Odası Başkanlarımız da milletvekillerine baskı yapmışlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından bir gün önce de TBMM’ye gelerek baskılarını sürdürmüşlerdir. Tüm bunları görmezden gelemezsiniz.
   Karar için geç kalınmıştır. TZOB Genel Başkanına yaklaşık 2 ay önce ‘piyasaya gireceğiz’ denildiği zaman girilmiş olsaydı bu sıkıntı yaşanmazdı. Ancak bu saate kadar üreticilerimizin talepleri durmadı.
1 Kasım’dan itibaren TMO’nun 14-14,5 lira alım fiyatı ile piyasaya girecek olmasının önümüzdeki yılı da düşünerek olumlu olduğunu ifade edebiliriz.
   Keza, tekel ve tekelleşmeye sebep olan firmalarla da bugüne kadar kimse bizim kadar mücadele etmemiştir. Bugün de devam eden tekellerle mücadele esnasında Ziraat Odaları kapanma noktasına gelmiştir.
   Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin bugüne kadar yaptığı mücadele göz ardı edilemez.”
   ***
   TZOB’nin hassasiyeti takdire değer. 
   Beklentim şöyle bir açıklamaydı: “Ağustos’ta TMO’nun devreye girmesini istedik. Yapılan zam fındığını bekleten üreticiyi ve stok yapanları sevindirdi.”
   Yine de açıklamada buna yakın bir serzeniş var:  “Bana 2 ay önce piyasaya gireceğiz demişlerdi. Karar için geç kalındı!”
   Yazımda fındığın 5 yılda dolar bazında ne kadar değer kaybettiğine ait rakamlar sıralamıştım.
   Fındık fiyatı Oltan Gıda’nın Ferrero’ya satıldığı Temmuz 2014’te 6 dolardı, bu gün 2 dolar.  TZOB’nun açıklamasında bu dramatik düşüşe dair tek satır yok! 
   Şunu yaptık, bunu ettik…
   İyi de orada niçin varsınız ve bu faaliyetler kimin görevi? Akyazı Yaylalarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin mi?
   Şöyle yapalım; TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Karasu’nun fındık deposu Kurudere Mahallesi’ndeki bir kahvehaneye uğrasın ve tepkileri birinci ağızlardan dinlesin.
   Sonrasında kendisiyle konuşuruz!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI