19 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL27 Nisan 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Uyum yasaları beklentileri ne kadar karşıladı?

16 Nisan'da gerçekleşen referandumun ardından, gözler yeni sistem için çıkacak olan uyum yasalarındaydı. Ben dahil birçok kişi, uyum yasalarıyla birlikte seçim sistemi başta olmak üzere köklü değişiklikler olacağını düşünüyordum. Referandum maddeleri arasında bulunan, 100.000 imza ile aday olabilme şartı demokratikleşme açısından oldukça önemliyken, seçim barajının düşmemesi, seçim sisteminde ciddi bir değişim yaşanmaması ve bu şartlarda bir erken seçime gidilmesi kanımca çok sağlıklı olmadı. Eski sistemin şartları ile yeni sistemin seçiminin yapılması bir takım noksanlıklar doğuracak gibi duruyor.
16 Nisan'dan gerek önce gerek de sonra yazdığım pek çok yazıda seçim sisteminin tartışmaya açılması gerektiğini, dar bölge ve daraltılmış bölge sistemlerinin, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile daha uyumlu olacağı görüşümü paylaşmıştım. Bunun sebeplerinden biri olarak daha ademi merkeziyetçi bir tutum olacağını, bunun yanında da Cumhurbaşkanlığı sistemine gelen en büyük eleştiri olan meclisin yetkilerinin yok edilmesi durumunun da dar ya da daraltılmış bölge seçim sistemine gidilerek aşılabileceğini düşünmüştüm. Kaynaklarımdan;daraltılmış bölge seçim sistemi için bir anayasa teklifinin yazıldığını fakat  erken seçim sebebiyle meclise sunulmadığını öğrendim. 16 Nisan ile Kasım 2019 arasındaki süre çok daha iyi bir şekilde kullanılabilir ve yeni reformlar yapılabilirdi. Fakat siyasetin doğası olsa gerek, her şey kağıt üzerinde olduğu gibi ilerlemeyebiliyor.

    Bazı bakanlıklara müsteşarlık yolu

Aldığım  kulis bilgisine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran'ın ardından birçok bakanlığı müsteşarlık seviyesine indirmeyi planlıyor. Bunların içerisinde Kültür ve  Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bakanlıklar var.  Ben,  Türkiye'de gereğinden fazla bakanlık olduğunu savunan ve birçok bakanlığın aslında müsteşarlık olarak varlığının yeterli olacağını düşünen ve bunu sık sık kaleme alan biriyim. Bu sebeple, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "manifesto" olarak nitelendirdiği seçim bildirgesinde bu maddeye yer verilirse, ben bu maddeyi ayakta alkışlarım.

      Yılın çocuk dostu Cafer Baba

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin 2018 yılı Çocuk Dostu Ödülü, bu yıl Caferi Tayyar Iğdir'e verilmiş. Bu haberi görünce oldukça mutlu oldum.
2 yıl boyunca başkanlığını yaptığım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya Çocuk Hakları Komitesi'nde komitenin sorumlusuydu Cafer baba. Birlikte birçok çalışmaya imza attık. Klasik devlet memurlarının aksine, sorun yaratmaya değil sorun çözmeye odaklanmış biri Cafer baba. Her zaman kendini geliştirmeye önem veren, çıktığımız yolculuklarda yol boyunca makaleler okuyup notlar aldığından biliyorum bunu.

Ayrıca çocuklarla ilgili yaptığı çalışmaları ve çocuk hakları ile ilgili geliştirdiği projeler de hem Sakarya için hem de Türkiye için oldukça kıymetli. Ne zaman kendisine bir projeyle gitsem, geri çevirmedi. Çünkü zihni hep, çocuklar için, bu ülkenin insanları için neler yapabilirim sorularıyla meşgul.
Bütün çocukların Cafer Babası olan Caferi hocayı tebrik ediyorum. Bu ödülün verilmesinde emeği geçen başta  Sakarya Barosu Çocuk Hakları  Merkezi Başkanı Elif Düzgün olmak üzere herkesin emeğine sağlık. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI