19 Haziran 2019

Dr.Serdar ÇAKAN11 Ekim 2018 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Yakın Dönem Burjuvalık Hareketleri

Dünyada yakın dönem demokratik devlet yapısını oluşturan aktörlerin başında burjuvazi gelir.
Öncesinde krallar, rahipler ve aristokratların borusu öterdi. Geriye kalana tebaa (halk) denirdi. Tarımla uğraşır, kölelik yapar, asker olurlardı. Yönetimde tek kelime sözleri yoktu.
Bunlar içinden bir kısım deniz aşırı ticaret ile zenginleşince burjuva sınıfı oluştu. Tepedeki krallara, rahiplere ve aristokratlara para ile elde ettikleri güçle meydan okudular. Devlet yönetiminde söz hakkı istediler. Fransız Devrimine kadar giden yol budur.
Bizim devlet geleneğimiz daha yalındır. Hem kral hem de aristokrat olan sadece Sultan’dır. Tahta çıkınca aileden geriye kalan kim varsa öldürüldüğü için aristokrat (soylu) kalan kimse bulunmamaktadır. Din içinde ise rahipler benzeri bir yapılanma hiçbir zaman olmamıştır. Çünkü din adamları da direkt Sultan’a bağlıdır.
Bunun dışında belirgin iki grup vardır. Bürokratlar (Enderun) ve tebaa (halk). Yani yönetenler ve yönetilenler.
Türk Devletinde burjuvazi olamaz. Çünkü sermeye birikimine asla izin verilmemiştir. Burjuvaziye emsal gruplar (esnaf, tacir, tüccar gibi), büyük paralar kazanmak için bürokrasi ile birlikte hareket etmesi gerektiğini, rızkının belediye ve bakanlıklar eliyle geldiğini çok iyi bildiğinden batıdaki gibi bir karşıtlık içine hiçbir zaman girememiştir.
Bugün Türkiye’de siyaset, CHP’nin bürokratları, diğer partilerin ise halkı temsil ettiği üzerinden yapılmaktadır. Bu ayrım (algısal olgu) ne kadar gerçektir, tartışılır ancak çocuğunu devlete memur etmek için on yıllarca uğraşan aileler bile siyasi tercihlerini bu ayrım üzerinden ifade etmekten geri durmazlar. 
Fakat merkez sağ, ortanın solu veya son olarak siyasal İslam temelli iktidarlar, seçimler öncesi halktan yana seçimden sonra bürokrasiden yana tavır almaktan başka bir şey de yapmamışlardır. İktidar olan parti, büyük ölçekli işleri, bürokratları eliyle dönemsel olarak kendine göre paylaştırılmış ve her dönemin geçici zenginleri oluşturulmuştur.
Türkiye’de dönemin zenginleri güçlerini teknolojiden, bilimden, keşiften veya sermaye yapılarından almazlar. Aile servetlerini kamu ilişkileri ile korurlar ve iktidarın sözünden çıkamazlar.
Enflasyonla mücadele programındaki %10 indirim maddesi bana bu gerçekleri hatırlattı. Umarım program başarılı olur ve enflasyon düşer. Ekonomik darboğaz kısa sürede geçilir.

Cadde 54 Sakaryalı Esnafa Yar Olur mu?

Salı günü iş gereği temsilci olarak bir grup iş adamı ile birlikte Serdivan Belediyesi’ni ziyaret ederek Cadde 54 projesinden Sakaryalı yerel esnafın yeterince pay almasını istedik.
En yetkili ağızdan öğrendiğimize göre; Cadde 54’ün yönetimi ilk 10 yıl için bir özel firma tarafından yapılacakmış. 100 civarı mağaza/dükkân varmış. Tahsisi, kiralamayı yönetici firma yapacakmış.
20 – 30 metrekare gibi küçük metrajlı dükkanların bir kısmını, rayiç kira miktarından olmak kaydıyla isteyen yerel esnafın kullanması mümkün olacakmış. Benim anladığım, büfe gibi terzi gibi zaten ulusal marka olamayacak küçük işletmelerin Cadde 54’ten yer kiralama şansı var.
Fakat Cadde 54’te de aynı Agora AVM’de olduğu gibi Sakaryalı yerel esnafın kendi ismi ve tabelası ile hacimli iş yapması pek mümkün görünmüyor. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI