19 Ekim 2018

Şerif SARI8 Kasım 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Yavuz hırsız ev sahibini yine bastırmış!.

Son aylarda ülkede yaşanan ve toplumu derinden etkileyen ekonomik sorunlar kendini daha da hissettirir oldu.
Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte artırılması kesinleşen vergi ve harçlarda ülkede var olan ekonomik sorunlarla boğuşan işçi, memur, üretici ve esnaf gibi bir ülkenin gerçek refah göstergesi olan, toplumun dezavantajlı kesimini daha zorlayacağı muhakkaktır.
Bu dezavantajlı kesimin içerisinde en avantajlı diyebileceğimiz üreticiler, özellikle fındık üreticileri son yıllarda açık ve kapalı ticari tehditlerle karşı karşıya bırakıldığı gözlemlenmektedir.
2 aydır 8.50 kuruştan serbest piyasada fındığını satmaya mecbur bırakılan üretici artan döviz fiyatlarıyla birlikte yeni bir fiyat beklentisi içerisine girmişti.
Tam bu anlamda kamuoyunda bir talep dilendirilirken “fındıkta tekel konumuna yükseltilen İtalyan fındık firması” bu haklı talepleri bastıracak, yıllardır uygulanan bildik bir söylemle bu talepleri püskürtme girişimlerine başladı.
Uluslararası haber kanalı Reuters servis ettiği habere göre İtalyan firması, Kanada’dan Şili ve Avustralya’ya kadar birçok ülkede yeni üreticiler arıyormuş.
Biz bu haberleri yıllardır okuyoruz, izliyoruz.
Ne hikmetse15 yıldır bir türlü Şili’de ve Gürcistan’da ektirilen fındıklar Türk fındığını dengelemek için dünya piyasalarına indirilemedi.
Bu haberlerin amacını anlıyoruz.
Uluslararası haber kanalları aracılığıyla pompalanan haberlerle dünyanın ihtiyacı olan fındığın %70 karşılayan “Türk fındık üreticisinin karşısına yeni yetiştirici bulma gibi, gerçekte pratiği olmayan, manipüle kokan haberlerle, döviz artışıyla üreticinin azda olsa fındıkta beklediği fiyat artışı talep ve beklentilerini” bu tür tehdit ve yalan haberlerle baskı altına alınmak istendiği aşikârdır.

Fındıkta İhracat rakamları neden gizleniyor!

Fındık piyasasına hâkim olan bu firmaların ülkede yaşanan ve fındık üreticisini de etkileyen ekonomik sorunlar nedeniyle zor durumda olan fındık üreticilerin elinden sorunsuz aldığı fındığı ihraç ederek elde edilen rakamlar ve firmalar hakkında mecliste CHP Milletvekili Ünal Demirtaş cevaplanmasını istediği bir soru soruyor.
Demirtaş, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının cevaplamasını istediği sorduğu soruda; 2011 yılından 2017 yılına kadar fındıkta ihracat yapan firmaların ve ihracat gelirleriyle ilgili talep ettiği bilgilere “ticari sır” gerekçesiyle cevap verilmemesi, Türk fındık üreticinin nasıl bir uluslararası bir kumpasla karşı karşıya olduğunun açık bir göstertesidir.

Hadi anladık tekel konumuna yükseltilen İtalyan fındık firması daha çok gelir elde etmek için, “üreticinin hakkını korumak öncelikli görevi olduğunu varsaydığımız hükümetin gözü önünde” her türlü hamleyle karlılığını koruması ve artırması için mücadele ediyor.
CHP Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş’ın halkın, üreticinin menfaatleri için “gümrük ve ticaret bakanlığından” cevaplamasını istediği fındıkla ilgili sorusuna, daha önce açıklanmasında hiçbir mahsur olamayan rakam ve şirketler hakkında talep edilen bilgileri “ticari sır” gerekçesiyle ret etmesi hangi ülkenin ve şirketlerinin menfaatinedir?
Ülkemiz ve fındık üreticilerimizin karşı karşıya bırakıldığı bu durum tam anlamıyla “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” söylemiyle maalesef örtüşmektedir..
Sorun hırsıza göz yumanda mı, göz yumanları koruyanda mı? Kimde? onu anlayamadık!..

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 8 Kasım 2017 , Çarşamba

onur cevherler

ŞEMSİYELİ PARK etrafındaki oturma banklarını beladiya kaldirmiş. WC yi de kapatmiş.Siz kimin beladiyasısınız? Halkın beladdiyesi değilmiseniz? Banklarımız koyula, WC miz açıla.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI