21 Eylül 2018

Ömer EMECAN7 Ekim 2017 , Cumartesi

Ömer EMECAN

Yedi Evliya Kudretinde Sultan Abdülhamit Han

Bugün, Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezi’nde İmza Günü var.                                         
Ali Çetinkaya, Volkan Turgut ve Hasan Topçu kitaplarını imzalayacaklar. Türk Eğitim Sen’in düzenlediği program saat: 14.00 ile 17.00 arasındadır. Ali Çetinkaya Hoca’nın kitabını bu sütunda değerlendirmiş, çok beğendiğimizi de ifade etmiştik. Diğer arkadaşlara da bu köşede mutlaka yer vereceğiz.
Ali Çetinkaya, tarihi bir kitap yazmış.                      
Biz de tarih kitaplarını okumayı severiz.
Eylül ayında “İkinci Abdülhamit Han’ın Liderlik Sırları” adlı kitabı okudum.          
Bir kez daha anladım ki; tarihimizi iyi bilmemiz gerekiyor.
Kitaptan alıntılarla sözlerimize devam edelim:  “Özel okullar, devletimiz için büyük tehlike teşkil etmektedir. Şimdiye kadar affedilmez bir kayıtsızlıkla her devlete her zaman ve her mahalde mektep açma hakkını vermiş bulunuyoruz. Maalesef bunun acısını çekmekteyiz.” (Sayfa: 75)
“Abdülhamit’in tahta çıkışı, kendisi için çok şanssız bir devreye rastlar. 93 harbi sebebiyle uğranılan kayıpların, Abdülhamit rejimi zamanında giderilebilmesi hayret vericidir. Rus savaşı memleketi para ve personel bakımından tamamen iflas ettirmişti. Önceki hükümdarlar zamanında muhtelif antlaşmalar gereğince alınan borçlar, ödenemeyecek bir seviyede olup, biriken faizler ana borç tutarını aşmıştı. Hazine tamtakırdı. İstanbul’u savunmak için Çatalca önlerine gönderilen işe yarar askerlerin sayısı, birkaç bini geçmiyordu…” (Sayfa 77)

Yedi Evliya Kudretinde                                   
Abdülhamit Han, ıslahat ve hizmetleriyle halkın gönlünde taht kurdu ve büyük takdirini topladı. Hatta halk arasında o “Yedi evliya kudretinde” kabul ediliyor ve kendisinden daima, tazimle “Sultan Hamid Efendimiz” diye bahsediliyordu. (Sayfa 78)

Taviz Politikası
Taviz politikası; iktisadi ve toprak tavizlerini teşkil ediyordu. Tunus, Mısır, Teselya ve Şarki Rumeli’nin kaybında ısrar etmedi. Sebebine gelince, buralarda hakimiyet sözde idi. Bu nedenle Girit ve Doğu Anadolu’da taviz vermemeye gayret etmiş, Doğu Anadolu için “Kellemi veririm, Doğu Anadolu’yu vermem” diyerek ısrar etmiştir.  (Sayfa 80)

En büyük düşman İngilizler:                            
93 Harbinin başında, Yeşilköy’e gelen Ruslar, sonrasında İngiliz Donanmasının İstanbul Sularında demirlediğini gören Sultan, en büyük düşmanın İngilizler olduğunu bir kez daha anlayarak, şimdiye kadar takip ettiği politikanın değiştirilmesi gerektiğine inandı. (Sayfa: 82)                                                           Şimdilik bu kadar…

NOT:1- Nuray- Hüseyin Köroğlu çiftinin kızı YASEMİN ile Mukadder- Yusuf Ziya Kahraman çiftinin oğlu CANER, 07.10.2017 Cumartesi (Bugün) Sapanca’da dünya evine giriyorlar. Aileleri tebrik ediyor, yeğenlerime mutluluklar diliyorum.                                             
NOT: 2- Bu akşam sözlenecek olan yeğenlerim Emine Hatun Yalçın ile Emrah Kara yeğenlerime de: Allah tamamına erdirsin diyor, iki cihan saadetleri diliyorum. (Ö.E.)


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 10 Ekim 2017 , Salı

abdullah çeğri

Serdivan belediyesi Bin yıldan beri halkımızın BEŞKÖPRÜ dediği TARİHİ BEŞKÖPRÜYE Justinyanus demesi büyük yanlış, gaflet. Hani c.reisi Türkçe kullanalım demişti. Lafta mı bunlar, gaz almak için mi? Nedir bu gavurca sevdası. BEŞKÖPRÜ dersen kaybın ne olur? Türkçeye NEDEN SOĞUKUZ?BU NASIL MİLLİ ANLAYIŞ.yAZIKLAR OLSUN.bUNU NEDEN YAZMAZSINIZ. Justinyanuz afişleri bastırıp, boy boy, etkinlik yapıyor.Bir başkan SANGARİUS der, diğeri justınyanus der, bu ne rezalet.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI