18 Temmuz 2019

Mustafa Ali AYKOL14 Eylül 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Yeni eğitim-öğretim yılına başlarken

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında bulunuyoruz. Bu dönemde de güzel ümitler, yüksek beklentiler ve büyük umutlarla çalacak okulların zilleri. Fakat geçen seneden, 5 sene öncesinden ya da 20 yıl öncesinden farklı olarak ne var eğitim sistemimizde? Hiçbir şey. Aynı tas, aynı hamam. Her sene değişen sınav sisteminden ve müfredattan bahsetmiyorum. Eğitim felsefemizden bahsediyorum.
5 yıl, 10 yıl ya da 50 yıl önce olduğu gibi, halâ eğitimi dört duvar arasında belirli saat ve günlerde verilebilecek bir şey olarak görüyoruz. Devlet tarafından belirlenen tek bir müfredatın uygulandığı devlet okulları  ve özel bütçeli/finanse edilen devlet okulları (özel okullar) yine bu eğitim öğretim yılında da hayatımızda olmaya devam edecek...
Tüm bunlara rağmen güzel gelişmeler de yok değil. Örneğin yeni Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, her açıklaması ile bizlere umut veriyor geleceğe dair. Eğitim gibi köklü bir meseleye 'devrimci' bir yaklaşımla değil süreçsel bir yaklaşımla bakan ve bu açıdan anında bir şeyler değiştirmek yerine eğitimin tüm paydaşları ile görüşmeler, toplantılar yapan Ziya hocanın perspektifi taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanıyor şu süreçte. Fakat, Türk eğitim sistemi tek bir kişinin omuzlarına yüklenebilecek bir şey değil. Bu meselede herkesin elini taşın altına koyması şart. Fikirleri ve görüşleri ile elbette.
Ben, daha önce birçok yazımda değindiğim üzere eğitim sistemimizin iyileşmesinin okulların özelleşmesinde yattığını düşünenlerdenim.  Merkezi ve tek bir müfredat yerine eğitimde adem-i merkeziyetçiliğin güç kazanmasından yanayım. Bu açıdan sayın bakanın sarf ettiği şu söz beni gerçekten umutlandırdı : "Her çocuğun müfredatı kendi içinde saklıdır."
Bu arada, güzel bir haber okudum geçtiğimiz günlerde. Sakarya'da özel okul sayısı 100'ü bulmuş. Bunların 23'ü anaokulu, 23'ü ilkokul, 27'si ortaokul ve 27'si lise imiş. Yazılarımı takip edenler bileceklerdir ki ben en fazla çeyrek asra kadar Türkiye'deki ve dahi Dünya'daki tüm eğitim kurumlarının özelleşeceği düşüncesindeyim. Geçen sene 60 olan ilimizdeki özel okul sayısının bu yıl 100'e çıkması, bu tezimi güçlendiriyor. 

   Atatürk Stadyumu'nun Geleceği ve Müze Fikri

Eski stadımız yakın bir tarihte yıkılacak. Ben, arkadaşlarımla istişare ederek stadımızın bu şekilde sessizce yıkılmasını izlemek yerine en azından bir video-belgesel çekme fikrini ortaya atmıştım. Daha sonra öğrendim ki eskiden beri var olan fakat yeni dernekleşen Akademi Sakaryaspor ekibi sağ olsun, bu işe çoktan başlamışlar bile. Bu ekip, stada yakışır bir veda günü de düzenledi.
Malum, Atatürk Stadyumu'nun olduğu arazinin millet bahçesi haline getirileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Ben, en başından beri o arazinin daha farklı bir şekilde kullanılabileceğinden yanayım. Çünkü eğer mesele millet bahçesiyse, kaldırımın hemen ucunda koskoca Kent Park var.
Akademi Sakaryaspor, stat arazisi için çok güzel bir proje geliştirmiş. Stadın bir Türkiye Futbol Müzesi haline getirilmesini teklif ediyorlar. Sosyal medyada hazırladıkları projenin ayrıntılarına ulaşılabilir. Bence, kentimizin yöneticileri bu projeyi incelemeli ve Sakarya için çok büyük anlamı olan stat arazisini millet bahçesi yerine bu şekilde değerlendirmeyi gündeme almalı.

    'Fırsatçılarla mücadele' saçmalığı

Almış başını gidiyor bir fırsatçılarla mücadele furyası. Nedir bu? 
Neymiş, o ürün ithal değilmiş niye zam gelmiş?
Elektriğe, poşete, ambalaja zam geliyor ama biz aklımızla hemen çözüyoruz sorunları.
İsteyen, istediği malı, istediği fiyattan satar.
Bir rahat bırakın şu piyasayı.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI