19 Eylül 2018

İbrahim Şener SAK10 Eylül 2017 , Pazar

İbrahim Şener SAK

Yeni eğitim yılına başlarken

18 Eylül Pazartesi günü 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başlangıcını yapacağız. Şimdiden, eğitim yaşında olan evlerde heyecan aldı başını gidiyor. Bir taraftan  evlerde okul hazırlıkları sürerken, önceki gün ilimizde önemli bir toplantı yapıldı.

Yeği eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin huzurlu bir ortamda okullara gidip gelebilmesi için, İç işleri Bakanlığının genelgesi dahilinde, Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, güvenlik birimleri ve tüm paydaşların katılı ile toplantı yapıldı.

Toplantıda, okullarda güvenliğin sağlanması amacıyla yapılacaklar ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunuldu.

Toplantıda konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun bu konuya gösterdiği özel ilgiyi, toplantıya katılanlardan öğrendim. Önce, böyle geniş katılımlı toplantının yapılmasına oldukça sevindiğimi ifade etmek isterim.

Bu toplantıda Vali Balkanlıoğlu’nun yaptığı konuşmada bir bölüm benim için oldukça önemli. O bölümü buradan sizle paylaşmak istiyorum.

Kötü niyetli, ahlaksız, ırz düşmanı, zararlı alışkanlıkları ve madde bağımlılığını teşvik edip pazarlamak ve para kazanmak isteyen insanlar için, okul ve okul çevreleri büyük bir potansiyele sahip. O kadar genci bir arada bulacak başka bir imkanları yok ki. Bundan dolayı okul çevrelerinde iyi bir önlem alıp, çocuklarımızı okulun dışı ve çevrelerinde servisleriyle evlerine güvenli bir şekilde getirip götüremezsek, biz de görevimizi yapmamış oluruz. İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde; çevresi yoğun olan 1. sınıf tehlike ve tehdit olabilecek okulların anında Valilik ve Belediyelerin özellikle kamera sistemi konusunda çalışmalar yapıp Emniyet Müdürlükleri ile entegre edilerek 24 saat gözlenmesini isteniyor.”

Sayın Valimizin basına servis edilen haberlerde yer alan bu ifadelerine göre bazı hususlara dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle riskli okullarda kamera sistemi kurulması için, ilimizde iş adamları desteği ile bir kampanya başlatılmalı. Böylelikle valiliğin ve belediyelerin üzerinde etkili olarak yükü azaltmış oluruz.

Diğer bir husus ise riskli okullar olarak nitelendirilen bu okulların başında ise bana göre öncelikli olarak yeni yerleşim bölgesinde bulunan okullar geliyor.

Nedenine gelince, bu okulların büyük bir bölümü ikamet edilen bölgelerden uzak ve bu okul civarında bir mahalle kültürünün oturmamış olması.

Şehir merkezinde bulunan okulların çevresinde, uzun yıllar aynı semte oturan vatandaş ve çevre esnafı mevcut.

Ve bu durum bu okullarda bir oto kontrol mekanizmasının oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle, Korucuk, Camili, Karaman Mahallelerinde bulunan okullara ayrı bir dikkati çekmek gerekiyor.

Öte yandan okullarda güvenlik dışında başka bir hususa da dikkat çekmek istiyorum. Bu konuyu ise okullardaki güvenli eğitim toplantısı ile ilgili yer alan haberlerin altında yapılan yorumlardan yola çıkarak yazmayı uygun gördüm.

Bir okurumuz, konuyla ilgili haber ve sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanmış.

Engelli çocuklarımız icin özel sınıflar var okullarda. Ama hareketli süper aktif,  dikkat eksikliği çocuklar için neler yapılması gerektiğini rehber öğretmenin yönlendirmesiyle çareler buluyoruz. Benim çocuğuma ustun zekalı dediler. Ama üstün zekalı olması ne özel okulun ne devlet okulunun umurunda değil. Tek istenen otursun ve kimseyi rahatsız etmesin.”

Okurumuzun bu yorumlarından yola çıkarak, sanırım bu eğitim yılında, bu tür çocuklar içinde, yetkililer il genelinde gerekli çalışmayı yapar.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI