18 Haziran 2019

İbrahim Şener SAK16 Mart 2018 , Cuma

İbrahim Şener SAK

Yeni yerleşimde eğitim sorunu

Klasik bir giriş olacak…
Eğitim toplum olarak hepimizin önem verdiği bir husus. Toplumun tüm fertleri çocuklarının en iyi eğitimi alması için elinden geleni ardına koymuyor.
Hedefleri, çocuklarına sağlam bir gelecek bırakmak.
İmkanı olan, çocuklarını özel okullara gönderiyor. İmkanı olmayanlar ise devlet okulları arasından en iyi tercihi yaparak çocuklarını devlet okullarında okutuyor.
Benim öncelikli tercihim her zaman devlet okulu. 
Ama, özel okulları  ve reklamını yapmış okullar arasında öyle devlet okulları var ki. Adeta unutulmuş gitmiş.
Öyle ki,  10-15 yıl önce eğitime geçmiş bu okulların isimlerini, eğer iyi bir reklam yapılmamışsa bilen bile yok.
Gelelim  asıl mevzumuza.
Bu yazıyı yazarken bir veli olarak ve aynı zamanda mesleğim gereği bir gözlemci olarak karşınıza çıkıyorum.
Aynı konuyu, yaklaşık iki yıl önce de bir iki defa  gündeme getirmiştim ama, aradan geçen süre içinde kimse oralı olmadı, olmak istemedi.
Yeni yerleşim bölgesinde bulunan okullarda ki güvenlik zafiyetini, bölge insanın karma ve devamlı değişen yapıya sahip olması nedeni ile kaderine terk edilmişliğini, ilgili tüm paydaşların dikkatini çekmesi için elimden geldiğince dile getirdim.
Baktım olmadı. Yaşanan sorunları, gözlemlerimi, yapılması gerekenleri, gerek katıldığım toplantılarda, gerekse, ikili sohbetlerde nazikçe aktardım.
Her defasında, anlık bir parlama ve hareketlilik yaşandı, sonrası yok.
Yeni yerleşim bölgesinde bulunan okullar gerek, sağlam bir mahalle kültürünün olmaması, gerekse kırsal alanda olması nedeniyle çeşitli tehlike ve sorunlarla karşı karşıya.
Ekonomik ve fiziki mekan eksikliği yanında, bölge sakinleri tarafından sahiplenilmemesi,  bölge sakinlerinin sosyal yapıda ki sıkıntılar nedeni ile her türlü tehlikeye açık.
Unutulmuşluk ve eksikliklere rağmen eğitim kadroları ellerinden geleni yaparken, bir taraftan da en kısa zamanda başka bir okula atanmanın arayışı içinde.
Bence yeni yerleşim bölgesine yönelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bölgesel bir proje ve çalışma ile ele alması gerekiyor. Bölge her geçen gün büyüyor, sorunların da..


 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 29 Ağustos 2018 , Çarşamba

nazım köçe

Şehrin hangi parkına gitsen dökülüyor.Kirlilik, kurumuş çimler, çiğnenmiş veya araba girmiş çamur, toprak olmuş parçalar, yamulmuş, pislik içinde çöp kutuları, her bankın çevresi çekirdek kabuğu işgalleri, kırılmış, dökülmüş betonlar, asfaltlar, bordürler.Şehrin kaldırımları da aynı.Yeni yapılmış tüm kaldırımlar da oynamış, yerinden kakmış taşlar. Yeni bir şey yapmasına gerek yok büyük belediyenin, mevcudu korusun, onarsın, doğru işletsin, yönetsin yeter.Birde yeniden bir daha bir daha aday olma peşindeler. Pes doğrusu.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI