23 Temmuz 2019

Mustafa Ali AYKOL30 Kasım 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Yerel seçimler üzerine notlar

Zeki Başkan'a Teşekkür

Çocukluğuma dair hatırladığım şeyden biri, Çark Caddesi'nde babamla yürürken artık görevi bırakacak olan dönemin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ın caddede insanlara vedalaşarak gül dağıtmasıydı.
Aziz Duran'ın ardından Sakarya  Büyükşehir Belediye Başkanlığına Zeki Toçoğlu seçildi. 2 dönem yani 10 yıl bu görevi yerine getirdi. Söze kolay.
Zeki Başkan, bu 10 yıllık süreçte önemli altyapı ve üstyapı yatırımlarına imza attı. Popülist değil, gerçekçi politikalar geliştirdi. Sakarya'yı Anadolu'nun kültür-sanat başkenti yapmayı başardı. Futbolda Sakaryaspor'a bildiğimiz ve bilmediğimiz çok fazla yardımı dokundu. Basketbolda insanların aileleriyle gidip maç izleyebilecekleri SBB Basket'i kurdu. Ulaşıma, suya yatırım yaptı. Şehre birbirinden güzel parklar kazandırdı. Belki farkında değiliz ama Sakarya Park, Kent Park, Yenikent Park gibi sosyal alanlarla şehre nefes aldırdı. Ama belki de her şeyden önemlisi, Zeki Başkanın her zaman hayırla hatırlanacağı en önemli icraatı, deprem bölgesinde bulunan Sakarya'da dikey yapılaşmaya izin vermeyip yatay mimariyi önemsemesiydi.
Bu şehrin bir genci olarak ben en başta kültür-sanat faaliyetleri olmak üzere, Zeki Toçoğlu'na başkanlığı dönemindeki icraatları için teşekkürü bir borç biliyorum. 

Ekrem Yüce'ye  hayırlı olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günkü meclis toplantısında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarının Ekrem Yüce olduğunu açıkladı.
Yüce'nin ismi, son olarak milletvekili seçimlerinde gündeme gelmişti. AKP'nin Sakarya'da 6. sıra adayı olarak gösterilen Ekrem Yüce, seçilme ihtimali çok düşük olmasına rağmen sıkı bir şekilde çalışmış, Sakarya'da sıkılmamış el bırakmamıştı. Milletvekili listesinde adının açıklanmasından itibaren, bunun siyasi bir hamle olduğu, Mart 2019 seçimlerinde Yüce'nin  Büyükşehir'e düşünüldüğü için ismini şehre tanıtması için gerçekleştiği söyleniyordu. Söylentiler doğru çıktı.
Muhtemelen çok önceden kendisine verilen sözün bilincinde olan Yüce, son ana kadar sessizliğini korudu. Sessizliğini korudu fakat bir yandan da özellikle sosyal medyada propaganda faaliyetlerini hızlandırdı. Bir süre önce ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'ne tekrar atanması ise, Büyükşehir için ihtimali kalmadığı olarak yorumlandı.
Siyasette (ve bizatihi hayatın kendisinde) 1+1'in 2 ettiği durumlar bir elin parmaklarını geçmiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok şey yazıldı, çizildi, konuşuldu fakat görünen o ki neredeyse herkes ofsayta düştü.
Ekrem Yüce'nin adaylığının hayırlı olmasını diliyor, seçim döneminde başarılar diliyorum.

Temayül  yoklaması neden yapılıyor?

Sakarya'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP'ye birçok başvuru yapıldı. Bu başvuruların ardından teşkilat mensuplarına adaylarla ilgili fikirlerinin sorulduğu bir temayül yoklaması da yapıldı. Bu süreçte Zeki Toçoğlu'nun yanı sıra, Yusuf Alemdar ve Ali İnci gibi isimler de ön plana çıkmıştı.
Sakarya Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı olarak gösterilen Ekrem Yüce ise adaylık başvurusunda bulunmamış, bu sebeple temayül yoklamalarında da görülmemişti. "Parti içi demokrasi" denilen şeye çok da inanan birisi değilim. Olmasının çok gerekli olduğunu da düşünüyorum. Fakat sadece merakımdan soruyorum, madem adayınız belliydi, neden bu süreçleri yapma gereği duydunuz? Neyse ki seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz "e-temayül" uygulamasını getirdi de, bu zaman ve para israfı "bir ölçüde de olsa" azaltılmış oldu.

Tüm partilerin il başkanlarına bir çağrı

Türkiye; yine, yeni ve yeniden bir seçim sürecine giriyor. Adayların açıklanması ile birlikte artık süreç daha da hızlanacak, daha da kızışacak. Bunlar demokrasinin güzellikleri zira belirli aralıklarla düzenlenen şeffaf ve adil seçimler bizim kendi istediğimiz liderleri başa geçirme ya da istemediğimiz liderleri indirebilme imkanını biz vatandaşlara sağlıyor.
Adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilen seçimler demokrasinin bayram günleridir. Fakat seçime giden süreçle ilgili söylemek istediğim bir nokta var. Seçim süreçleri diyince aklımıza ilk gelen şey gün boyunca şehirlerin sokaklarını gezen, partilerin seçim şarkılarını ve seçim sloganlarını çalan seçim arabaları geliyor.
Herkesin bu konuda hemfikir olduğunu düşünüyorum ki; bu tarz propaganda faaliyetlerinin elle tutulur bir yararı yok, ne partilere ne de adaylara. O partiye oy vermeyen insanların antipatisini artıran, kendisine oy veren seçmenlerini de bıktıran bu girişimden bu seçimde vazgeçilse ne kadar da güzel olur, öyle değil mi?
Seçimler, her ne kadar demokrasiler için güzel faaliyetler olsa da, aynı zamanda ülke bütçesine de ciddi zarar veren bir etken. Partilere, yasalara göre yapılan seçim yardımları dudak uçuklatan türden. Türkiye'nin içinde bulunduğu zorlu ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda, bu seçim döneminin israf ile değil tasarruf ile geçmesi gerektiğini söyleyebiliriz.
O halde; ben buradan partilerin Sakarya'daki il başkanlarına sesleniyorum. Lütfen bir araya gelip ortak bir karar alın, bu seçim döneminde Sakarya'da insanları rahatsız eden seçim arabalarını gezdirmeyeceğiz, Türkiye ekonomisine böyle bir katkıda bulunuyoruz diyin. Tüm Türkiye'nin takdir edeceği ve diğer şehirlere de örnek olacak bir işe imza atın.
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI