20 Haziran 2019

Zihni AÇBA8 Aralık 2014 , Pazartesi

Zihni AÇBA

YILDIZLAR GEÇİDİ!

Sanat ve siyaset dünyamız, adeta uçuştaydı geçtiğimiz hafta. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınc’ın açıklamalarıyla başladık haftaya. Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında, HDP lilere yönelik eleştirilerinde kullandığı “Siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da Öcalan’ı itibarsız hale getirmek istiyorsunuz?” şeklindeki ifade, bir önceki haftadan gazete manşetlerine taşınıyordu. O kadar çok isterdim ki Sayın Arınç’a; “Siz kimin adına o bebek katili teröristin itibarını düşünüyorsunuz?” diye sormayı.
Ardından Yavuz Bingöl’ün Hürriyet Gazetesinde yayınlanan röportajında yer alan ifadeleri gündemi sarsıyordu. Eski Başbakan, yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili olarak dile getirdiği; “Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı. Bu çok insani bir şey...” şeklindeki sözleri, kendi öz kardeşinden bile tepki alıyordu. Öyle zannediyorum ki; önümüzdeki günlerde iktidar sahipleri yeni bir insani davranış örneği gösterip, Yavuz Bingöl’e “Devler Sanatçısı beratı” verirler.
Haftanın en göz alıcı uçuşlarından biri, yine siyaset dünyasındandı. 17Aralık operasyonunun ardından rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’na verdiği ifadede, adeta dalga geçer gibiydi. İranlı iş adamı Rıza Zarrab’ın hediye ettiği söylenen piyano ve 700 bin liralık saatle ilgili “Piyanoyu Zarrab hediye etti, ama parasını ödedim, hatta eşimin parasıyla ödedim. Saat takmayı severim, alırım. Benim işim çok, yoğun çalışıyordum. İşadamından rica ettim, yurtdışından getirtti. Ama parasını kendim elden ödedim” dedi. Şeytanın işi yok ya aklıma düşürdü. Çok merak ediyorum, “Çek mi verdi yoksa nakit mi ödedi?” diye.
Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) heyetiyle birlikte Cumhurbaşkanı’nı ziyaret eden Hülya Avşar, "Hiç tahmin ettiğimiz kadar ihtişamlı değil, ben çok ihtişamlı görmedim. Abartıldığı kadar yok. Neredeyse benim evim daha şaşaalı diyecektim…” sözleriyle, Tayyip Erdoğan’a yapılan haksız(!) eleştirilere karşı adeta kendini siper ediyordu. İyi de Hülya Hanım, neden daha önceden söylemediniz bunu? İtibarımızı ve azametimizi göstereceğimiz Papa, Putin v.s gibi misafirlerimizi ağırlamak için, geçici olarak sizin evinizi kullanırdık köşk yerine. Milletin kesesinden bu kadar parayı da harcamamış olurduk.
Dedik ya “Yıldızlar Geçidi” diye. Adına türküler yazdığı Hülya Hanım konuşur da İbrahim Bey geri mi durur? Hemen ertesi günü serdetmiş konuya dair ulvi görüşlerini; "Ne var yani Amerika’da da Beyaz Saray var, bizim neden sarayımız olmasın?". Ardından, derin entelektüel birikimini de ilave edivermiş:
"Bu ne Allah aşkına! Şunu söyleyebilirsiniz; ’bugüne kadar kimsenin aklına gelmedi, neden bu hükümetin aklına geldi’ deyin anlarım. Ama ’kendilerine saray yaptırdılar’ cümlesini anlayamam. Efendiler, ben kendimi bildim bileli Amerika’nın Beyaz Saray’ı vardı. Ne yani, onların Beyaz Saray’ı varsa bizim de Ak Saray’ımız olmasın mı?”.
Ey büyük Allah’ım! Hikmetinden sual olunmaz. Neleri, nelere delil kılarsın; kimleri, kimlere şahit yaparsın bizim aklımız ermez. Sen “Bilen” ve “Gören” sin
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI