18 Ekim 2018

Zihni AÇBA10 Ağustos 2015 , Pazartesi

Zihni AÇBA

Zayıf ama muhtemel tek koalisyon

Bu yazı kaleme alınırken toplumda hâkim olan ağırlıklı kanaat, sürdürülen AKP- CHP koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanacağı yönünde görünüyor. Yine toplumun büyük bir kesiminin birleştiği bir başka husus, söz konusu koalisyonun gerçekleşmesinin önündeki yegâne engelin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu kabulüdür.
Seçimler sonrasında yemin töreninden itibaren TBMM’ de edindiğim izlenimlere dayanarak ifade etmek isterim ki; konuya ilişkin kişisel kanaatim, her ne kadar aynı yönde ise de her iki parti Genel Başkanlarının bugün (Pazartesi) yapacakları görüşmenin ardından “Hükümeti kuruyoruz” şeklinde bir açıklama yapmalarının, çok da sürpriz olmayacağı yönündedir. Ancak böyle bir açıklamanın, özellikle AKP kanadı açısından olmazsa olmaz şartı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu birlikteliğe “Evet” demesidir.
Yasalara veya temayüllere uygunluğu açısından nasıl değerlendirilir bilemeyiz ama uygulamada şahit olduğumuz haliyle tam bir komedi. Önce AKP’nin eski ve kurucu Genel Başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan, bu koalisyonun oluşmasına ruhsat verecek; sonrasında AKP’ nin mevcut Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte koalisyonun detaylarını belirleyecekler. Şayet uzlaşma sağlanırsa, bu defa da oluşmasına kendisinin ruhsat verdiği koalisyon hükümetini, Cumhurbaşkanı olarak yine Recep Tayyip Erdoğan onaylayıp, atayacaktır. Yani, eğer bu koalisyon hükümeti kurulursa hükümet ortaklarından biri de Cumhurbaşkanlığı makamı olacaktır.
Böyle bir koalisyon hükümeti kurulabilir mi yoksa kurulamaz mı polemiğini bir kenara bırakarak, bugünkü TBMM tablosundan çıkabilecek olan yegâne hükümet yapılanmasının bu olabileceğini kabullenmemiz gerekiyor. Esas itibariyle eğer kurulabilir ve samimi niyetlerle, “Arkaya dolanıp, puan alma” düşüncesinden uzak, birbirlerine çelme takma gayreti içerisinde olmayan bir ortaklık anlayışıyla yürütebilirlerse, ülke olarak karşı karşıya bulunduğumuz birçok problemin üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum. En azından, rayından çıkmış bir tren gibi ne yaptığı ve nereye gittiği belli olmayan bir yönetim anlayışı sona erer. Geride kalan 13 yıllık AKP iktidarının, özellikle son 4-5 yıllık döneminde yaşanan birçok sıkıntının, toplum vicdanında oluşan bölünmüşlük hissi ve açılan birçok sosyal yaranın sarılmasını mümkün kılacak bir onarım sürecine zemin oluşturulabilir.
Bugünkü meclis aritmetiğine göre bir başka koalisyon alternatifini “İmkânsız” denilebilecek ölçüde zayıf görüyoruz. Zaman zaman dillendirilen AKP- MHP koalisyonunun, AKP üst yönetimi ve Cumhurbaşkanı tarafından kesinlikle istenmediğini görüyor ve biliyoruz. AKP Genel Başkanı Sayın Davutoğlu’nun 7 Haziran akşamı yaptığı balkon konuşmasının arasına sıkıştırdığı “Çözüm süreci vazgeçilmezimizdir!” cümlesi, esas itibarıyla MHP’ ne verilmiş “Koalisyon görüşmelerimizde sizinle işimiz olmaz…” mesajıdır. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi, “Çözüm süreci” denilen ve hala ne olduğu hiç kimse tarafından izah edilemeyen bu projeyi, ilk günden bugüne kadar geçen süre içerisinde hep “Çözülme ve ihanet projesi” olarak değerlendirmiştir. Beş yılı aşkın bir süreden beri yapılan birçok bariz hata ve terör odakları karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin düşürüldüğü zaaf ve acziyyeti, sadece AKP iktidarının alışkanlık haline getirdiği “Kandırıldık” bahanesiyle geçiştirmek ve kabullenmek mümkün değildir. Dün ellerinde çiçek demetleriyle, PKK terör örgütünün gizli karargâhı durumundaki kurum ve kuruluşları ziyaretgâha çevirenlerin, bugün attıkları savaş çığlıklarının da yapılma ihtimali yüksek olan “Yeniden Seçim” e yönelik bir yatırım olduğunu düşünüyoruz.
Görelim Mevla neyler…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 25 Ağustos 2015 , Salı

muhittin ahmet

Şeker dogri. sahipsizlikten kaybettik. Ya şu şeherin ortasında donatım kentparkA BAKILMAZ MI.Bir iki hafta oldu herhalda, Bulgaryadan gelen misafirle gidelim dedik.Kenteparkı gördü ve tenkit ediverdi.Öbek öbek kurumuş, sulanmaz mi dedi. Sadice omu, her taraf çöp, çekirdek kabugi. Köşe bucak çiğnenmiş, bozuk yama gibi betunlar, asfaltlar çirkin. Yer yer çamur bile olmuş.Yaşlanmiş, eski bir park halinde.İnan Bulgarya da gördiğim parklar bizden iyi.Temiz ve yemyeşil.Fakir Bulgarya bile. Nehirşeher içinde tertemiz, masmavi akayor.Kentpark deresi kirli, bulanik, çöplü.Dışta AKpartiyi seviyolar, görünce misafir bozuldu. Ya kız erkek uygunsuz vaziyetlere hepten şaşırdı.Müselman bir ülke de, AK Parti iktidarı ve mahalli idaresinde nasıl olur deyiverdi.Mahcup oldum.Reis gelmez mi buralara, gürmez mi dedi.Muhendes ve müdürü yok mu deyiveredi.

Tarih : 23 Ağustos 2015 , Pazar

Ergun Kaftancı

Değerli kardeşim Açba; sizi kutluyor ülkümüze yaptığınız hizmetleri takdirle karşılıyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyor esenlikler diliyorum

Tarih : 22 Ağustos 2015 , Cumartesi

secattin ulaşçı

Geçenlerde ailece Sakaryapark'a gittik.Tabi öncelikle sahilinde, nehir kenarında dolaştık.Ama şok olduk.Nehir kıyıları pislik içindeydi.Su yüzeyi de öyle.Bu kadar mesarif yapılmış ama, parkın en önemli yeri, yani kıyıları çok kötü bırakılmış.Düzensiz taşlık halinde ve çer çöp dolu.Parkı tümüyle gölgeledi.SAKARYA BELEDİYE YÖNETİCİLERİ HİÇ Mİ BURAYA GELMEZ VE GÖRMEZ.Galiba belediyeler olarak doyuma ulaştık, umursamaz olduk.Biz her platformda söyleriz.Belediye muhalefetten olmalı ve bir dönem olmalı.Hem yanlış, hukuk dışılığı az oluyor, hem de muhalefettte çok daha iyi çalışıyor.Örnek. Refah belediyeleri.Tekeden süt çıkarıyorlardı.Şimdi süt çok, yağ-peynir-yoğurt yok.

Tarih : 19 Ağustos 2015 , Çarşamba

saim vezirkan

Belediye başkanları, güvendikleri, yetki verdikleri,ü gölge başkan gibi rol verdikleri 2.adamlarına, bazan bu 3-4 ve 5 kişi de olabiliyor, bunlara çok dikkat etmeli.Bunlar, bu yetki ile, ne oldum delisi oluyor, yetki ve gücü, kendi egoları ve kaprislerini tatminde kullanıyorlar.Hem başkanları hem de partiyi yiyip bitiriyorlar.Ne gariptir ki, bu hep böyle oluyor, şu anda da çoğunlukla öyle.TÜM BAŞKANLAR ETRAFLARINI KUŞAANLARA, YETKİ VERİP GÜVENDİKLERİNİ ÇOK ACELE BAKSINLAR, BAKTIRSINLAR, BAĞIMSIZ GÖZLEMCİLERE İNCELETTİRSİN, GİZLİ HALK ANKETLERİ İLE DURUMU ÖĞRENSİNLER.Yoksa, çok geç olacak, oldu bile.

Tarih : 19 Ağustos 2015 , Çarşamba

saim vezirkan

Belediye başkanları, güvendikleri, yetki verdikleri,ü gölge başkan gibi rol verdikleri 2.adamlarına, bazan bu 3-4 ve 5 kişi de olabiliyor, bunlara çok dikkat etmeli.Bunlar, bu yetki ile, ne oldum delisi oluyor, yetki ve gücü, kendi egoları ve kaprislerini tatminde kullanıyorlar.Hem başkanları hem de partiyi yiyip bitiriyorlar.Ne gariptir ki, bu hep böyle oluyor, şu anda da çoğunlukla öyle.TÜM BAŞKANLAR ETRAFLARINI KUŞAANLARA, YETKİ VERİP GÜVENDİKLERİNİ ÇOK ACELE BAKSINLAR, BAKTIRSINLAR, BAĞIMSIZ GÖZLEMCİLERE İNCELETTİRSİN, GİZLİ HALK ANKETLERİ İLE DURUMU ÖĞRENSİNLER.Yoksa, çok geç olacak, oldu bile.

Tarih : 18 Ağustos 2015 , Salı

cengiz ismail

SAÜ Yönetimi; 13 bin yeni kayıt yaptık, mevcudumuz 80-90 bini buldu gibi üniversitenin gerçek kalite ve kantitesi ile ilgisi olmayan şeylerle övünmek yerine, bilimsel kalite, ilme katkıları, buluşları, Türkiye ve Dünya üniversiteleri sıralamasındaki yeri ile övünmeli, oraya bakmalı, oraya odaklanmalı.Pek tabii ki, mezun ettiği öğrenci kalitesi ile.Baro başkanını konuşturamayacak kadar bir yerlere şirin görünme, gücün yanında yer alma olmamalı.Acaba yarın güç değişirse hangi gücün yanında yer alma.Bağımsız, partiler üstü, ilmin ve hürriyetlerin yanında, milli ve İslami değerlere bağlı, bu yolda mesafe almış, ilim ve irfan yuvası bir üniversite olmalı.Tüm üniversitelerimiz yüksek lise olmamalı.

Tarih : 14 Ağustos 2015 , Cuma

necmi arastürk

AKP'miz bu seçimden çok büyük dersler almalı, yenilenmeye, restorasyona, öze dönme yolunda mesafe almalıydı.Aldı mı? Henüz göremiyoruz!Hele yerel yönetim ve teşkilatlarda hiç mi hiç göremiyoruz. Görseydik, Ramazan'da Donatım park'ta yüzlerce kişiye iftar verilirken, reklam yapılmaz, parktaki kuleye belediye başkanının ismi yazılmazdı.İftarı, belediye mi veriyor, başkan mı?Eğer belediye veriyorsa, sadece kurum ismi yer almalıydı.Başkan cebinden verirse ismini yazdırabilir.O da İslam'a aykırı.Çünkü, sadece Allah rızası için iftar verilir, kişisel ve siyasi hesaplar için değil.Sağ elin verdiğini sol el duymayacak, temel esas budur.Bu hassasiyetleri tümüyle kybettik.Ayrıca,layüsellik, keyfilik,israf,vurdumduymazlık,güç zehirlenmesidevamediyor.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI