21 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ20 Kasım 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Zincir sıkıştı, pedal dönmüyor

Devekuşu başını kuma sokunca saklandığını sanırmış.
   Ekonomi yöneticileri de benzer bir yöntemi uyguluyorlar. Hamaset yüklü nutuklarla gerçeği gizlediklerini sanıyorlar.
   Pratikte bunun bir karşılığı yok.
   Yaşadığım ilçeden örnek vereyim.
   Fındık Karasu için çerez, inşaat düğün ziyafetidir.
   Yaklaşık 10 yıldan beri ilçede her yaz satılan konut sayısı ortalama 3-4 bin civarındadır. Günlük değerle ortalama 100 bin liradan toplam konut satışı her sezon için 300 milyon liralık bir girdi demektir. Bunun fazlası var, eksiği yoktur.
   İnşaat Karasu için istihdam kapısıdır. Sektörü besleyen en az 30 civarındaki esnaf için ticaret alanı demektir. Elektrikçisi, boyacısı, kalebodur ustası, çatıcısı, tuğlacısı, hazır betoncusu, demir bağlayanı, sıvacısı, dekoratörü, kapıcısı, mermercisi, çerçevecisi, doğalgazcısı, su tesisatçısı, nakliyecisi, barbekü ustası, camcısı, beyaz eşyacısı, mobilyacısı, kartonpiyercisi, emlakçısı, reklamcısı ve bunlara eklenebilecek onlarca iş kolu geçimini bu sektörden sağlıyor.
   İnşaat ruhsat ve iskân harçları aynı zamanda belediyenin en önemli gelir kalemidir. Karasu’da son 10 yıldır pıtrak gibi banka şubelerinin açılması inşaat sayesindedir.
      Ama sektörde bir yıldır alarm zilleri çalıyor. İflas eden ve işleri bozulup batmak üzere olan yapsatçılardan söz ediliyor.
   Geçtiğimiz günlerde inşaat malzemeleri pazarlayan bir esnafın kapısını çaldım.
   İşin ayrıntılarına girmeden önce verdiği örnek, durumu bütün çıplaklığı ile ortaya koydu:
   “İşyerimin önünde bir park alanı var. Yıllardır her sabah buraya çeşitli nitelikte inşaat malzemesi yüklü en az 10 TIR gelip mal indirim saatini beklerdi. Ayrıca doğrudan inşaat alanlarına gidenler de vardı. 6 aydır bu alana gelen TIR yok!”
   Aynı esnafın anlattıklarına göre Karasu’da şu anda bitmiş 2 bin 500 konut elde kalmış durumda. Aynı sayıda bitirilmeyi bekleyen konut var. Bir o kadar da inşaat ruhsatı alınıp temeli atılan konut bulunuyor.
   İnşaat sektöründe iş tutmak bisiklete binmek gibidir. Durduğun an düşersin! Böylesine elde kalmış bir yapı stoku, banka kredisiyle çalışan yapsatçıların çoğunun zor durumda kalması demektir. İrili ufaklı 250 şirket arasında ayakta kalacak olanlar, öz sermayeleri güçlü ve Karasu dışında da yatırım yapmış 6 veya 7 şirkettir.
   Olaya “Kâr-zarar ortaktır. Kazanırlarken iyiydi, batan batsın” sığ mantığıyla yaklaşanların olduğunu da biliyoruz.
   Yapsatçının batması yukarına isimlerini saydığım yan sektörlerin de iflasıdır; en önemlisi de bu alanda emeğiyle geçinen en az 2 bin kişinin kahvehaneleri dolduran işsizler ordusuna katılması demektir.
   Duruma diğer esnaflar açısından bakınca durumun parlak olmadığını söyleyeyim. Karasu’da her alanda nakit sıkıntısı var. Esnaf siftah yapmadan kepenk kapatıyor. İnsanlar harcama yapmaktan korkuyor. Parası olan döviz ve altına yöneliyor. Dolayısıyla birikimler yastık altına kayıyor.
   İki bankacıyla konuştum, ortada Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin Halk Bankası aracılığı ile dağıttığı kredilerden başka dönen sıcak para olmadığını söylediler.
   Mevduat faizlerinin artırılması çözüm olabilir mi? Bu durumda kredi faizlerinin artacak olması bir paradoks…
   Durum budur…
   Mavi balon uçuranlara duyurulur!
     
  


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI