Mağdur Kent: "Sakarya"

Bu şehirde yaşayan, bu şehri seven ve burada yaşamaktan memnun olan bir şehir sakini olarak; kentimizi, sorunları, çözümleri ve asıl üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm sosyo-ekonomik statü ile ilgili naçizane düşüncelerimi kaleme alıyor olacağım.

Tarihin önemli sayfalarında yer bulmuş, eski bir şehir Sakarya. Öyle ki; adını Frig Tanrılarından biri olan “Sangari”den almış.

O dönemi incelediğimizde, şehrin en önemli geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu çok açık.

Günümüzde ise tarım ve hayvancılık faaliyetleri devam etse de ciddi bir sanayi şehri olarak vücut bulmuş durumda.

Sanayi; gelişmişlik, istihdam, teknoloji vb. şehir için birçok kavram çağrıştırsa da, Sakarya özelinde bu durum, kentin sosyo-ekonomik yapısına üst seviyede katkı sağlıyor desek yanılmış oluruz.

Kent için bu sosyo-ekonomik yapının en önemli ayağı takdir edersiniz ki belediyedir.

Gelin, önemli bir sanayi kenti olan Sakarya’nın bu konuda kanayan bir yarasının üzerinde duralım.

Yerel yönetimlerle uzaktan yakından biraz ilgili olanlar bilirler ki; kentte toplanan vergilerin, kanunca belirlenen orandaki kısmı, belediyelerin en önemli gelir kaynağıdır. Bu merkezi yönetim tarafından tayin edilir.

Yani şirketler çalışır, vergilerini beyan eder, vergiler tahsil edilir ve bu tahsilatların bir kısmı belediyelere aktarılır.

Burada Sakarya’yı mağduriyete sürükleyen bir kaç husus mevcut.

Beyan edilen vergilerin tahsilat oranlarının düşük olması ve bence daha önemlisi, ihracat yapan firmaların, aldıkları vergi iadesini, beyan ettikleri vergilerden düşüp, kalan net rakamlar üzerinden belediyelere gelir tayin edilmesi konuları, bu bir kaç hususun önde gelenleri.

Türkiye’nin ihracatta 7. Sırada yer alan kenti olarak, yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat hacmini üstlenmekteyiz.

Toyota, Otokar, Türk Traktör gibi birçok büyük üreticiyi şehrimizde barındırıyor olmamıza rağmen, yürürlükte olan kanun sebebiyle, tabiri caizse bu durumun nimetlerinden faydalanamıyoruz.

Sanayi şehri olmamız, istihdam konusunda bize fayda sağlasa da, ucuz işçilikle bu avantaj da kayıp gidiyor elimizden.

2002 yılından bu yana devam eden bu sistem, mevcut hükümetin kontrolünde 18 yıldır sürdürülüyor.

Seçimlerde, mevcut hükümetin kalesi haline gelmiş, koşulsuz destek veren bir şehir olarak Sakarya, apaçık cezalandırılıyor aslına bakarsanız.

Kentin 7 milletvekilinden 5’i ve son dönemde 4+1’i iktidar milletvekiliyken, onlardan bu konuda tek bir adım görmemek ise bu trajediyi perçinliyor.

Son yıllarda bir tek Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce’den bu konuyla ilgili somut bir adım görsek de, sonuca ulaşabilir mi bilinmez.

Hakkıdır, 1994 yılından bu yana aynı siyasi parti tarafından yönetilmesine rağmen, Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden birini devraldı. Kaynak yaratmaya çalışıyor fakat bu kıt kaynakların da yönlendirildiği yerler son derece dikkat çekici.

Nostaljik tramvay konuşuyoruz mesela. Nam-ı diğer süs treni.

Öte yandan da sosyal belediyecilik adımları atılıyor. Et, süt, yumurta satışı gündemde. Böyle karmaşık bir durum mevcut.

Öncelikler belirlenmeli. Kentin öncelikli sorunu süs treni değil, yıllardır ulaşım problemlerinin dinmediği Yenikent Bölgesi’ne gidecek bir raylı sistemdir. Bu da Sakarya Büyükşehir Belediyesi bütçesiyle değil, ülkenin birçok belediyesinin yaptığı gibi, Ulaştırma Bakanlığı eliyle yapılmalıdır. En azından bütçenin bir kısmı alınabilir, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi.

Sosyal belediyecilik adımları atılmalıdır, süratle. “Devlet, şirket değildir.” Mantığı bir an evvel tozlu raflardaki yerini almalıdır.

Aslında çok uzak değil, rahmetli Ünal Ozan’ın sosyal belediyecilikle ilgili attığı adımlara bir göz atılması, anlatmaya çalıştıklarıma ışık tutacaktır kanımca.

Saygılarımla,

Oğuzhan Gündüz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gönül Yıldız İrşi
Gönül Yıldız İrşi - 6 ay Önce

Tebrikler... Şehrimizin ve ülkenin genel sorunlarıyla ilgili can alıcı konuları kaleme alıp, gerekli uyarıları yapacağına inanıyorum. Başarılar diliyorum.

Ali genç
Ali genç - 6 ay Önce

Tebrik ederim başarılar dilerim.
Kentimizin ana sorunu olan tarım ve sanayileşme gibi bir çok sorun yaşayan kentimizin sorunlarını kaleme aldığın için çok teşekkür başarılar dilerim.

Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş - 6 ay Önce

Oğuzhan bey, Yenihaber ailesine hoş geldiniz. Yazılarınızı zevkle takip edeceğiz.