YİNE 25 NİSAN, YİNE SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI İFTİRALARI

 Yine 25 Nisan, yine Ermenilerin  sözde soykırım iddiaları. Kabak tadı vermeye başladı. Devleti yönetenler de bu işe bir çözüm üretemediler. Ermeniler yalan iddialarını sürdürdükçe, biz de ödüllendirir gibi, yüz bin den fazla Ermeniyi  ülkemizde kaçak çalışmasına izin veriyorlar. Son zamanlarda  Ermenistan’la Türkiye  arasında havayolu ulaşımı da başladı. Onlar da bizi   yalan iftiralarla  cezalandırmaya devam ediyorlar.

      ABD, Fransa, İsviçre başta olmak üzere neredeyse bütün Avrupa ülkeleri sözde Ermeni soykırımı! Safsatasını meclislerinde oylayıp kabul ederken,  TBMM’ den bunların hiç birine karşılık  bir karar alınmadı. Üstelik  başta ABD, Fransa ,Almanya, İtalya, Rusya olmak üzere neredeyse Avrupa devletlerinden soykırım yapmamış devlet yok. Onların gerçekte yaptığına  biz cevap veremezken, onlar iftira atıp, yalan iddiaları kanunlaştırıyorlar.

    Almanya  2. dünya savaşında   neredeyse Yahudi bırakmadı. ABD, başta Kızılderililer olmak üzere Amerika kıtasında yerli bırakmadı.  Fransa  Cezayir’de milyonla Cezayirliyi soykırıma uğrattı. Diğer Avrupa ülkeleri  Afrika’daki sömürgelerinde  utanç verici köle ticaretlerinin yanı sıra soykırım uygulamadıkları yer kalmadı. Yeryüzünün en şerefli milleti Türk Milleti’ni yalan soykırım iddialarıyla karalamaya uğraşıyorlar.

     Bunlara kızıyoruz ama, kendi içimizdekiler de boş durmuyor. Devleti yöneten kesimde bile maalesef benzer açıklamalar, biz Türk Milleti’ni derinden yaralıyor.

    Uzun yıllar Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde bakanlık yapmış Ali Babacan  diyor ki:  “… bu vesileyle  Ermeni halkının bu gün derinden hissettiği acıyı anlıyor, 1915  te hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerinin anıyorum.” Diyor.

   2014 yılında ise devletin en tepesinden daha önce benzeri olmayan bir açıklama geldi. 1915  olaylarının yıldönümünde o dönem hayatını kaybedenlerin  torunlarına başsağlığı diledi. Ermenice dahil tam dokuz dilde yapılan taziye açıklamasının  bu açıdan daha önce bir benzeri yok.

    Bu sene de HDP İstanbul milletvekili Garo Paylon da  sözde “ Ermeni soykırımı “ tanınsın diye kanunteklifi verdi. Türk meclisinde Ermeninin işi ne.  Neden bu vekilin vekilliği düşürülüp yargılanmaz. Sözlü eleştirilerle bu olay geçiştirilemez. TBMM’den derhal  gereğinin yapılmasını istiyoruz. Sudan sebeplerle bazı vekillerin vekilliğini düşüren meclis bu işi geciktirmeden yapmalıdır.

    Birinci dünya Savaşı’nda Ermeniler, hem Rus ordusunda, hem Fransız ordusunda o zamanki devletimiz olan Osmanlı Devletine karşı savaştılar, üstelik bizim vatandaşımız oldukları halde. Bu da yetmez gibi çeteler kurup doğu bölgelerimizde köyler kasabalar basarak, onbinlerce Türk ve Kürdü öldürdüler.. bir çok kritik bölgede ayaklanmalar çıkardılar.  Sarıkamış cephesinde  askerlerimize giden lojistik desteğimizi engelleyerek  Milletimiz adına bir faciaya yol açtılar, Çanakkale cephesine gönderilen lojistik destği engelleme çabaları  cabası. İnsanlarımıza yaptıkları vahşetin yeryüzünde bir benzeri yok küçük kız çocuklarına tecavüz ettiler. Hamile kadınların karınlarını deştiler, bazı beldelerde hiç sağ insan bırakmaksızın tamamını öldürdüler. Biz Türklerin bu kadar acısını dile getirmeyenler, üstelik bizim içimizden, Türk gibi görünüp, kalbi Ermeniler için atanlar, Ermenilerin acılarını paylaşıyor da, bizim acılar yanımıza kar kalıyor.

    Bu yalanlarla hem dışarıdan, hem içeriden yalan Ermeni iddialarıyla kendi insanımızı , gençlerimizi de zehirliyorlar.

    Kendi insanımıza , özellikle gençlerimize buradan sesleniyorum. Ermeni meselesiyle ilgili, kimsenin köpeği olmayan çok sayıda tarihçi, araştırmacı  ve  olayları bilen diplomat ve askerin yazdığı makaleler, kitaplar vardır. Hem Türk, hem yabancı. Mesela:  Kazım Karabekir’in “Ermeni Dosyası”, prof. İlber Ortaylı’nın, eski büyükelçi Şükrü Elekdağ’ın makalelerini, Prof. Yusuf Hallaçoğlu’nun Ermeni Tehciri” adlı kitaplarını okuyun. ABD’li tarihçi Justin Mc Carti’nin” Ölüm ve Sürgün”. Ermeni İddiaları Karşısında Türkiye’nin Birikimi’ni” okuyun. 1914-1918 Salgın Hastalıklardan Ölümler”’i okuyun. Prof Mim Kemal Öke’nin “Yüz yılın  Kan Davası,  Ermeni Sorunu adlı eserlerini okuyun. Prof. Cemal Anadol’un  “Ermeni  Dosyası” adlı kitabını okuyun. Bu konuda kitap yazmış  bir çok yerli yabancı tarihçi, araştırmacı var okuyun ki donanımlı olun. Kamuran Gürün’ün, Bilal Şimşir’in, Uluç Gürkan’ın, İsmet Görgülü’nün, Sadi Kaçış’ın yazdığı kitapları okuyun. Pier Loti’nin  ve daha bir çok tarihçi, araştırmacı, siyasetçi, diplomat bu meseleyle ilgili yazdılar. Okuyun ki iddialara cvap verebilesiniz.

     Göreceksiniz ki; başta, Enver, Talat ve Cemal Paşalar, Ermanilerle ilgili  sevk ve iskan kararını egemenlik haklarımıza yapılan  saldırıları bertaraf etmek için  uygulamışlardır. Bu sebeple:

     Bu karar, biz Türkler için meşru müdafaa, Ermeniler için  ise  düşmanla işbirliği yapıp, kendi devleti Osmanlı’ya  karşı savaşmaları kendileri için seçilmiş bir travmadır. Dolayısıyla İttihatçıların ve başlarındaki Enver, Cemal ve Talat Paşaların bu konudaki  fikir ve aksiyon kararlılığının arkasındayız.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Çetinkaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?