Zanlarımız ve gerçekler

“Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. (-veya- zandan çokça sakının). Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat Suresi 12. Ayet)

Elbette bu ayette geçen zannın tefsirlerde geçen genel bir anlamı var ancak bazı tefsirler ve İslam’ın genel mahiyeti düşünüldüğünde farklı yorumları söz konusudur. Ben bu yazımda zan kavramına farklı bir açıdan bakmaya gayret edeceğim.

İnsanın ilk zannı aslında kendi hakkındadır. Çoğu zaman insan şöyle düşünür: Ben iyi biriyim. En azından çoğunluktan iyiyim. Hatta hata yapsa bile bunun tolere edilebilir olduğunu veya ona bunu dış şartların zorladığını söyler. O kadar kötü varken benim yaptıklarımın esamesi bile okunmaz. Bazen bir topluluk içinde iken kendinin kötü olduğundan bahsetse bile bu gizli bir tevazu içerir ama bu bildiğimiz tevazulardan değildir. Adam açık sözlü, kendini biliyor ve kendini bile eleştiriyor, desinler içindir bu gösterisi.

Sonra insanın içinde bulunduğu grup, cemaat, tarikat veya herhangi bir mensubiyeti hakkında zanları vardır. Ona göre mensubu olduğu bu grup en mükemmelidir. Ne yaparsa yapsın ona kötülük atfedilemez. Muhakkak yapılanların bir hikmeti vardır. Belki başka birileri yapsa ona kötü diyebilirdik ama biz… Bu zannın bir başka boyutu ise kendi ne kadar hatalı, problemli olursa olsun içinde bulunduğu grup sayesinde kurtulacağına inanır. Bazen sadece kendi grubuna mensup olanların kurtulabileceğini varsayar. Öyle ki kendisine hesap bile sorulmayacağından dem vurur çünkü ağababaları onu bu vaatlerle kendilerine çekmişlerdir. Ayrıca kendi grubuna mensup olan diğer kimselerin de ayrıcalıklı olduğunu düşünür ve şöyle dediğine şahit olabilirsiniz: Adam pek iyi bir şeye benzemiyor ama bizden olduğu için onun diğerlerinden üstün olduğunu sanıyorum. Bizim gruba dahil olmayan biri ağzı ile kuş tutsa bir işe yaramaz. Aslında o burada tipik halk ağzı ile işe yaramaz yerine başka bir tabir kullanır ama benim burada bunu yazmam yakışık almaz.

İnsanın bir diğer bir bölüm zannı sevip bağlandıkları, önde gördükleri, önder saydıkları şahıslar hakkındadır. Onlara göre o kişi nerdeyse kusursuzdur. Her şeyi bir hikmetle yapar, eleştirilemez. Onun yaptıklarını anlayabilecek bir seviyede olmadığımız için teslimiyet gerekir. (Aksi halde Allah göstermesin çarpılırız). Onlar Hristiyanların peygamberlerini ilahlaştırdıkları gibi Hz. Muhammed’i ilahlaştıramazlar çünkü buna cesaret edemezler ancak sevdikleri diğer kişiler hakkında bazen çaktırmadan, bazen de açıkça bunu yaparlar. Bunun için de uydurulmuş delilleri ganimet gibi çoktur. Akla karşı tezleri vardır ama bir sürü akıl oyunu yaparlar. Akla çürük diş muamelesi yaparlar ama bağlandıklarının çok akıllı olduğunu sanırlar. Öyle ya onun aklı herkese yeter zaten Allah diğer insanlara aklı boşuna vermiştir. (Haşa min huzur, tövbe estağfurullah).

Tabii ki şimdi sırada gerçekler var ve Allah’ın ayetlerinden daha gerçeği olabilir mi:

“Allah’a iftira eden veya O’nun âyetlerini asılsız sayandan daha zalim kim vardır! Onlar kendileri için yazılmış nasiplerini elde ederler. Sonunda elçilerimiz gelip canlarını alırken, “Allah’ı bırakıp da tapmakta olduğunuz tanrılarınız nerede?” derler. “Bizden sıvışıp gittiler” diye cevap verirler. Ve (dünyadayken) kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerinde şahitlik ederler.” (Araf 37)

“Gerçek şu ki Allah’ın dışında yalvarıp yakardıklarınız da tıpkı sizin gibi birer kuldur. Eğer iddialarınızda doğruysanız haydi onlara dua edin de karşılık versinler!” (Araf 194)

Ve nokta;

Ama bilin ki benim velim, kitabı indiren Allah’tır. O, iyileri koruyup kollar. (Araf 196)

Zannederim iyi bir yazı oldu ve hatta…

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tarakçı - Mesaj Gönder --- Okunma

# oldu

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?