ATATÜRK REALİTESİ

Cumhuriyetimizin  99. yıldönümünü kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde,  Türk olmayıp, etnik ezikliğini yaşarken  Osmanlıcılık oynayan güruha ithaf olunur.

Atatürk,  Selçuklu devleti gibi, Hun devletleri gibi, Göktürk devleti ve de diğer Türk devletleri gibi bir  Türk devleti olan Osmanlı devletinin  paşasıdır. Trablusgarp’ta, 1. Dünya Savaşı’nda  Çanakkale cephesi başta olmak üzere bir çok cephede savaşırken bir Osmanlı paşasıydı elbette. Dolayısıyla  Osmanlı devleti de bizim, Cumhuriyet’te bizim. O zamanlar Osmanlı’yı yıkan unsurların bu günkü uzantıları, bu gün de Cumhuriyet Türkiye'sini yıkmak için her kılığa giriyorlar. Kimileri tarikatçılığa soyunmuş, kimileri  Osmanlıcılığa. Ortak hedef Türk devleti.

Osmanlı’yı Atatürk’ün yıktığı propogandasını dahi yapıyorlar. Oysa:  Osmanlı İmparatorluğu  biz kahraman Türkler sayesinde kurulup, biz Türkler sayesinde bir büyük devlet olmuş ve dinimiz olan İslamiyet üzerine bir ruhani teşkilat kurulmuştu. Halifelik. İşte bu büyük devlet ile halifelik teşkilatı bir tek müessese halinde İstanbul’da  birleşmişlerdi. Ve orada Türkler, saray entrikalarına  ve ruhani teşkilatın nüfuzuna  mağlup olmuştur.

Tablo Türkler tarafından boyanmış, süslenmiş ve meydana getirilmişken, bu cengaverler sonraları  saray entrikalarından bunalmış bir halde geri plana itilmişlerdir.

Bir yandan basiretsiz devlet adamlarının ileri görüşlülükten yoksun siyasetleri, diğer yandan her bakımdan ilerleyen Avrupa devletleri imparatorluğun çöküşünü hızlandırmış,  bütün kurumları eskimiş ve yozlaşmış olan Osmanlı Türk toplumu kendisini yenileyememenin acısını  tarih sahnesinden çekilmek zorunda kalarak, en ağır biçimde yaşamıştır.

Bir vakitler ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik ve askeri müesseseleriyle cihanı imrendiren, 72 milleti egemenliği altında toplamış olan, savaş meydanlarının aslanı  Osmanlı İmparatorluğu 19. asırda artık zayıflamış, savaş aslanı ihtiyarlamış, dişleri dökülmüş, pençeleri sökülmüştü, ondan duyulan korku ortadan kalkmıştı.

Osmanlı   Devleti artık yabancı devletlerin sömürgesi, devleti  kuran Türkler de  Osmanlı devletini kuran, koruyan, ayakta tutan ve müdafaa eden  asıl unsurlarken, içimizdeki azınlıkların  aşağı gördükleri, alay ettikleri bir millet haline gelmişti.  Türk Milleti’ne artık yokluk, yoksulluk, kaybedilen savaşlar ve  cephelerde ziyan olup geriye dönmeyen vatan evlatlarından  ve  hayalden başka   verecek bir şeyi kalmamıştı.

Birinci Dünya Savaşından yenik çıkıp, vatanın her karış toprağı işgal edildiği ve sonrasında  Atatürk, silah arkadaşları ve cefakar Türk Milleti’nin Milli Mücadeleye giriştiği  dönemde  asırlardan beri memleketimiz  yarı sömürge haline getirilmiş, ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan zayıf ve  bitkin  bir haldeydi.

Başta padişah  Vahdettin ve sadrazamı Damat Ferit olmak üzere, devleti yönetenler ruh ve iman yokluğu,  ömrünü tamamlamış, gücünü kaybetmiş, ihtiyar ve hasta bir insan ataleti içinde  “düşmanlarımız  yedi cihanın galibidir. Ne isterlerse yaparlar ve yapmaya muktedirdirler. Bizler onlara hiçbir şey yapamayız.” Diyor . “ Var olmak, yok olmak mücadelesini göze alamıyorlardı. Yarı sömürge iktidarlarına mahsus  bir ruh haleti içinde düşmanlardan  merhamet  dilenmek  gibi bir yol tutmuşlardı.

Mustafa Kemal Atatürk  realitesi ise şöyle diyordu: “ Artık bu  millet  vaatlerle idare edilmemelidir. Onlar, çamurdan ve sazdan evlerden  kurtarılmalıdır. Çıplak vücutlarıyla  çamurların, kar ve yağmurların amansız şamarlarını yiye yiye, ekmeğe muhtaç edilmiş olan  bu halk artık kurtarılmalıdır ve  Türk’ün şerefine, büyüklüğüne yaraşır bir seviyeye çıkarılmalıdır.”

İşte Atatürk realitesi budur. Cumhuriyet budur.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Çetinkaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Niyat Doğan - Türkiye Osmanlı cumhuriyetinin kurucusu Son Atatürk Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin makus talihini değiştirmiştir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 06:41


Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?