Sevgili Peygamberimiz (sav) in hayatı

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Bütün hamtlar ve övgüler Allahu Teâlâ'ya mahsustur. Salat ve selam Fahri Kâinat (sav) aline ve ashabına olsun.

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed'in ve ala ali seyyidina Muhammed

Değerli okurlarım!  İnsanlığın yolunu şaşırdığı, küfür ve şirkin gönülleri kararttığı, zulüm ve karanlığın dünyayı kapladığı bir dönemde Âlemlere Rahmet olan Peygamber Efendimiz (sav) dünyayı şereflendirmiştir.

Cenabı Hak, yüce kitabımız “Kur’an-ı Kerim’de: “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin” (Kalem 4.) ayetiyle Resulünü övmüş ve hem dünya hem de ahiret mutluluğunu isteyen müminlerin, O’na uyarak itaat etmelerini istemiştir.

Allah Resulü’nün (sav) kıyamete kadar gelecek bütün insanlara güzel bir örnek, davranışlarından ders alınacak bir rehber olduğunu Rabbimiz bizlere Kuran’da şöyle bildirmiştir: “Ant olsun, Allah'ın Resulünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.”(Ahzap, 21)

Resul-ü Ekrem Efendimiz güzel ahlak üzerinde özellikle durmuş, ahlaki erdemleri tamamlamak için gönderildiğini söylemiştir.(Tirmizi.)

Yine O, başkalarına tavsiye ettiği ahlak ilkelerini hayatı boyunca uygulamış ve mükemmel bir imanın ancak güzel ahlaklı olmakla sağlanacağını bizlere bildirmiştir.

Hz. Aişe  annemiz “onun ahlakı nasıldı?” diye soranlara “Siz hiç Kur’an okumaz mısınız? O’nun ahlakı Kur’an’dı” diye cevap vermiştir. (“Hüsnü’l huluk”)

Güzeller güzeli (sav) insanları kendine hayran bırakan birçok özelliği vardı. Müslümanlara karşı çok merhametliydi. Kur’an-ı Kerim’de O’nun müminlere olan düşkünlüğünden, şefkat ve merhametinden söz edilmiş, Müslümanların sıkıntıya uğramasının ona çok ağır geldiği bildirilmiştir.

Kötülüğe asla kötülükle karşılık vermez, insanları bağışlayıp, kusurlarını görmezden gelirdi. Ağzından çirkin söz çıkmaz, ahlakı güzel olanın hayırlı insan olduğunu söylerdi. Son derece edepliydi ve hayânın imandan olduğunu ifade ederdi. Birinin yanlış bir davranışını veya uygun olmayan kıyafetini gördüğü zaman, utandırmamak için ona hatasını söylemez, uygun bir dille genel bir uyarı yapardı. Kadınların incitilmesini istemezdi.

Hayatında hiçbir kadını veya çocuğu dövdüğü görülmemiş, şahsına yapılan hiçbir haksızlıktan dolayı intikam almamıştır. Yetimlerle ilgilenilmesini tavsiye etmiş, dul kadın ve yoksullara yardım edenlerin Allah yolunda cihat edenler gibi sevap kazanacağını söylemiştir.

Allah Resulü (sav) örnek almamız gereken bir diğer özelliği de cömertliğidir. Sahabelerin bildirdiğine göre, O’nun cömertliği özellikle ramazan ayında “yağmur taşıyan bir rüzgârdan” bile daha fazla olurdu. Kendisinden bir şey istendiğinde ona çok ihtiyacı olsa da verirdi. Bir defasında yamaçta yayılan koyun sürüsünü görüp birkaç koyun isteyen bedeviye bütün sürüyü vermişti.

Dünyanın cezbeden güzelliklerine değer vermez, malını Müslümanların ihtiyaçlarına harcar, kendisi son derece mütevazı bir hayat yaşardı. Kendisini ashabından üstün görmez, onların yaptığı işi o da yapardı. Hendek Gazvesinde hendek kazılırken kendisi de çalışmış, Kuba Mescidi ve Mescid-i Nebevi yapılırken sırtında kerpiç ve toprak taşıyarak mescitlerin yapımına destek olmuştu. (Buhari,)

Hz. Muhammed (sav), üstün ahlakî meziyetlere peygamber olmadan önce de sahipti. İlk vahiy sırasında Hz. Hatice validemiz “Sen akrabanı koruyup gözetirsin, konuştuğun zaman dosdoğru konuşursun, acizlere yardım edersin, fakirlerin elinden tutar, misafirini ağırlarsın ve haksızlığa uğrayana arka çıkarsın.” Diyerek Efendimiz (sav) peygamber olmadan önce de ne kadar güzel ahlaka sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Gerçek bir mümin olmanın şartı, Allah Resulüne inanmak, O’na itaat etmek, O’nun izinden gitmek, O’nu sevmek ve salatu selamla anmaktır.

“Bana salavat getiren her kulun salavatı, ağzından çıkar çıkmaz yola koyulur. Kayaları denizleri doğuyu ve batıyı, hiçbir yer bırakmaksızın her tarafı dolaşıp geldikten sonra şöyle der. Ben falanca kişinin salavatıyım. o kul benimle bütün yaratılmışların en hayırlısı ve seçkini olan Hz. Muhammed (sav) in üzerine salavat okudu. Onun bu sözünü duyan karada ve denizde ne kadar canlı ve cansız varlık varsa hepsi ona salavat getirirler.

Rabbim sevgiliye cennette komşu eylesin. Amiin.

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Yıldız - Mesaj Gönder --- Okunma

# Hem, destek

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Niyat Doğan - Edebiyat yapacağınıza faiz ile iş yapmayı bırakın.. Cenazelerde ölü soyar gibi kefen parası sela parası kuran parası almayı bırakın.. Hayatınızda bir gün olsun el emeği ile bir yerde çalışıp helal para kazanın.. Hayatınızda bir kerecik..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 03:46


Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?