Modern hurafeler

Modern; içinde yaşanılan çağa uygun olan yani çağdaş olanı ifade eden bir kavramdır. Ancak kendilerini özellikle modern olarak tanımlayanlar insanları iki kısma ayırmada pek mahirler. Kendilerini ve kendi görüşünde olanları modern (çağdaş), kendi gibi düşünmeyenleri ise modern olmayan (çağ dışı) olarak lanse ediyorlar. Halbuki çağdaş kelimesi aynı çağda olanlar, yaşayanlar anlamına geliyor. İleri sürdükleri delil ise eskiden insanların tek tipleştirildiğini ve farklı fikirlere açık olunmadığını söylemektir. O halde siz niçin aynı şeyi yapıyorsunuz? Yo, o başka, o başka mı, diyorsunuz? İşte ilk hurafeniz bu.

Hurafe ise; Mantıkî temeli olmayan telakki ve uygulamaları, din adına ileri sürülüp benimsenen bâtıl inanç ve davranışları ifade eden bir terimdir (TDV İslam Ansiklopedisi). Yani daha çok dine eklenmek istenen yanlış şeyleri ifade ediyor. Bunun modern düşünce ile ilgisi var mı dediğinizde, elbette var ancak şunu izah etmeme izin verin. Sözde ben bir dine inanmıyorum diyenlerin bile bir dini vardır ama belki adı konmamıştır. Çünkü insan doğası gereği bir şeylere inanmayı ister. Böylece genel anlamıyla şu üç tercihten birini yapar:

1-      Allah tarafından gönderilmiş tek din olan halis (saf) İslam’ı seçer ve hayatını ona göre idame ettirme gayretinde olur. Bu açından en önemli dikkati inancına batıl inançları ve hurafeleri karıştırmamaktır.

2-      Allah tarafından gönderildiği halde sonradan içine birçok batıl düşünce ve hurafenin karıştırıldığı bozulmuş bir dine inanır. Bunu yaparken aslında bir seçimden bahsedilemez. O ancak kendini bu ortamın içinde bulur. Sorgulama, anlamlandırma ve temellendirme fonksiyonlarını da çalıştırmadığından böylece yuvarlanıp gider.

3-      Son olarak kendi veya başkaları tarafından uydurulmuş bir dini yaşar. Onların -ben dinsizim- demelerine bakmayın siz. Onlar bununla sizin adını koyduğunuz yaygın anlayışları kabul etmiyorum, demek isterler.

Modern hurafelerin ilki çokluğun, çoğunluğun kabul ettiği şeylerin doğru olduğu kanaatidir. Onlar bununla kitlelerin büyük çoğunluğunun kabul ettiği ve yaptığı şeyleri doğru kabul etmenin gereğine inanırlar. Çünkü bu onların menfaatlerine uygundur. Ayrıca kitleleri nasıl buna yönlendirdikleri belli iken yaparlar bunu. Onların planları sahte saadet zincirleri gibidir, sayı arttıkça onlar köşeyi dönerler ve diğerlerine de sabredin sıra size de gelecek, derler ama o sıra onlara hiçbir zaman gelmez. Tam geleceğini zannettiğiniz anda onlar tüyerler. İlk durakları ise Seyşeller’dir ama son durakları neresi olur ben bilmem, Allah bilir. Bu arada bu hurafenin eskiden de olduğunu söyleyebiliriz ancak asla bu boyutlara ulaşmamıştır çünkü bugünkü sosyal medya ve kitle iletişim araçları o günlerde yoktu.

İkinci olarak reel olanın mutlaka doğru olduğu anlayışıdır. Bunun tersi olarak da bugün yapılmayan şeylerin zaten yapılamaz olduğu görüşüdür. Halbuki doğru her iki maddede belirttiklerimizin dışında da var olabilir. Eğer bunu kabul etmezsek bugün yaşanılan her şeyi doğru (iyi, faydalı ve güzel) kabul etmemiz gerekir ve bu durumda yaşanılan her türlü zulmü, çirkinliği ve kötülüğü meşru kabul etmemiz gerekir ki bu insanlığın bitişi anlamına gelir.

Bir başka hurafe ise insanların kılık ve kıyafetleri ile bir değer kazanacağı inancıdır. Hangi görüşte olursa olsun bu böyledir. İnsanlar belli bazı kıyafetleri ve kılıkları benimseyebilirler ancak bu onların değerine bir şey katmaz, bazen aksine olarak onların değersizliklerini örtmeye yarar sadece. Bu eskiden de böyleydi yani insanlar kılık ve kıyafetleri ile iyi bir şeye döndüklerini zannediyorlardı ama kılık kıyafetleri insanlara asla bir değer katmadı. (Burada anlattıklarım insanların inançları gereği uyguladıkları kılık kıyafetler değildir). Bir de şunu belirtmekte fayda var, eskiden insanlara istedikleri gibi giyinmelerine izin verilmiyordu, diyerek eleştirenler bugün modernizm adına aynı şeyi yapıyorlar. Güya çağdaş insan yetiştirme kurumları olan üniversitelerde olanları unutmadık. Şu ayet ise Müslümanlar açısından konuyu çok güzel bir şekilde açıklıyor. Kaldı ki diğer insanlar da bu açıklamadan yararlanabilir ve kendilerine buna göre bir davranış şekli benimseyebilirler.

 “Ey Âdem oğulları! Size mahrem yerlerinizi örtecek giysi, süsleneceğiniz elbise yarattık. Takva elbisesi, işte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah’ın ayetlerindendir. Umulur ki düşünüp öğüt alırlar.” (Araf 26)

Konumuzu özetlersek ister modern olsun, isterse muhafazakâr olsun insanlar boş, temelsiz şeylere inanmaya ve bunlardan medet ummaya meyillidir. Aslında ilahi dinler de bu maksatla (yani bizi bu hurafelerden kurtarmak için ) gönderilmiştir. Ancak bu öyle sinsi bir şeydir ki insanlara sırf bu hurafeleri önlemek için gönderilmiş dini bile kullanır. Bu yüzden İslam dini de bu manada kullanılmıştır. Bugün Hristiyan olarak adlandırılanların Hz. İsa hakkında oluşturdukları hurafeler (Hz. İsa Allah’ın oğludur gibi) bunun en belirgin örneğidir. Müslümanlar içinde özellikle buradan geçmiş safsatalara inanalar vardır maalesef. Bu nedenle her Müslüman sürekli bir uyanıklık içinde olmalı beş vakit abdest alır gibi vahyin temel kaynağına müracaat ederek bu hurafelerden arınmalıdır. Yoksa doğru yolda kaybolur gidersiniz. Doğru yolda kaybolmak mı, ne yaman çelişki, değil mi?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tarakçı - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Tiyamo - Hocaefendi iyi ki siz varsınız da İslam dünyası derin bir nefes alabiliyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 20:17


Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler