HERGÜN BİR YERE GÖÇMEK NE GÜZEL

' Her şey akar, bir suda iki kez yıkanılmaz'

HERAKLİTOS

HERGÜN BİR YERE GÖÇMEK NE GÜZEL

Vallahi bu Mevlana ne kadar akıllı bir insanmış.  Yukarıya başlığa aldığımız söz Mevlana ' ya ait. Devamında var. Mevlana o yüzden ki bütün dünyada ki insanların dikkatini çekiyor. Gelip O'nun düşüncelerinde huzur bulan insanlar var.  Gezip dolaşıp bir türlü huzur, tatmin bulamayan insanlar gelip orada, onda duruyorlar.  İhsan Fazlıoğlu'nun ifadesiyle insan bir 'Kıyama kalkmalı, ondan sonra yakaza olmak ve ondan sonra yürümek lazım .' Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, felsefeci, filozof Prof. Dr. Teoman Duralı'nın öğrencilerinden. Dört başı mağmur felaket bir insan. Bir takım arkadaşlarıyla bir araya gelerek, bir takım meseleleri dert edinmişler, üretiyorlar.

Çok çalışıyorlar, çok.

Peki ne demek o sözler ona bir bakalım. Ayağa kalkacaksın, uyanık olacaksın ve ondan sonra yürüyeceksin.

Pekala Mevlana ne demek istiyor o sözleri onun devamında olan sözlerinde. O sözün devamına bir bakalım: 'Her gün bir yere göçmek ne iyi bulanmadan durulmadan / Her gün akmak ne hoş bulanmadan durulmadan. Her gün yeni bir söz söylemek lazım / Dün dünde kaldı bugün yeni bir şey söylemek lazım cancağızım.

Evet söz akar ide de, düşüncede ve bir yere gelir iyice berraklaşır ve kristalleşir.

Yaratıcı kudret bir şeyi tekrar etmez.

Bir kar tanesine bakın. Her kar tanesinde ayrı bir şekil, ayrı bir güzellik vardır.  Her biri birbirinin aynı değildir.  Farklı farklı güzellikte lapa lapa yağar.

İnsan denen canlı da aynı değildir.  Hatta parmak uçlarındaki çizgiye varıncaya kadar.  Bu muhteşem güzellik karşısında dilini yatmamak ve kalp atışlarımızın hızlanmaması, aritmi denen bir sarsıntı yaşamaması olasılık dışı insanın. Hele tansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa.

Her şey değişiyor.

Değişmeyen tek şey değişimdir. Evrilir ve yeni bir şekil alır.

Bakın ben size bir şey söyleyeceğim.  Şekil alan bir düşünce başka bir kişinin dilinde şekil alip nasıl başka bir şekle bürünüyor.

Nizam ı Mülk bir veziri azam. Müthiş zeki bir insan.  Dedik ya her insan bir olmuyor.  Uzun yıllar vezirlik yapıyor.  Büyük hizmetleri oluyor.  O hizmetleri arasında başucu kitabı sayılacak bir kitap ta hazırlıyor.  'Siyasetname' bu türlü kitap sayısı çok var. Yani hakanlara, imparatorlara yol gösterecek, ışk tutacak bir takım öğütler içeren kitaplar.

Bu kitabın özelliklerinden söz açarak bunun nelerden söz ettiğini  anlatarak bugün neye tekabül ettiğini ve bunun hangi düşünürde Montesqueiu temerküz ettiğini, billurlaştığını tespit edeceğiz. 

Bir hakan var, hakan Yani devleti yöneten kimse, öte yandan onun bir veziri var. Bir buna hizmetleri yürüten kalemiye sınıfı var. Yani bakanlar, Yani eski ismi ile vekaletler. Bu vekiller devlet işlerini yürütüyorlar.  Kadılar var, kadılar şimdiki hakimler. Yani adaleti yerine getiren dağıtan kimseler, yargıçlar. Birde halkla iletişimi sağlayan kimseler.

Bunu basit ve sade bir şekilde hiç ayrıntıya boğmadan, ağaca bakıp ormanı görememek gibi bir gaflete düşmeden böyle izah edelim.

Peki bunu daha sonra kimde görüyoruz 'Kanunların Ruhu ' adlı kitapta bir devlet nasıl yönetilmesi lazım gelir diye anlatan Montesqueiu dan .

Peki Montesqueiu ne diyor.

Kuvvetler ayrılığı dan söz ederek yürütme, yargı ve kanun yapıcılarından söz etmiyor mu?

Peki bunlar Nizam i Mülk’ün dediklerinin tıpatıp aynısı değil mi? Belki bir başka dil ve versiyonla.

İnsanın biraz zihnini yorup eveleyip gevelemeden aynı şeyleri bulmak çok da zor değil herhalde.

Nizam i Mülk uzun yıllar devlet görevinde bulunmuş ve devleti hakkı ve layıkıyla yöneten verirlerse biridir.

Alparslan ve Melikşah' in vezirliğini yapmış ve onların zekalarının, ufuklarının açılmasına yardımcı olmuş bir insandır.

Alparslan Malazgirt te Roma komutanı  Romen Diyojen’i yenmiş ve daha sonra Anadolu içlerine girmemiş ve aşağı doğru inmiştir.

Selçuklular, Anadolu Selçukluları devri için çok ciddi çalışmalar vardır.  Tezyin, tasarım, mimari konularında yapılan çalışmalar geometri, oklit geometrisi ve bunlar üzerine yapılan çalışma ve araştırmalar insanı çok başka padigma içine alıyor ve düşünce tarzına da etki yapıyor. 

Bu yapılan tez çalışmalarından da belli.

Not: İnsanın, insanların kutsallığına dil uzatmak el uzatmak, insan onuruna yakışacak bir şey değildir.

Özgürlük her şeyi yapabilme ve söyleyebilmeyi meşru kılmaz. Başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde benim özgürlüğüm biter.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdoğan Sunar - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler