TECVİD NEYE DENİR?

Bismillahirrahmanirrahim.

Bütün hamdlar ve övgüler Allahu Teâlâ’ya mahsustur Salât ve selam Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘e âline ve ashabına olsun.

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

 

Değerli okurlarım! Tecvit: Sözlükte; bir şeyi süslemek, güzel ve hoşça yapmak anlamlarına gelen, ıstılahta ise; kuvvet, zayıflık, şiddet, yumuşaklık, sadelik bakımlarından çıkış yerlerine göre, her bir harfin hakkını vererek telaffuz etmek anlamını ifade eden “Arapça " bir mastardır.

Tecvidin birbirine yakın pek çok tarifi yapılmıştır. Bu tariflerden anlaşıldığına göre tecvit, bilim olarak harfleri incelemektedir.

Tecvit, Kur'an-ı Kerim’in okunuşuyla ilgili bir bilim olunca, onun ilgi alanı Kur'an'ı Kerim’dir.

Yani Kur'an'ın kelimeleri ve bu kelimeleri oluşturan harflerdir.

Kur'an-ı Kerim, harflerinin durumunu söz konusu eden Tecvit, Kur'an-ı Kerim’i hatasız okumayı öğreten bir ilimdir.

Buna göre tecvidin gayesi, ilahî kelâmın okunuşunda, dili her türlü hatadan korumaktır. Tecvit ilmini birçok âlim, Kıraat ilminin bir parçası olarak değerlendirmişlerdir.

Fakat tecvit, Kur'an'ı Kerim, Allah ve Resulü (sav.) isteğine göre okunması konusunda önemli bir rol üstlendiği için, ayrı bir bilim dalı olarak sayılması gerekli görülmüştür.

Çünkü Kıraat ilminin konusu Kur'an-ı Kerim'in kelimeleri, tecvidinki ise, onun harfleridir. Tecvidin gayesi, Yüce Allah'ın "Kur'an'ı açık açık, tane tane oku" (Müzemmil suresi. 4) buyruğunu gerçekleştirmektir.

Buna göre Kur'an-ı Kerim, ağır ağır, harflerini belli ede ede, öyle ki, dinleyenlerin adeta harflerini sayabileceği şekilde okunmalıdır.

Bu ayette Kur'an'ı Kerim’in güzel, ahenkli ve tane tane okunması, telaffuzu ve harflerin çıkış yerlerine uygun bir şekilde tilavet edilmesine dikkat çekilmektedir.

Kur’an’ı Kerim Alla hu Teâla’nın sözü olduğu için, indiği şekilde korunması ve böylece okunması gerekmektedir.

Âlimlerin belirttiğine göre bu ayette Allahu Teâlâ sevgili Habibine Kur’an’ı Kerim’i tecvit ile okumayı emretmiştir.

Bu emir, bütün Müslümanlar için de geçerlidir. “Zemahşeri,” ayetteki "tertîlen"mastarının emrin vücûbunu tekit etmek ve Kur'an-ı Kerim okuyan kimseye tecvidin muhakkak gerekli olduğunu göstermek için geldiğini belirtmiştir (Zemahşerî, Keşşaf, 3, 281).

Kur'an-ı Kerim Allahu Teâlâ katından lafız ve manasıyla birlikte inmiş olduğu için, Kur'an-ı Kerim bütünlüğünü oluşturan lafız ve mana örgüsüne önem vermek gerekmektedir.

Kur'an-ı Kerim'in Arapça olması onun bu dilin özelliklerine göre okunmasını da gerekli kılmaktadır.

Kur'an'ın belirli kurallara göre okunması gerektiğine göre, bu kuralların bir çeşit toplamı demek olan tecvit de,

Kur'an-ı Kerim tilâvetinin ayrılmaz parçası durumundadır.

Güzellerin en güzeli (sav.), Kur’an’ı Kerim’in tecvitle okunmasına büyük önem vermiş ve böyle okuyanları da takdirle karşılayarak bu kimselere iltifatta bulunmuştur.

Meselâ, Kur'an'ı güzel okuma konusunda ün yapmış bir sahabe olan İbn Mesud için; "Kim Kur'an'ı ilk indiği şekilde okumayı severse, İbn Mesud’un kıraatini okusun" (İbn Mâce, Mukaddime, ,). Buyurmuşlardır.

Hz. Peygamber, (sav.) tecvitle okumayı emrederken, tecvide uyulmadan okumayı da yasaklamıştır. Bu konuda; "Nice Kur'an okuyanlar vardır ki, Kur'an onlara lânet eder" (Muhammed Mekkî,) demişlerdir.

İbn Mesud' (r.a.) "Kur'an'ı tecvit ile okuyun, güzel seslerle onu süsleyin ve Arapça kurallara uygun olarak okuyun" (İbnü'l-Cezerî, en-Neşr fî Kıraati'l-Aşr,) şeklindeki sözleri de tecvide uyma konusunda Sahabenin titizliğini göstermesi açısından önemlidir.

Fahri Kâinat efendimiz (sav.) ilk nazil olan ayeti kerimeler, şöyle başlamaktadır. "Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin, kalemle öğreten, insana bilmediğini bildiren en büyük kerem sahibidir" (Alak Suresi.1-5) 

İlk inen ayeti kerimelerin inananları okumaya, öğrenmeye, yazmağa ve araştırmaya çağırması ilim için büyük teşvik mesajı taşır.

Cebrail (a.s.) Efendimiz (sav.) ‘e Kur’an-ı Kerimi tecvitle meharici huruf’lu Kureyş lehçesine göre getirmiştir

İşte Kur’an-ı Kerimi güzel okumak ancak tecvit kuralları öğrenip uygulamak ve meharic i huruf, harfleri (harflerin ağızdan çıkışları) çıkararak okumakla olur.

Karabaş tecvit’ kitabının başında ağız şeması vardır. Hangi harf, ağzın hangi bölgesinden çıkacağını gösterir.

Mesela: Dudaktan ‘3’ tane harf çıkar, b. Mim vav. Harfleridir: Kur’an-ı Kerim okurken, ötrelerde vavlarda dudaklar öne toplanır. Bunların dışında hiçbir zaman dudaklar öne toplanmaz.

Özetle söylenecek olursa; tecvidin konusu, Kur'an-ı Kerim-in kelimelerini oluşturan harfler; gayesi de, Kur'an-ı Kerim’i hatasız ve güzel bir şekilde okumaktır.

 

Her işin bir ehli olduğu gibi “meharici- huruf”  ilminde bir ehli var. İlim kendi ehlinden okumak lazım. Bu fakir mehahrici huruf ilmini merhum hafız ismail hocamdan okudum

 

 Allahu Teâlâ Kuranın nurlu yolundan ayırmasın

"Kim beni rüyada görürse şefaatim ona vacip olur.ben kime şefaat edersem cehennem onun cesedini yakmaz.HZ.Muhammed (sav) 

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Yıldız - Mesaj Gönder

# Zaman

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler