Umreye gidiyoruz hasret bitiyor

Bismillahirrahmanirrahim

 

Bütün hamtlar ve övgüler Alla hu Teâlâ’ya mahsustur. Kâinatın zerresi adedince, Salât ve selam Hz. Muhammed (sav) ‘e âline ve ashabına olsun.

 

Allahümme salli ala Muhammed’in ve ala ali Muhammed

Değerli okurlarım! Umre kelimesi, “ ziyaret etmek” anlamına gelir. Dini bir terim olarak ise Umre; “Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında Say yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadettir.

Hanifi ve Maliki Mezhebinde, ömründe bir defa Umre yapmak Müekked sünnet, Şafii ve Hanbelî Mezheplerinde farz sayılmıştır.

 

Umrenin farzları ikidir.1-İhrama girmek, 2-Beytullahı tavaf yapmak, Umrenin vacipleri, ikidir, 1-Safa ve Merve arasında Sa’y yapmak. 2-Tıraş olmak. İhram iki parça bezdir. Belden yukarısına, rıda, belden aşağısına, izar denir.

İhram, insan için bir elbise olmaktan çok niyet, tercih ve terbiyedir. Kibirden gururdan, kendini beğenmişlikten, bencillikten, gösterişten sıyrılıp, samimiyete ve takvaya ulaşmaktır

Yolculuklar günümüzde büyük imkânlar içinde yapılıyor olsa da yine meşakkatlidir. Uyku ve beslenme nizamı kendi eviniz de ve çevrenizdeki gibi dengeli değildir. Burada birçok insan gergindir. Durum ne olursa olsun mümin her zaman olgun, fedakâr ve iyiliksever olmalıdır.

 

Yolculuktan karlı dönmeyi biliniz, Dönünce de Kabeye ulaşmış, dünyanın dört bir yanından gelen mümin Gönüllerle sel olup akmış bir Müslümanın şuurunu taşıyınız. Güzel söz amel, davranışlarla dış dünyaya güzellikler aksettiriniz.

Bu yolculuk sıradan bir yolculuk değil, Allahu Teâlâ’nın rızasını kazanma yolculuğudur. Bu şuur ve heyecan içerisinde olunuz, her halükârda sabırlı ve metanetli olunuz. Yolculuğa çıkmadan eşinizle, dostunuzla, komşularınızla helalleşiniz, dargın olduğunuz kişilerle barışınız.

Evinizden ayrılmadan önce iki rekât sefer namazı kılınız, abdestli olarak evinizden ayrılınız, yolculuk duasını okuyunuz.

Yanınıza ihtiyacınız kadar eşya alınız, sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa yanınıza alınız, yolculuk ve yapacaklarınız ibadetler hakkında önceden bilgi edinin, kitap okuyunuz, çöl iklimine gidiyorsunuz, gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğunu unutmayınız.

 

Uçağa, otobüslere, binerken, otellere yerleşirken aceleci olmayınız, başkalarına sıkıntı vermeyiniz, kul hakkı ihlali yapmayınız. Olgunluğu siz gösteriniz, çevrenizdekilere yardımcı olunuz. Bir süre beraber olacağınız insanlarla gerçek dost olunuz.

Vardığınız kutsal topraklar, İslam nurunun ilk yayılmaya başladığı, Güzeller güzeli (sav) in gezip dolaştığı, nice acı çilelere katlanıp mücadeleler verdiği ve nice hatıraların yaşandığı topraklardır. Bunun idrakinde olarak hareket ediniz.

Umreye birçok defa gitmiş olsanız bile ilk defa gidiyormuşçasına duygularınızı taze ve canlı tutunuz. Gereksiz yere boş konuşmalardan sakınınız. Kutsal beldede her anı dolu dolu yaşayınız. Kur’an-ı kerim okuyunuz, kaza namazı kılınız, tövbe ve istiğfar ediniz, Efendimiz (sav) çokça salat ve selam getiriniz, mübarek beldelerde geçen zaman dilimini en güzel şekilde değerlendiriniz..

İHRAMA GİRME, Hava alanında ihrama girilir ve niyet edilir. İki rekât ihram namazı kılınır, İhramlı bir şekilde uçağa binilir, Cidde havalimanında inilir, otobüsle Mekke’yi Mükerrem’e gidilir, otellere yerleştikten sonra,

Tel biye, tekbir, tehlil salâvat-ı şerife getirerek Harem-i şerife girilir. Niyet edilip umre tavafı yapılır. Tavaf esnasında ilk üç şavtta ızdıbâ ve remel de yapılır. Tavaf namazından sonra Mesa’ya gidilerek umrenin sa'yi yapılır. Tıraş olunup ihramdan çıkılır. Böylece umre tamamlanmış olur.

Umre ve Tavaf: Kâbe’ye yaklaşılarak, Umrenin rüknü olan tavafı yapmak için “Allah'ım Umremin tavafını yapmak istiyorum. Kolaylaştır ve kabul buyur” denilerek iki elin iç kısmı “Hacerül-Esvede” dönük olarak kaldırarak ve “Bismillahi Allahu Ekber” diyerekniyet edilir. Bu arada erkekler ihram elbisesinin üst parçasını sağ omuzlarını açıkta bırakacak şekilde örtünürler.

 

Izdıbâ denilen ve sünnet olan bu tarz örtünüş ilk üç şavt'ın sonuna kadar sürdürülür. Tavaf namazı omuzlar örtülü olarak kılınır. Hacda ve umrelerde kalabalık sebebiyle öpme ve dokunma mümkün olmadığından Hacerül- Esvet karşıdan selamlanır selamlama sünnettir. Eller yukarı kaldırılır hacerul esved selamlanır ve elin içyüzleri öpülür. “Bismillahi Allahuekber” denilir. Yedi dönüşten ibaret olan tavafın her bir dönüşüne (şavt) denir. Tavaf yedi şavttır. Her şavt, Hacerül-Esved’de başlar ve Hacerül-Esved’de biter.

Hacerul Esvet’ten bir önceki köşeye rukniyemani denir. Bu köşede selamlanır. Umre tavafının ilk üç dönüşünde erkek umreciler sağ omuzları açık da olduğu halde kısa ve çalımlı adımlar atarak koşar gibi dönüş yaparlar buna “remel denir” ve sünnettir. Hanımlar remel yapmazlar. y İzdiba ve remel yalnızca umre tavafı gibi ardından S’ay yapılacak tavaflarda yapılır. Tavaf sırasında kitapçığımızda sunulan dualar yapılabileceği gibi, içimizden geldiği gibi de dua edilebilir. İsteyen tavaf sırasında Kur'an okuyup değişik zikirler de yapabilir. Ancak rüknü yemani ile “hacerül- Esvet” köşeleri arasında Rabbena Atina duasının okunması onun sünnetini izlemek olur.

Okunuşu; ” Rabbenâ âtina fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü'minîne yevme yekumü'l hisâb. "

 

Tavaf bitince Makam-ı İbrahim'in bir diğer ifadeyle Mescid-i Haramın namaz kılınabilecek uygun bir yerinde tavaf namazına niyet edilerek aynen ihram namazı gibi iki rekât tavaf namazı kılınır. Bu namaz vaciptir. Ardından dua edilir. Tavaf namazı ve duasından sonra bir miktar zemzem içilir bir miktar da başa serpilebilir.

 

Daha sonra da “Hacerul- Esved” el işareti ile selamlanarak say yapmak için sefa tepesine gelinir. Umrenin Say'ı: Say takriben 450 m. uzunluğundaki safa ve Merve tepeleri arasında yapılır. Safa'dan Merveye dört gidiş, Merve'den Safa'ya üç gelişten ibaret olan” say safa tepesinde başlar.”

 

Vacip olan Sa'ye umre Say’ı diye niyet edilerek başlanır. Say yapılırken yeşil ışıklı işaretler arasında kısa adımlarla ve alımlı tavırlarla koşarcasına yürünür. Buna” Hervele” denir ve sünnettir. Erkekler yaparlar.

Say’ın gidiş ve gelişlerinde sunduğumuz müşterek zikirlerin okunması sünnettir. Sunulan duaların veya benzerlerinin yapılması ise sa'yin bereketlerini arttırır. Say yaparken Kur'an okunabildiği gibi herkes içinden geldiği gibi dua ve değişik zikirlerde yapılabilir, asıl olan ibadetlerde ihlâs ve samimiyettir.

Say’ın Merve tepesinde bitirilmesinden sonra dua edilir. Orada veya ikamet mahallinde erkekler daha faziletli olduğu için saçlarını dipten keserek veya uçlarından bir miktar kısaltarak umrelerini tamamlamış olurlar.

Kadınlarda saçlarının ucundan bir miktar keserler ömür boyu bunları hatıra olarak saklarlar. Saçların kesilmesiyle birlikte ihramlılık hali sona ermiş ve ihram yasakları da kalkmış olur. Rabbim haclar umreler nasip eylesin

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler