DUNNING -KRUGER Sendromu (Cahil Cesareti)

Toplumsal bir sorunumuz var.

Bilmeden, öğrenmeden, okumadan, araştırmadan biliyoruz.

Hayatımızda en az kullandığımız kelime, 'Bilmiyorum' kelimesidir. Bu kelimeyi daha sık kullanmaya başladığımızda ise, o muhteşem kibrimizi ve kemiklerimize kadar işlemiş cehaletimizi görmeye başlayacağız demektir.

Ama biz öyle bir biliyoruz ki üstüne bir şey bilmeye de gerek yok.

Bilginin bilmişliğin doruğundayız artık.

Hele ki son günler de, Filistin - İsrail konusunda bil (me)miṣliğimiz ayyuka çıktı. Tarih bilmeden, bilir kişileri dinlemeden ahkam kestik...

Bilmememiz için yazılan bilgiler ve yanlı bilirkişilerle cehaletimiz artırıldı. Pek bir bildik sandırıldık bilmediklerimizi.

Pek çoğumuzun bildiği bir tanımlama vardır; Cahil Cesareti...

Bu tanımlamadan, bilgisi olmayan insanın bu bilgisizliğinin verdiği had bilmezlikle ortaya atılıp kendini göstermeye çalıştığını anlarız.

Cahil insan gerçekten de eksikliklerinin bilincinde olmayan insandır ve bu bilinçsizlikle olayları ve insanları hafife alabilir.

Genellikle insanların yıllarca uğraşıp elde ettikleri bilgi ve donanımın önemini, değerini anlamaktan uzaktır. Cahillik abartılı bir cesaret içerir.

"Cahiller cesur olurlar" demiş.

Muhammed S.A.V.

"Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır." diyen Mevlana gibi bu konu üstüne kafa yoranlar var.

Türkçe’de ki “cahil cesareti” deyimi bilimsel olarak “Dunning- Kruger etkisi” diye de bilinir.

Bu görüş, “Yetkin olmayan insanlar, vardıkları yanlış sonuçlar ve talihsiz seçimlerin yanlışlığını anlayabilecek kapasiteye sahip değillerdir.” görüşünü savunmaktadır.

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.

Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.

Nitelikleri, eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Yaşayan en büyük bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking șöyle der: “Bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir.”

Cahil insan, cahil olduğunu bilmeyen insandır ve işte bu nedenle her şeyi bildiğinden emindir.

Ancak okuyan, araştıran, bilime inanan bir insan ise cahil olduğunu bilir ve bu yüzden öğrenmeye çalışır. Öğrenme sürecinin sonsuz olduğunun ve hiçbir zaman her şeyi bilemeyeceğinin farkındadır...

Justin Kruger ve Davit Dunning in ortaya attıkları teoride özetle,

"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır." diyorlar.

Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning- Kruger Sendromu'nun metni yazıldı;

“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!

Dünyanın sorunu akıllılar hep şüphe içindeyken, cahillerin küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.

Atalarımız "Cahil cüretkar olur kendini alim sanır" diye boşuna dememiş.

Oysa ki, okudukça, araştırdıkça, öğrendikçe hayat sanki bizimle konuşmaya başlayacak ve hiç bir şey artık sıradan olmayacaktır.

Anlamak, öğrenmek cennet kapılarının anahtarıdır. Çünkü ancak anlayınca insanlaşır ve ancak insanlaştıkça cenneti dünyada var edebilecek o yüce çabaya geçebiliriz.

Kolay değil öğrenmeye açık olmak

Ve kolay değil öğretilmişleri ayıklayabilmek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyhan Ramazanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler