Acayip işler

Belki ilginç, tuhaf, mantıksız veya anlamsız işler de diyebilirdik buna. Ya da yaptığın iş ürküttüğün kurbağaya değmiyor, demek de mümkün. Bakalım anlatacaklarıma siz de katılacak mısınız?

İlk değineceğimiz konu cenazelerde yapılanlarla ilgilidir. İslami açıdan baktığımızda yapılacaklar bellidir. Cenaze evlerinde üç günle sınırlı bir yas vardır. Bunun yapılması sırasında abartılı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ağlamak mümkündür ancak bağıra çağıra ve isyan cümleleri ile yapılanlar Yaratıcının hoşuna gitmeyecek şeylerdir. Bizim burada asıl değineceğimiz konu daha cenaze gömülür gömülmez mezarlıkta dağıtılan yemeklerdir. Toplumumuzda genel bir görüş hâkimdi aslında inancımızla oluşan cenaze evlerinde yemek ile uğraşılmaz bu sebeple komşular gereğini yaparlar. Son zamanlarda gördüğümüz ise bunu aksine olarak cenaze sahibinden bekleniyor bunlar, taziye ve cenaze namazı için gelenler için yemekler veriliyor. Eskilerde iş ölümün bir süre sonrasında helva ile yapılırdı (o da ne kadar doğru bilmem) ama şimdi gösterişli ikramlara dönüştü. Bunun ölüye sevap olarak yararı olacağı sanılıyorsa (ki belki bazı durumlarda mümkündür) sonu büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Çünkü Hakkın adaleti gereği zenginler istedikleri gibi yaşayıp sonrasında bir şeyler vererek kurtulmaları söz konusu değildir. Aslında konu açık ve nettir gerisi batıl düşüncelerdir. Burada ölümü içine sindirmek ve gereken dersi çıkarmak önemlidir. Hani derler ya: Bazıları yaşarken ders verir insanlara bazılarının ise ölümü bile derstir, diye.

İkinci olarak biz de acayip bir iş yapalım cenaze konusunun hemen peşinden düğünlere geçelim. Zaten hayat da öyle değil midir? Doğumla ölüm iç içedir. Evlilik toplumun en önemli kurumudur. Son dönemlerde çokça zayıflatılsa da bu böyledir. Ancak bazı yapılanlar büyük sorunlara yol açıyor maalesef. Düğünlerde yapılanlar özellikle yaptırılan harcamalar gerçekten sonrası için önemli bir problemdir. Öncelikle halk arasında şöyle bir görüş vardır, onu belirtelim. Evlenecek kişiler için yuva kurmak tabiri kullanılır ve ev yapana, evlenene Allah yardım eder, denir. Bugün düğünlerde görüyoruz ki ya evlenen kişi (genelde erkek) büyük masraflara sokuluyor. Bazen de düğünün sponsoru (genellikle erkeğin anne-babası) bunu karşılıyor. Yani bir yuva kurulurken bir başkasının yuvası yapılıyor argo tabirle. Sonrası malum borçlu yeni evlilerse sorunlar peşi sıra başlıyor. Anne-babalarsa onların durumu perişan oluyor ve tabii ki bu da geçinme sorunlarına yol açıyor. Ölünceye kadar birliktelik için verilen sözler unutulup süreç ters yöne doğru işlemeye başlıyor. İlk günlerin hevesi ile olan çocuklar ise durumdan en çok etkilenenler oluyor. Aileler arasındaki ilişkiler dramatik bir hal alıyor. Çocukların durumu ise dram ötesi dram oluyor.

Şimdi sırada acayip bir hikâye var, hikâye Patagonya’da geçiyor. Patagonya’nın gedikli başkanının vakti zamanında şöyle bir konuşma yaptığı söyleniyor: Bazı ülkeler kendi halkı aç biilaç durumda iken milyonlarca dolar harcayarak uzaya turistik seyahat yapıyorlar. Elbette bu insanlığa, vicdana sığmayan bir şeydir. Ancak sonrasında oluyor olan aynı ülke lideri kendi ülkesinden birini 50-60 milyon dolar vererek uzaya turistik seyahate yolluyor. Üstelik ülke basınının malum kesimi canlı yayınlar yapıyorlar övgüler düzerek. Bana çok acayip geldi. Sanırım itibar elde etmek istiyorlar ama hak katında yaptıkları muteber mi, göreceğiz. Üstelik başkasını aracına binip itibar elde etmek nerede görülmüş, yazık. Çöpten bir şeyler toplayanların bunları heyecanla seyretmeleri daha da ilginç. Elbette bilimde, fende ileri olmamız iyi bir şeydir ama gerçekten o işleri yaptığımızda öyledir. Yoksa belirttiğimiz gibi başkasının arabasına binip hava atmak çok toyca bir şeydir.

En acayip durumlardan biri de insanlara fakirlik konusunda tavsiye verenlerin durumudur. Onlar ele telkini verirken lüks bir hayat yaşıyorlar. Normalde bir Müslüman için ne kadar varlıklı olsak da orta halli yaşamak doğrusudur. Elbette sıkıntılar konusunda sabır tavsiye edilebilir ama ona buna hoyratça dağıtılan, boşa harcanan paralar da eleştiriye tabi olmalıdır. Önceki paragraftaki örneği tekrar hatırlatmak isterim. Bugün yapılan araştırmalar asgari ücretin açlık sınırında olduğunu gösteriyor, düşük maaşlı emeklileri siz düşünün artık. Açlık sınırı şu demek: Sadece karnını doyurabiliyor ve bunun dışında hiçbir insani şey yapamıyor. Sonra da şükür et Allah’a deniyor, onu da bulamayanlar var. Tamam, ben şükrederim de önce sen benim hakkımı ver, kalanı benimle Allah arasındadır, ona sen karışma. Bu arada kötüler, kötü işler, yanlışlar örnek alınabilir mi? TRT bu konuda başı çekiyor, dünyanın neresinde durumu berbat kimseler varsa onları örnek olarak gözümüze sokuyor. Bakın ve halinize şükredin, diyor çaktırmadan. Ama biz çakıyoruz, boşuna uğraşmayın.

Son olarak sosyal medyada dolaşan videolarda ilginç şeylerle çokça karşılaşıyoruz. Spiker soruyor marketten çıkan birine: Nasıl, fiyatlardan memnun musunuz? Yok, her şey almış başını gitmiş, şu kadar poşet bir sürü para tuttu. (Bu arada poşet hala yirmi beş kuruş, istikrara bak.)Yani ekonomiden ve dolayısıyla hükümetten memnun değilsiniz o zaman, diyor spiker. Ne alakası var bunun hükümetle, zammı marketler yapıyor ve spiker donup kalıyor.

İlginçlikler bunlarla bitiyor mu? Elbette bitmiyor ama bunlar böyle bir yazının içine sığmaz. Ama şunu derseniz işimiz kolaylaşır. Normal olan, acayip olmayan işlerimiz var mı? Onları da siz sayın artık.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tarakçı - Mesaj Gönder

# Yeni, iyi, yok

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler