Dünyaya(Hayata) Küçük Dokunuşlar

Dünya hayatının insanın önüne küçük ama önemli iyilik fırsatları çıkardığı söylenir. İşte bu yükte hafif ama pahada ağır fırsatların kaçırılmaması da önerilir. Çünkü insan çoğu zaman bunların bir şeyi kurtarmayacağını düşünerek hareket eder ve böylece treni kaçırır. Bazen bu kaçtı ama yenisi gelir, diye zanneder ama ya giden son trense ne olacak?

Bugün dünyanın ve yaşadığımız bu hayatın düzelmemesinde böyle bir anlayışın etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bu durumun vahametinden, bu kötü gidişattan memnun olanlarsa kaosun, kargaşanın meyvelerini toplayanlardır. Onlara göre her kaos, kötülük sonuçta bir harekettir ve dolayısıyla berekettir. Benzine niçin su katıyorsun, sorusuna onlar şöyle cevap verirler: Benzine su katıyoruz çünkü bu sayede arabalar bozulacak ve tamirciler de kazanacak. Yok, eğer bunu yemezseniz o zaman da cevapları hazır: Aman, boş ver, böyle gelmiş bu dünya böyle gider.

Şimdi biz önümüze çıkabilecek olan imkânlardan, küçük iyilik fırsatlarından bahsederek devam edelim yazımıza. Elbette biz aklımıza gelen bazı fikirleri yazacağız ama bundan çok daha fazlası sizin aklınıza gelecektir. Ancak hatırlamamız gereken bir şey var şayet bu imkânı bulursak hemen icraata geçmek gerekir yoksa sadece konuşmuş (veya) yazmış oluruz. Tabii olarak da kötülük devam eder maalesef.

İlk örneğimiz müsait yeri olanlar için tavuk veya bir süt ineği yetiştirmektir. Belki sadece kendi ailesi için kaynağı belli ve mümkün olduğunca doğal ürünler üretebilecektir ama o da bir şeydir, hem de önemli bir şey. Bu işin ticaretini yapan ve küresel sermayenin tekerine çomak (belki siz buna kürdan diyebilirsiniz) sokmak elbette önemli bir şeydir. Zamanında hastalıklar bahane edilerek köylülerin tavuklarını telef ettiklerini unutmayın. Demek ki bir kaç kişi bile onlara zor geliyor, onlar açısından kötü bir örnek oluşu da cabasıdır inanın. Üstelik bu faaliyet evdeki bir kısım artıkların da ziyan olmasını engelleyecektir. Hiçbir maddi kar elde etmeseniz bile bunun vebalinden kurtulmak yeter insana, öyle değil mi? Bu arada bu hayvanlarla sizin, çocuklarınız veya torunlarınızın kuracağı ünsiyete, ilişkiye ve iletişime paha biçilemez. Ayrıca yine yeri müsait olanlar için sebze-meyve yetiştirmek de olağanüstü bir güzelliktir. Üzerimizdeki kötü enerjiyi yok ettiği gibi birkaç tatlı ürün tüketmek ihtimali hiçbir şeye değişilmez hem de kendi elimizin emeği, ne de güzeldir. Biz bu ürünleri çok daha ucuza ve zahmetsizce zaten alabiliriz, nemize gerek, demeyin çünkü bunun bize kazandıracakları paranın ve zahmetin çok üstündedir.

Yerel seçimler yaklaşıyor ve bu konuya yoğunlaşmak gerekiyor. Şöyle bir fikre ne dersiniz? Bulunduğumuz belde, ilçe veya ildeki mahalli idarecilerimizi ortak bir yaklaşımla seçmeye odaklanalım. İçimizden bu işi yapabileceğine inandığımız bir kişiyi bulup öne çıkarmak ve sonrasında seçilmesi için gayret göstermek adına sivil toplum kuruluşları, işe politize etmeden (elbette kendilerinin bir politikası olacak) bakacak partilerle birlikte hareket etmek beldenize yapacağınız küçük bir dokunuştur. Sonunda hedefe ulaşırsak birlikte yönetmek ve herkese eşit mesafedeki bir başkanla çalışmak ne kadar güzeldir. Bu dokunuşumuz meyvesini verince iyi bir örnek olarak yayılırsa ülke genelindeki neticesini bir düşünün. Hayali bile güzel değil mi?

Şayet varsa çocuğunuzu yetiştirmeye ve özellikle kız çocuklarınızı yetiştirmeye ne dersiniz? Yetiştirmek dedimse öyle bir kısım ihtiyaçlarını karşılayıp sonrasında kalıba sokulmuş bir birey yetiştirin, demiyorum. Söylemek istediğim, dört başı mamur, yetenekleri doğrultusunda önü açılmış, ezberci olmayan bilakis ezberleri bozacak bir insan yetiştirmektir. Amaç sizin hayallerinizi gerçekleştirmek değil, onun ufkunu genişletmektir. Bağlılıkları olan ama bağımsız hareket edebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen inançlı ve azimli bir birey istiyoruz. Onlara okumayı, anlamayı öğretin ama okumak basmakalıp ezberlerden ve sadece kitaplardan ibaret değildir. Özellikle bir kız çocuğu yetiştirdiğinizde bir toplum yetiştirmiş olursunuz. Bu size kapılar açacaktır. Evet, özellikle uhrevi kapılar açacaktır. İki yanlış uçtan sakınmalıyız bu konuda. İlki ‘saldım çayıra, Mevla’m kayıra’ anlayışıdır. İkincisi ise kendi dar veya modası geçmiş görüşlerimizi dayatmaktır. Orta yol ise belli olmuştur herhalde, öyle değil mi?

Bir kitap yazmak veya kalıcı mesajı olan bir eser bırakmak da önemlidir. Belki bugün anlaşılmaz ama bir sonraki nesilden biri okur, bakar ve yararlanır. Bugünün nasıl olduğunu, neden böyle olduğunu fark eder ve ona bir yol gösterir. Yazmak ve benzerleri çok önemlidir çünkü kalıcıdır. Kulak zehirlidir ve kulaktan kulağa geçen şeyler hep sorunlu olmuştur, aslından kopmuş ve değişmiştir. Yani işin özeti zamana bir not düşün, ne olur ne olmaz. Gerçi son dönemlerde yazılı olana da saldırılıyor ve onu istedikleri gibi aktarıyorlar. Çünkü çoğunluk gerçek manasıyla okuma yazma bilmeyince bunu kullanıyorlar ama bir gün herkesin okuyacağını ve anlayacağını umut ediyoruz.

Örnekleri çoğaltabiliriz hatta çok daha küçük olanları bulabiliriz ancak yılmayın o bile önemlidir. Çoğu kimse başkan, bakan, üst düzey yönetici veya çok zengin olduğunda işleri düzeltebileceğine inanır ama işin aslı öyle değildir. Asıl olan küçük işlerdir, damlaya damlaya göl olur, misali. Her ne kadar balık baştan kokar, deseler de sorunlar zincirin ilk halkasından başlar çünkü başı ayakta tutan omuzlardır. Şöyle bitirsek ne dersiniz: Bir mıh bir nal, bir nal bir at, bir at bir asker, bir asker de bir orduyu kurtarır. Belki kimse bilmez onun siz olduğunuzu fakat olsun içimizdeki huzur bize yeter.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tarakçı - Mesaj Gönder

# yok, ilçe, iyi, yol, kar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?
Tüm anketler