MANKURT mu yoksa KÖZKAMAN mıyız?...

Bizlere ne oldu böyle?

Ölü toprağı atılmış üstümüze sanki.

Acaba mankurt muyuz?...

Mankurt neydi ki?...

Türk, Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz-hafızasız, köleydi.

Mankurt haline getirilmek istenen kişinin başı kazınır, başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak güneş altında bırakılırmış. Deve derisi kurudukça gerilirmiş.

Gerilen deri, başı mengene gibi sıkar ve acı vererek kişinin aklını yitirmesine neden olurmuş

Böyle bir kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye dönüşürmüş.

Mankurt, bu işlemler sonucu öz benliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren düşmanının kuklası haline gelmiş bir zavallı insan tipidir artık...

 

Bizlere de yıllar  boyu tarih, maneviyat, kültür, dil, eğitim ve din odaklı bir mankurtlaştırma politikası uygulanmıştır.

Özüne yabancılaşmış, ötekileşmiş ve milli kimliğini kaybetmiş yahut milli kimliğini umursamayan, gerçeğini kaybeden insan tipleri oluşturulmuştur.

Ezanın şesinden rahatsız olan çıplaklığı moda sanan, tarihiyle hiç ilgilenmeyen hatta utanan bir nesil peydah edildi. Fark- ındayız değil mi?

“Mankurt” olmak için deve derisi şart değildir. Geçmişine, kültürüne, kendi köklerine sırt çeviren bireyler, birer mankurt olarak karşımıza çıkar. Teslimiyetçilik, kimlik kaybı, yabancılaşma ve bir rejime, ideolojiye yahut düşünceye körü körüne bağlanma durumu da “Mankurt” tipini ifade eder.

Bellek kaybı ve şuursuz olma sonucunda ne ANA ne de VATAN umurlarındadır.

KÖZKAMAN terimi ise “Mankurt” kadar geniş bir kullanım alanına ulaşamamıştır.

Közkaman, bilerek ve isteyerek kendi halkına ihanet eden, özüne yabancılaşma içinde bulunan, öteki diye tabir edilen ve kimlik yitimi ile karşı karşıya kalan, kendi çıkarlarını düşünen kişilere denir.

Közkaman, ihanet kavramı ile aynı anlamda kullanılmıştır. Buradaki ihanet, kişinin kendine, halkına- milletine yani özüne ihaneti şeklinde algılanabilir. Çıkarları doğrultusunda hareket eden közkaman, gücün yanında saf tutarak halkına yüz çevirir.

Közkamanlar öz kültüründen uzak, hatta mensubu olduğu ırkın diline bile hakim değillerdir. İkinci bir dil kullanırlar. Gelenek ve göreneklerini terk etmişlerdir. Bu kimseler adını, milletini, dinini değiştirir. Milli değerlere yabancılaşır...! Yabancılaştırmak için de çalışır.

Sözgelimi, savaşta kendi halkına karşı saf değiştirip savaşan bir asker, halkına ihanet eder. Ki doğup büyüdüğü topraklarını, kendi milli tarihini yok sayarak milletine de ihanet eder.

Kendi iradeleri ile mankurtlaṣmıṣ bir kesimdir Közkamanlık.

Toplumu zorla batılılaştırma istekleri, batılı siyasi ve kültürel değerleri yaşadıkları ülkenin değerlerinden üstün tutmaları bu yüzdendir.

Mankurtluk ayrı bir şey...

Her ne kadar anlam olarak birbirine benzer kavramlar gibi görünseler de

Közkamanlık ile mankurtluk kavramının başlıca farkları şudur:

Közkamanlar bilinçli hareket ederken, mankurtlar bilincini yitirerek hareket ederler.

Duygularını ve akıllarını kaybetmişlerdir. Yani problemleri beyinlerindedir.

Oysa Közkamanların beyinlerinde herhangi bir problem yoktur.

Şimdi anlayabildik mi? Neden bir kuşağın çocukları yada torunları olduğumuzu kabul edip bugün daha ileri bir duruma gelmemize sevinemez birileri? Kendilerini aristokrat burjuva bir ailenin evladı sanıp- görüp de ecdadını küçümserler...:))))

Maneviyatına, dinine önem veren insanları değersizleştirip- atıp tutarlar.  Evrimleşmeyi, batılı olmak ve tarihini- ecdadını- ülkesini- devletini itibarsızlaştırmak sanırlar.

Bilmezler ki, evrimleşme sürecinde kendi tarihiyle barışık olmak,  kendinden önceki kuşakların yaşam biçimlerine saygı duymak büyütür ve özgürleştirir bizi.

Kişi, zincirli köle olur ama özgür düşünebilir. Kurtuluş umudu vardır...

Ancak beyin ya da ruh köle ise...

İşte bu zor...!

Hep karşı mahalle mankurt...!

Hep karşı mahalle közkaman...!

Acaba...?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyhan Ramazanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?