Gazi ve Alperen için 9 şart

Gazi ve Alperen için 9 şart

Bizim iftihar ettiğimiz fetihlerin temel ögesi, gazilerimiz ve alperenlerimizdir. Viyana'ya kadar uzanışımızın altında yatan temel olgu da, bu keyfiyetin bir neticesidir. Eşimin anne tarafından ailesi Üsküplüdür. Ancak eşim bu konuda söz açıldığında, atalarının Konya'dan Rumeli'ye giden alperenler olduğunu kaynaklara dayanarak izah eder ve onlarla haklı olarak övünür. Alperenler, bizim öncü birliklerimiz. Fedakar insanlarımız. Allah yolunda vazifede önde, ödülde 'yokum' diyen gönül erlerimiz.

Bilindiği üzre Allah yolunda cihat eden kimseye 'Gazi' deniyor. Allah Rasülü'nün sahabelerinin tümü gazidir. Osmanlı Devleti kurulmadan önce de Anadolu'da gaza geleneği yerleşmişti. Hatta Osmanlı'yı kuranların âhiyan, gâziyan ve dervişan olduğu da bütün kayıtlarda zikredilir. Mesela, Melik Gazi, Danişment Gazi, Battal Gazi gibi gazi kumandanlar bunlardan bazılarıdır. Nitekim Anadolu'nun Türkleştirilmesi ve İslamlaştırılması bunlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Aslında Osmanlı Devleti de gazilerin kurduğu bir devlettir.

Osmanlı tarihçilerinden Neşri, Osman Bey'e gazilik ünvanı verilmesini şöyle anlatır:

'Osman Gazi babasının izinden giderek, kendisini gazaya adayarak, niyeti hayr olup 'Ekmeğimi gazadan çıkarayım, hiçbir melike ihtiyaç göstermeyeyim, böylece hem dünyamı hem ahiretimi kazanayım' derdi. Devrindeki melikler gördüler ki, Osman Gazi'nin ihlası ve sıdk-ı niyeti var. Bu yüzden 'Kafirden ne fethetmiş ise ona helal olsun' diyerek ilişmediler. Bu sırada Osman'a ve evladına 'GAZİ' denildi. Zira onları diğerleri gibi müminlerin beldelerine değil, küffar üzerine cihat ve gaza üzere olduklarından hakikaten bu unvan yaptıklarına uygun geldi.'

Gaziliğin esası, yiğitlik ve mertliğe dayalı olduğu kadar, şefkat ve merhamete de dayanmaktadır. Bu sebepten, bilekler nice ülkeler fethederken, yürekler de hoşgörü, sevgi merhamet ile nice gönüller fethetmekteydi. Hiç şüphe yok ki, bu ikinci fetih, birincisinden daha etkili olmuştur. Çünkü gönüllerin fethi kılıçların fethinden çok çok önemlidir. Muhatabanın gönlünü fethedemeyen bir insanın, karşısındakine vereceği bir şey olamaz. Şu üç günlük dünyada muhabbet fedaisi olabilmektir bütün mesele. Diken gibi değil, gonce gibi, gül gibi olmak gerek. Yılan gibi değil, koyun gibi, kuzu gibi olabilmek gerek. İşte Gazilik felsefesi, gaza yapmak üzere yola çıkan insanda, bu özellikleri de arar.

Fuat KÖPRÜLÜ, 'Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu' adlı eserinde Gazi ve Alp kelimelerine şu anlamı yükler:

' Anadolu'da XIII. ve XIV. asırlarda Gazi ünvanına daha ziyade uç beylerinin isimlerinde tesadüf edilmekte ve ne Orta Anadolu şehirlerinde, ne de uçlarda bu isim altında bir teşkilattan bahsolunmaktadır. XV. XVI. asır Osmanlı menbalarında, mesela Aşıkpaşazade'deki Gaziyan-ı Rûm tabiri gibi tesadüf edilen bu isim yerine, daha ziyade Alp tabirine rast gelinmektedir. İlk Osmanlı menbalar Osman Gazi maiyetindeki kumandanlarının bir çoğunun ismine Alp lakabını ilave ettikleri gibi, XIV.asrın ilk yarısında yaşayan maruf Türk şairi Aşık Paşa da Alp yahut Alperen olmak için dokuz şartın lüzumundan bahsediyor. (Bu dokuz şart şunlardır) 1-'Kuvvetli yürek yani şecaat, 2-Bâzû kuvveti 3-Gayret 4- İyi bir at 5-Hususi bir libas 6-Yay 7- İyi bir kılıç 8-Süngü 9- Uygun bir arkadaş.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Turan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.