' İstişare!'

Evet, sözünü ettiğim, AKP'nin, ' istişare!' si Nasıl bir istişare ise; bir Allah kulunun haberi olmadan, şehirlerin içinden küt diye yollar geçebiliyor.

Küt diye, ' Nazım İmar artık bu!' diye askıya geliyor. Seçilmiş Yöneten, ' İstişare Kültürümüz var!' derken; konu uzmanı Meslek Odaları bile Şehrin önüne sürülüveren Nazım Plana bin bir zorlukla erişiyor.

İMO ve Şehir Plancıları, Nazım Planı belki de Seçilmiş Başkan ve Meclislerden daha fazla zaman harcayarak, mesleki duyarlıkla inceliyor. Sonra da, halkın önünde hiç gizlisiz saklısız gördükleri kimi yanlışları açıklıyorlar.

' Kimi yanlışları!' sözcüğünü bilerek seçtim. Çünkü Nazım İmar Planı Büyükşehir siparişle yaptırdı. Bence, O Sipariş Nazım Planı, Büyükşehir şehrini detaylarına kadar yaşayan ve bilen Meslek Odaları ile birlikte didik didik etmeliydi. Varsa, tüm ikazlarını içtenlikle de dinlemeliydi.

Meslek Odaları şehre karşı sorumluluk duyup, kolay elde edemediği Nazım Planı bulup, mesleki incelemeden geçirip, yanlış bulduğu kimi detayları halkla bölüşmüş; ' İkaz etmeyi vatandaş olarak ihmal etmemişse' Büyükşehir ve Sakarya teşekkür borçludur...

Mesleki ikazlar, ' İdeolojik, siyasi!' diye geçiştirilir mi? Odalar davet edilerek; Sipariş Nazım Plan'ın daha da ayrıntılı irdelenmesi istenmeliydi.

Daha önce de, ' Ah siyaset, ah! Ah, İktidarın Makam Koltukları, ah! Sen en düzgün bireylerin karakterlerini bile nasıl değiştirirsin!' diye çok yazmıştım.

Seçilmiş Yönetenlerin yaptığı her projeye, öncesinde de, sürecinde de, sonrasında da, kendilerinden fazla giderek görüş yazdım. Adına da en çok, uyarı diyebildim. ' İkaz!' diyemem, ağır gelir. Yazdığım görüşlere, ' İdeolojik! 70 Model!' gibi, nice zırva geldi. Çalışan, bir tek Verimli Proje var mı?

Artvin ve Dörtyol sanayileri?

Adapazarı Dörtyol Sanayileri, 40 -50 yılı bulan bir süreç içinde büyüdü. Her Sanayi de mutlak bir plan içinde yapıldı. Yollara, enerji-su-kanal gibi altyapılara, dükkân planlarına bakın, şu anda bile planlılık gözle görülür.

Ama bizim gerçeklerimiz her planı her geçen gün hızla deler geçer. Gücü ve parayı elde eden, bir zaman sonra her türlü ilaveyi, çıkmayı, bozmayı yapar.

Ki, Dörtyol Sanayileri de her şey gibi zamana, çağdaş teknolojilere yenilmeye mahkûmdu. Orada, inanılmaz servetler harcayarak atölyelerini, fabrikalarını, satış mağazalarını çağdaş teknolojilerle donatan sanayicilerimiz oldu. Muhteşem yatırımlar yapıldı. Ama etraf, her yer, çatılara kadar mezbele...

Sakarya'yı Sakarya yapan O Sanayilerde; o kadar çok sayıda küçük ölçekli esnaf-dükkân-atölye var ki! Asıl düşünülmesi, gelecekleri sağlama alınması gereken de Onlar! Sayıca çoklar. Ve Onlar için çekincelerim de çok!

Dörtyol Sanayileri'nin bulunduğu yerler bugün parayla pulla edinebilecek yatırım alanları değil; kimi yerler SERVET değeri taşır. Beri yanda; Sakarya ilkin orada dünya ile yüz yüze geliyor! Değişmesi, gelişmesi kaçınılmaz!

Sözümü söyledim; anlayan anlar! ' Gelin size şuraya taşıyalım, daha büyük, daha çağdaş sanayi çarşısı yapalım!' demek yetmez. ' Daha da ehven fiyatla!' demek hiç kesmez! Onlar evet diyene kadar cömert olmaya yazılıyız.

' Değişim, gelişim!' her tarafı, insan yaşamını da yıkıp geçmemeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Silinmiş Makale - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.