AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK ŞARTI VE KAPATILACAK BELEDİYELER

Avrupa Konseyi bünyesinde 15 Ekim 1985 tarihinde imzaya açılan ve Türkiye tarafından da 21 Kasım 1988'de imzalanan Antlaşma, kamuda giderek artan görev ve sorumlulukların karşılanması için yerel yönetimlere esneklik tanınması, görevlerini en iyi şekilde gerçekleştirecek yönetim yapısını sağlanması ve yerel yönetimleri merkez müdahalesinden korunmasını amaçlamaktadır. Yerinden yönetim ilkesinin kavram olarak benimsenmesi ile Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı şekillenmiştir.

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nı imzalayan ülkeler, yapılacak düzenlemelerde, yerel yönetimlerin geniş bir özerkliğe sahip olmasına, yerel yönetimlerin görev ve yetkilerinin anayasa ile belirlenmesine, bu yetkilerin merkezi idare tarafından zayıflatılmamasına, yerel yönetimlerin kendi iç örgütlenmesini oluşturmasına; gerekli mali kaynaklara sahip olunmasına, atanan değil seçilen organlardan oluşmasına ve adem-i merkeziyetçilik anlayışının sağlanmasına dikkat etmekle yükümlüdürler.

Türkiye'de Şart'ın 12. maddesine uygun olarak bazı madde ve paragraflara çekinceler koymuştur. Türkiye, yerel makamları doğrudan ilgilendiren planlama ve karar süreçlerinde kendilerine danışılması; yerel yönetimlerin iç örgütlenmelerinin kendilerince belirlenmesi; yerel olarak seçilmiş kişilerin görevleriyle bağdaşmayacak işlev ve faaliyetlerinin kanun ve temel hukuk ilkelerine göre belirlenmesi; vesayet denetimine ancak vesayetle korunmak istenen yararlarla orantılı olması durumunda izin verilmesi; yerel yönetimlere kaynak sağlanmasında hizmet maliyetlerindeki artışların mümkün olduğunca hesaba katılması; yeniden dağıtılacak mali kaynakların yerel makamlara tahsisinin nasıl yapılacağı konusunda yerel yönetimlere önceden danışılması; yapılacak mali yardımların, yerel yönetimlerin kendi politikalarını uygulama konusundaki temel özgürlüklerini mümkün olduğu ölçüde ortadan kaldırmaması; yerel yönetimlerin haklarını savunabilmeleri için uluslararası yerel yönetim birimleriyle işbirliği yapabilmeleri, uluslararası birliklere katılabilmeleri; yerel yönetimlerin iç hukukta kendilerine tanınmış olan yetkileri serbestçe savunabilmek için yargı yoluna başvurabilmeleri hükümlerine çekince koymuştur.

Bütün bunlara rağmen; yeni hazırlanan 'Büyükşehir Belediyesi Yasa Tasarısı ' kapsamında bir yerel yönetim kuruluşu olan 'İl Özel İdareleri' adeta ortadan kaldırılarak bütün yetkileri Büyükşehir Belediyelerine devredilmektedir. Oysa özellikle köylerin temel hizmetlerinin BŞB'ler tarafından karşılanması oldukça zordur. Üstelik kapatılması planlanan bir çok belde belediyesinin olması bu antlaşma hükümlerine aykırıdır. Örneğin ilimizde en yakın ilçe merkezine 60 km mesafede bulunan Dokurcun Beldesinin hizmetlerinin yerinden karşılanması adeta mümkün olmayacaktır.

Merkezi Yönetim; adeta BŞB lere daha fazla yetki vererek yerel özerkliği arttırıyorum görüntüsü ile dolaylı yoldan merkeze bağlı hiyerarşik bağlığı daha da güçlendirmektedir. Oysa CHP tarafından ilimizde yapılan son anketlerde kapatılacak bütün belediyelerin halkı % 99 çoğunlukla belediyelerinin kapatılmasına karşı oy kullanmıştır.

Bu durum yeni yasa ile gerçekleşirse bundan en büyük zararı iktidar partisinin göreceği aşikardır. Kapatılacak belediye seçmenlerinin iktidar partisine oy vermeyerek hesap sormaları mümkündür. Bu karar belki de iktidar partisinin önemli bir oy kaybı ile sonuçlanacaktır. Her ne kadar bazıları devletin 'Üniter 'yapısını bozarak ülkemizi 'Eyalet' sistemine dönüştürme yönteminin bu yasa ile olacağını düşünüyorlarsa da avuçlarını yaladıklarını hep birlikte göreceğiz. Halk elbette 'Belediyeme Dokunma' diyecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Silinmiş Makale - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.