Smith Yerine Mehmet, Keynes Yerine Zeynep

Bugün 30 Ağustos! Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman Türk Ordusunun şehit evlatlarına Allah’tan (cc) rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun! Aziz Türk Milletinin Zafer Bayramı kutlu olsun!

***

Nobel ödüllü Sayın Prof. Aziz Sancar, 2016 yılında katıldığı bir sempozyumda Müslümanların son 500 yılda dünya bilimine doğru dürüst katkı sağlamadığını söylemişti.

Müslümanlardan kastı şüphesiz bir bakıma da biz Türklerdi!

Aradan 2 sene daha geçti, 502 oldu. Kimse bir şey yapmaz ise bu rakam 600 – 700’ e doğru gider.

500 yıl kadar önce iman gücü ile kılıç tutan eller, Batıya karşı üstünlük kurmayı becerebilmiştir. Kazanılan savaşlar ve elde edilen ganimetler ile görece refah da sağlanmıştır. Bunda askeri beceri kadar dönemin yöneticilerinin ve alimlerinin vizyonu, zekâsı, tecrübesi ve tedbirli halleri etkili olmuştur.

Fakat Batının aydınlanma ile bilime sarılması ve bilim ile kendi silah teknolojisini geliştirmesi dengeleri değiştirmiştir. Bir taraftan çeliği komplike makinelere dönüştürerek güçlenmişler, diğer taraftan aşılar ve ilaçlarla salgın hastalıklara çareler üretmişlerdir.

Müslümanlar, doğa kanunlara bakarak zaten inandıkları (imam ettikleri) yüce Yaratan’ı ararken, batı aynı doğa kanunlarına bakarak yaşamları boyunca işlerine yarayacak sonuçlar çıkarmışlar ve bunları teknoloji ile bütünleştirmişlerdir. Batı ülkeleri fizik, kimya ve biyoloji alanlarında gelişerek kendilerini rakiplerinden üstün kılacak araç ve gereçler icat etmişlerdir.

Ayrıca, iktisadi kalkınmanın temelini oluşturacak ekonomi, yönetim, hukuk ve sosyoloji alanlarında yeni sistemler devreye sokarak uzun vade riskleri gözlemlenebilir, kontrol edebilir kılmışlardır.

Acımasız olmak istemem ancak günümüz Müslümanlar yiyeceklerini, giyeceklerini, sağlık teknolojisini, ilaçlarını ve kendini korumak için ihtiyacı olan silahları yine rakibi olan Batı ülkelerinden satın almaya alışmıştır. Üstelik bu devasa satın alma işlemlerinde gereken parayı bulmak için yer altı ve yer üstü kaynaklarını satmakta veya yine Batılı rakiplerinden borç almaktadır.

Çin, Kore ve Hindistan ülkeleri böyle değil! Onlar dünyanın nereye evirildiğinin farkında! Bu nedenle son 50 yıldır teknoloji ve bilim alanlarında kendilerine “tedbir” sağlayacak atılımları yapmaya muvaffak olabildiler.

Bugün Müslüman dünyasında vizyon sahibi, zeki, tecrübeli ve tedbirli yöneticiler maalesef yoktur!

Çünkü bu vasıfları elde edebilecekleri bir eğitim / öğretim hayatına sahip olamamışlardır. Hasbelkader kendini yetiştirebilen, şuurlu birileri çıkarsa toplum onu kendi uydurduğu (!) din, ahlak ve siyaset kurallarını kullanarak sistem dışına atmaktadır.

Oysa kurtuluşun yolu, Türk gençlerinin neredeyse ömrünün sonuna gelmiş mevcut kapitalist düzenin alternatifi yeni bir sistemi geliştirmesinden geçmektedir. Kişisel beklentim, zamanında Smith, Hayek, Fayol veya Keynes’in üstlendiği rolleri Ahmet’in, Hakan’ın, Kemal’in, Serkan’ın alması ve bütün dünya için adaletli bir iktisadi – politik düzen kurmalarıdır.

Türk gençlerinin bunu yapacak gücü ve becerisi vardır. Fakat:

Kimine göre Hz. Ebubekir’e kimine göre Hz. Ali’ye ait olduğu söylenen veciz ifadede olduğu gibi; silahın korkakta, yetkinin cahilde, paranın cimride olduğu dönemlerde işlerin bozuluyor olduğunu da unutmamak gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serdar Çakan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.