ASLINDA OLAN NEDİR?

Neden mi böyle bir başlık? Son zamanlarda öylesine yoğun algı operasyonları ve bilgi kirliliğine muhatap oluyoruz ki, neredeyse gündeme düşen her yeni gelişmeyle ilgili olarak böyle bir başlık altında, yeni bir değerlendirmenin yapılması gerekiyor. Bire bir şahit olduğumuz veya yaşadığımız gelişmelerle ilgili olarak, ortalığı saran tuhaf rivayetler akıllara zarar boyutlara ulaşıyor. Bir yandan siyaset dünyamızda yaşanan tabiri caizse “Arkaya dolanıp puan alma” hamleleri, diğer yandan varlığını ve hayatiyetini AKP iktidarına borçlu olan havuz medyasının (ki bu güruha son zamanlarda devletin resmi yayın organları da katılmıştır),tamamen AKP yanlısı yayın politikaları, insanımızı her geçen gün biraz daha artan bir karamsarlığa sevk etmektedir.

7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan yeni meclis, TBMM Başkanlık Divanını oluşturmasının ardından süresi dolan RTÜK üyelerinin yerine yenilerini belirlemek üzere tek maddelik bir gündemle toplanmış ve ardından tatile girmişti. Geride bıraktığımız hafta başında CHP gurubunun, sözüm ona “Artan terör olaylarına yönelik araştırma komisyonu kurulması” konusunda sunduğu bir önergeyi görüşmek üzere olağan üstü toplantıya çağırıldı. Toplantı öncesinde tarafıma gönderilen, CHP gurubuna mensup milletvekillerinin imzasını taşıyan 20 sayfalık raporu incelediğimde gördüm ki; “Suruç katliamı ve IŞİD terörü” başlıklı bu rapor, CHP- HDP ortak yapımı ve IŞİD vahşetini bahane ederek, PKK terör örgütüne bir masumiyet ve mağduriyet kisvesi kazandırıp, sürdürülen terör operasyonlarını durdurmaya yönelik bir senaryodan başka bir şey değildir. 20 Sayfalık rapor metninde yer alan değişik konu başlıkları arasında en fazla dikkatimi çeken başlık, “PATLAYAN BOMBANIN ETKİ ALANI İÇERİSİNDE BİR TEK GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN BİLE OLMAMASI DİKKAT ÇEKİCİDİR” şeklindeki başlıktı. Yani; “Suruç’ta neden bir de polis ölmedi?” diye adeta sitem ediliyordu.

Genel Kurul salonunda okunan önergede ise, Suruç’taki IŞİD saldırısının ardından artan PKK saldırılarından, tek cümle ile dahi söz edilmediğini gördük. Geçen yasama döneminde AKP- HDP kardeşliği (!) sürerken IŞİD ile ilgili oluşturulmuş olan bir gurubun zaten var olması ve yukarıda da işaret ettiğimiz gibi önergenin gerçek maksadının PKK ya yönelik operasyonları sekteye uğratmak olduğunu düşündüğümüz için, MHP olarak bahse konu önergeye destek vermedik.

Ertesi gün bütün yazılı ve görsel medyada yer alan bir algı oluşturma çabası. Bir kısmında “MHP Terörün araştırılmasına hayır dedi.” yakıştırması, diğer bir kısmında ise “MHP- AKP koalisyonunu için atılmış bir adım” değerlendirmesi. Oysa herkes bilir ki; Milliyetçi Hareket Partisi, hem bir sapık caniler güruhu olan IŞİD hem de 13 yıllık iktidarları boyunca AKP iktidarının besleyip, palazlandırdığı ihanet çetesi PKK’nın, araştırılmaktan öte köklerinin kazınması gerektiği düşüncesindedir.

Koalisyon ve hükümet kurma çalışmaları noktasında da MHP’ nin tavrı, 7 Haziran akşamından bu yana son derece net ve kolay anlaşılır bir tavırdır. 7 Haziran seçimleriyle ortaya çıkan Meclis tablosunun gereğidir, bir koalisyon hükümetinin kurulması. Hangi sebeple söylendiğini pek anlayamadığımız “Koalisyonlara güvenmek hatadır” şeklindeki ifadeleri, her şeyden önce millet iradesine saygısızlık olarak değerlendiriyoruz. Koalisyon görüşmelerini sürdüren en çok oyu almış iki partinin, oyalanmayı bırakıp bir an önce hükümeti kurmalarının gerektiğini düşünüyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak ilk günden itibaren Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli tarafından açık ve net olarak dile getirilen tavrımızı, bir MHP Milletvekili olarak bir kez de ben bu köşeden paylaşmak istiyorum sizlerle. En basit ve anlaşılır ifadeyle diyoruz ki;

Hükümeti kurma yetkisi verilerek, görevlendirilen AKP’nin kendisine en uygun olan bir ortakla hükümet kurması gerektiğini düşünüyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, hükümet olmaktan ve elimizi taşın altına koymaktan elbette kaçınmayız. Ancak; hükümet ortaklığı yapacağımız siyasi kadroların, her türlü “Yolsuzluk, hırsızlık, usulsüzlük ve kanunsuzluk” iddia ve ithamlarından beri ve ari olması gibi haklı bir talebimiz var. Asla yan çizmiyoruz ve naza çekmiyoruz kendimizi. Bu talebimizin başta siyasi muhataplarımız olmak üzere herkes tarafından da haklı bulunacağına inanıyoruz. Ne yazık ki; bugün mecliste gurubu bulunan siyasi partiler arasında böyle bir talepte bulunma hakkına sahip olan tek siyasi parti olduğumuzu biliyor ve bundan da gurur duyuyoruz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zihni Açba - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.