Hayatınız seçtiğiniz kadındır

  Hep şöyle düşünmüşümdür. Tanrının kadına verdiği akıl ile toplumun kadına biçtiği rol arasında mutlak tezat oluşturan bir durum söz konusudur. Tanrı veya toplum; ikisinden biri yanılıyor olmalı... Tanrı yanılmayacağına göre bizde yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Tarihe ve bu güne baktığımız zaman toplumun her düzeyinde kadının mutlak başarılarına tanık olabilir ve erkekten geri kalır hiçbir yönü olmadığını görebilirsiniz. Bütün bunları düşündüğümüzde kadın evinde otursun çocuğuna baksın ve herhangi bir mağduriyet yaşadığında kendisi olamasın, sesini çıkarmasın, kenarda otursun mantığının hiçbir geçerli izahı olamaz. Toplum hayatı içinde kadını nasıl eğittiğiniz ve bilinçaltına hangi kodları yerleştirdiğiniz çok önemlidir. Ona toplumun eşit bir bireyi olduğunu, kadın erkek diğer bireylerden hiçbir farkı olmadığını, eşit haklara sahip olduğunu öğretirseniz doğru kodları yerleştirmiş olursunuz.   Kız çocuklarını eğitirken yanında erkek çocuğu  eğitmezseniz hiçbir yere varamazsınız. Erkek çocuğu bu manada eğitirseniz kadına bakış açısını, kadının toplumdaki yeri ve rolünü gerçekçi bir şekilde özümseyebilmesini sağlarsanız, kadına hak ettiği değeri verebilmesini ve insan olarak hiç kimsenin diğerine üstünlük sağlayamayacağı gerçeğini kabul ettirmiş doğru kodları yerleştirmiş olursunuz. Bu sayede kadın ve erkeğin, birinin diğerine üstünlük sağlamadan kendi rollerine uygun  nasıl yan yana yaşayacağı konusunu çözümlemiş olabilirsiniz. Toplumlar sakat kadın anlayışlarını; gelenek, görenek, din ve benzeri anlayışların arkasına sığınarak,  topluma inanç diye yutturmaya çalışarak erkek egemen toplum inşaa etme amaçlarını gerçekleştirmenin aracı haline getirmişlerdir. Halbuki toplumun tamamı ilk eğitimini annelerden almaktadır. Hayat felsefemiz ve bilinçaltımıza da ilk kodlar da anneler tarafından yerleştirilir. Onbir yaşına kadar annesi ile birlikte yaşamış ve ilk eğitimini ondan almış bir eğitimci olarak bunun ne demek olduğunu zamanla çok iyi anlamışımdır. Toplumun ne kadar eğitimli olacağı annelerinin ne kadar eğitimli olduğu ile doğru orantılı olacaktır. Annelerini eğitemediğiniz bir toplumu hiçbir düzeyde eğitemezsiniz.

Hayatınız:  sizi eğiten kadının seçimleri ve tercihleri ile doğru orantılı olarak cereyan edecektir.

Konuya alıntı hoş bir hikaye ile devam edeyim.

Harun Reşit savaşta esir aldığı düşman Generale :

‘’Hayatını bağışlarım ama bir şartım var’’ der.’'Kadınlar hayatta en çok ne ister?’' budur merak ettiğim. ‘’Bu sorumun cevabını  bul getir ; canını bağışlayacağım’’ der.

General bu çetin sorunun cevabını  aramaya başlar sorar soruşturur ve Kaf dağındaki bir cadının bunu bildiğini öğrenir. Günlerce gecelerce at koşturur, cadıyı bulur ve sorar:

‘’Kadınlar hayatta en çok ne ister? ‘’

Korkunç cadı yanıt için öyle bir şart ileri sürer ki yenilir yutulur cinsten değil.

‘’Evlen benimle! O zaman öğrenirsin ancak sorunun cevabını.’’

Bu ölümcül teklifi kabul eder General ve doğru yanıtı alır almaz koşar Harun Reşit'e  :

‘’Kadınlar en çok kendi özgür iradeleriyle hareket etmek ister!  Budur sorunun cevabı der.’’

Harun Reşit Generalin hayatını bağışlar. General cadıya da evlenmek için söz verdiği için Kaf Dağına geri döner.

Neyse evlenirler. İlk gece General bir bakar ki, o korkunç cadı dünyalar güzeli bir afete dönüşmüş. Karanlık odada Konuşur cadı :

‘’ Benim kaderim böyle. Günün sadece yarısı güzel olabilirim, diğer yarısı çirkinim der,  Ne dersin? Geceleri seninleyken mi güzel olayım, yoksa gündüzleri dışarıdayken mi?’’

General  iyi çalışmış dersini de almıştır, düşünür ve :

‘’Sen bilirsin kararı kendin ver’’ der. İşte o an korkunç cadı sonsuza dek güzel bir kadın olarak kalır.

Peki bu öyküden çıkarılacak üç ders nedir?

1 - Kadınlar en çok kendi özgür iradeleriyle hareket etmek isterler.

2 - Özgür iradesiyle hareket eden her kadın, her zaman güzeldir.

3 - İster güzel olsun, ister çirkin olsun her kadın aslında biraz cadıdır.

Kısacası hayatınız seçtiğiniz kadındır.

Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, zeki bir kadına rastlarsanız zekanız gelişir.

Tanrı erkek ve kadını yarattığında, bir sonraki insanı doğurmak için kime güç vereceği konusundaki tercihini kadından yana kullanmıştır. Bu kadının ne kadar güçlü olduğu olgusuna örnek teşkil edebilecek bir yaklaşım olarak görülebilir.

Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir. (Atatürk)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

21

Rabia E. - Merhabalar.. Gazetenizle yeni tanıştım. S.Arslan takipçisiyim.. Ancak; başlığınızı görünce yazınız ilgimi çekti okudum. Beğendim!

Kadınların uğradıkları zorluklar, haksızlık vb. gibi konular önemli gerçekten , çok zor durumda olan kadınlarımız var! Kadına yapılan yatırım fazlası ile döner!!

Sesleri duymak gerek!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Nisan 15:15
22

Şenol Kabaoğlu - @Rabia E. 21 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Rabia hanım.Biz hep seslerini duyuyoruz.Geniş kitlelerin de duyması ve gereğini yapması en büyük arzumuz.Farklı platformlarda sesinizi duyurmanıza vesile olmaya çalışıyoruz, olduysak ne mutlu bize.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 11:05
19

Reyhan Karagöz Çetin - Teşekkürler hocam, güzel bir yazı kaleme almışsınız. Üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. Sizin de dediğiniz gibi kız ve erkek demeden ortak bir bilinç üzerine eğitim gerekiyor ve tabi ki yaşam tarzlarımızla örnek olmamız gerekiyor. Yrni bir canın kadına emanet edilmiş olması da güzel bit farkındalık olmuş. Kutluyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 17:10
20

Şenol Kabaoğlu - @Reyhan Karagöz Çetin 19 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Reyhan hanım. Tanrının kadına verdiği akıl ile toplumun kadına biçtiği rol arasındaki tezatın farkında olmak ve gereğini yapmak hepimizin görevi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 20:15
17

Seyhan Arslan - Cok güzel.Bir kadını bir erkeğin böyle güzel yazmasi.. Bir oluyoruz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 11:59
18

Şenol Kabaoğlu - @Seyhan Arslan 17 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Seyhan hanım.Annelerimiz, eşlerimiz, kız çocuklarımız bütün kadınlar baş tacımız. Asıl önemli olan ; sözde değil, özde de baş tacı edebilmek.Annelerini eğitemediğimiz bir toplumu hiç bir düzeyde eğitemeyeceğimizin farkında olarak anlatabildiysem ne mutlu bana...Bir olmak bütün güzelliklerin başlangıcıdır.Her defasında keyifle okuduğum yazılarınızı takip ettiğimi bilmenizi istiyor, başarılar diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 11:26
15

Cansu Kabaoglu - Düşüncelerimin kaleme dökülmüş halini görmek beni çok mutlu etti. Kalemine sağlık abi..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 09:09
16

Şenol Kabaoğlu - @Cansu Kabaoglu 15 nolu yoruma cevabı: Canımsın.Anlatmaya çalıştığım kadınlardan bir olduğunu görmek benim için gurur verici.Bu nedenle seninle gurur duyuyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 10:09
13

Selahattin Çatalbaş - hocam güzel bir yazı yazmışdın Tebrikler. Sela

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 18:51
14

Şenol Kabaoğlu - @Selahattin Çatalbaş 13 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 15:48
09

Safiye Kazıcıoğlu - Çok müthiş bir yazı kaleminize sağlık sondan bir önceki paragrafta altı çizilesi...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 21:24
12

Şenol Kabaoğlu - @Safiye Kazıcıoğlu 09 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim. Annelerimiz ve bütün kadınlarımıza ithafen.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 12:59
08

Ayşe G - Çok farklı bakış açısı ile kaleme alınan içeriği zengin, duygusu ve vefası yüksek bir yazı olmuş; Kaleminize, yüreğinize sağlık...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 20:45
11

Şenol Kabaoğlu - @Ayşe G 08 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim. Bizi bu günlere getiren annelerimiz ve bütün dünya kadınlarına ithaf olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 00:45
07

M.t.a - Kaleminize sağlık Şenol Hocam. Kadına özgürlüklerinin verildiği, kadının değerli hissettirildiği en önemlisi yaşama hakkının elinden alınmadığı bir dünya diliyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 19:53
10

Şenol Kabaoğlu - @M.t.a 07 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim. Hepimizin özlemi olan bir dünya.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 00:44
06

Şenol Kabaoğlu - @Yağmur 04 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Yağmur hocam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 19:52
03

Suna - Elinize sağlık. Farklı bakış açısı sunan eğitici yazılarınızla buluşmak dileğiyle.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 11:49
05

Şenol Kabaoğlu - @Suna 03 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Suna hanım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 14:22
02

Şenol Kabaoğlu - @Gonca Avcı 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim, bilmukabele.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 10:57