Ölüm tarlası kimya OSB’ler

03.12.2019 tarihinde yapılan Kocaali Belediyesi Meclis toplantısında Başkan Ahmet Acar canlı yayında; “Kimya ihtisas OSB ilgili çalışmalarımız bir hayli hızlandı yoğunlaştı. Çalışmalarımız bir hayli ete kemiğe büründü. Hatta bu sabah bu iş için dernek kurup bir araya gelen alanlarında söz sahibi iş adamları saat 09.30’da SATSO Başkanı sayın Akgün Altuğ beyden randevu aldılar belki şu anda görüşüyorlar veya görüştüler” açıklamasıyla Kocaali Kimya ihtisas OSB serüveni başlamış oldu.

09.12.2019 tarihinde Sakarya Yenihaber Gazetesi’nde bu konuyu manşetten vermiştik. Çıkan manşet haberden sonra o günkü Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayır, Sayın Ekrem Yüce, Sayın Akgün Altuğ Kimya ihtisas OSB’nin Kocaali’ye kurulmayacağı hakkında net açıklamalar yapmışlardı.

Yaz aylarının başlamasıyla Kocaali’de Kimya İhtisas OSB kurulması için lobi faaliyetlerine yeniden başlanılması üzerine 29.07.2020 tarihinde gazetemiz BUNLAR KİM-YA! diyerek bir haberi manşetten vermiştik.

Bu manşet haberimiz üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sakarya Milletvekilimiz Ali İhsan Yavuz, “Böyle bir konu gündemimizde yok" diyerek sözüne şöyle devam etmişti;

“Yeni kurulacak OSB gerekse genişleme yapacak OSB’ler için tarım arazilerini heba etmeme konusunda net ve açık bir kararlılığımız söz konusudur. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; kirletici sanayiye kapı aralanması asla söz konusu değildir, hiçbir zaman da olmayacaktır. Havayı ve çevreyi kirleterek sağlığımıza zarar verecek herhangi bir yatırımın ne yanında yer alırız ne de böyle bir yatırıma müsaade ederiz. Çevreyi kirletici bir yaklaşım söz konusu olduğunda, siyasetçisiyle bürokratıyla, medyasıyla, halkıyla buna karşı koyacak bir farkındalık Sakarya'mızda hamdolsun fazlasıyla mevcuttur. Atılan adımların bahsettiğimiz doğrultuda olup olmadığını takip etmek, bizi vekil tayin eden hemşehrilerimize karşı en önemli sorumluluklarımızdandır. Bu sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğimizden de hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.”    

Sakarya Valimiz Kaldırım, “Benim odaklandığım noktalar belli. Bu konuyla ilgili ne alakam ne bilgim var. Bu projeyi dinlemedim, bilmiyorum. Sakarya’nın doğası ve çevresi kirletilmemeli, korunmalı. Sektör tercihi yapılırken de ona göre yapılmalı.”

SATSO Başkanı Altuğ, “Kocaalililer rahat olsun. Kesinlikle bir Kimya İhtisas Organize Sanayi kurmayı düşünmüyoruz.”

Kocaali Belediye Başkanı Acar, “Kocaali’ye Kimya Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda bizim bir katkımız olamayacak” diyerek açıklama yapmışlardı.

Bu açıklamaların üzerinden sekiz ay geçtikten sonra ne oldu da Başkan Ahmet Acar 29.07.2020 tarihli “Kocaali’ye Kimya OSB kurulması konusunda bizim bir katkımız olmayacak” sözünü unutup ilçenin ileri gelenleri, STK’lar ve muhtarlarla toplantı yaparak Kocaali’ye Kimya ihtisas OSB kurulması için kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Acar’ın sözünü tutmadığını 15.04.2021 tarihli Yenihaber Gazetesi manşet haberinden öğreniyoruz. Tekzip gelene kadar bu haber doğru kabul edilecektir.

Ali İhsan Yavuz, “Sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğimizden de hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır” sözünün arkasında durduğuna tüm Kocaaliler inanıyoruz. 

Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sakarya’nın doğası ve çevresi kirletilmemeli, korunmalı. Sektör tercihi yapılırken de ona göre yapılmalı” sözü Kocaali halkının beynine kazılmış şekilde duruyor.

SATSO Başkanı Akgün Altuğ “Kocaalililer rahat olsun. Kesinlikle bir Kimya İhtisas OSB kurmayı düşünmüyoruz” diye yaptığı açıklamadan vaz geçmeyeceğini, adam gibi adamlığından biliyoruz.

Kocaali halkına Kimya İhtisas OSB’nin zararsız olduğu, istihdam sağlanamadığından Kocaali’nin çok göç verdiği, bu sanayicide kaçarsa Kocaali çok büyük bir fırsat kaçıracağı masalını anlatmayı bir kenara bırakın artık.  Kocaali bulunduğu konum itibarı, Liman, Kuzey Marmara Otoyolu, Demiryolu Projesi, TEM Oto yolu ve D-100 Karayolu’na ulaşım yakınlığı, Körfezdeki Limanlara yakınlığı her zaman yatırımcıların ilgi odağı olacağı unutulmamalıdır.

Kimya İhtisas OSB için ısrar edenler Çernobil, Bhobal, Kuveyt Petrol yangınları, Love kanal atıkları, Tokaimura nüklüer santral kazası, Sevosa patlaması, Minimata kedi hastalığı, Three Mile Island nükleer santrali felaketleri gibi dünyadaki kimyasal felaketleri iyi analiz etmeli. Bu ve benzeri kimyasal felaketleri araştıracak zamanı olmayanlara Türkiye Tabipler Birliği’nin Dilovası raporunu tavsiye ederim. Tabipler Birliği raporu bazılarına inandırıcı gelmeyebilir o zaman Kocaeli Çevre Mühendisleri Derneği’nin 25 Mart 2018 tarihinde yaptığı araştırmada “2017 yılında dünyada kanserden ölenlerin oranı %12,5, Türkiye’de %12,9 iken DİLOVASI’nda %33,7”dır. Bari bunu inceleyin.  Bunlarda olmazsa Dilovası’ndaki kimyasal atıklar için TBMM de (10/254, 258) esas numaralı meclis araştırma komisyonu raporu kimyasal OSB’lerin nasıl bir felaket olduğunu açık bir şekilde anlatıldığı raporları okuyun. Yere göğe sığdırılamayan Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde de (GEBKİM OSB) bulunan bir kimya fabrikasındaki ham madde malzeme yükleme reaktöründe henüz belirlenemeyen nedenle 05.11.2019 tarihinde patlama meydana gelmişti bu patlamanın çevreye verdiği zararın ne boyutta olduğu ise hala açıklanamadı.

Bu şehrin siyasetçileri, Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, SATSO Başkanı ve Kocaali Belediye Başkanı gelin bu Kocaali’ye bir iyilik yapın. Bu bölge turizm alanıdır deyin sizde bizde rahatlayalım. Yoksa yarın çocuklarınızın ve torunlarınızın başını öne eğdirmeyin sizin adınız söylenirken torunlarınızın gözü parlasın. Tarih sizi hep iyiler olarak ansın.

Bazılarının amacı üç kuruş komisyon almak, bazılarının ise gelecekte kendilerine siyasi menfaat elde etmek olabilir.

Sağ duyulu Kocaali halkı bu ölüm tarlalarını kurdurmayacaktır bunu bazıları aklının bir kenarına yazsın.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kenan Çatalbaş - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.