Çamurdan kaleler

  Önceki gün bir arkadaştan bir mektup aldım. Son günlerde basın yayın organlarında çokça gündeme getirilen illegal yapıların ülkemize vereceği zararlardan duyduğu derin endişeyi paylaşıp yorumlamak istemiş. Köşemizi mektubu sizlere nakletmek için kullanacağım.

‘’Saygıdeğer hocam diye’’ diye başlıyor ve şöyle devam ediyor:

  İnsanoğlu evveliyatından beri güven problemi yaşayan ve kendini bu hususta garantiye almak adına hayatına hem maddi hem manevi kaleler inşa eden bir yaratıktır. Maddi anlamdaki kaleler, bildiğimiz belli bir alanı muhafaza etmeye yarayan duvar biçimindeki örülü alanları oluşturur. Bu yapılar gözle görülür, fark edilir yapılardır.

  Asıl ve aynı zamanda önemli olan Manevi Kalelerdir ki bunlar gözle görülmez lakin hissedilir, ayırt edilir. Bu yapılar gideceğimiz yol ve bekamızın istikametini belirleyecek olan dinamiklerdir. Bu manevi kalelerden en tehlikeli olanı çamurdan yapılan kalelerdir. Beton dururken çamur ne kadar sağlam olabilir ki?

    Manevi mevzileri tahkim etmek için harç yerine çamur kullanmak isteyenler her zaman var olmuştur. Çamurdan kaleleri inşa edenler yanına aldıklarının her yerine çamur bulaşacağını iyi bilirler ve bu çamurdan imtina etmeyecekleri yol arkadaşı olarak seçerler.

      Bu kaleleri genelde kendi bekasından başka bir düşüncesi olmayan örgütlenmelerde görebiliriz. Yani örgüt neyi, nasıl yapacağını kimleri kullanacağını bilir ve bir şekilde onlara çamur bulaştırır. Kontrol etmenin ve bu yapıyı bir arada tutmanın teminatıdır çamur bulaşmış olmak.

   İlk yapılması gereken Yönetim Ekibinin başında eline, beline çamur bulaşmış bir öncü (üst kademe yönetici) seçmektir. Bu sürecin yönetilmesini her anlamda kolaylaştırır. Bu sistemi benimseyen ve oluşturan üst (tepe) karar verici kanaat önderleridir ve çamura bulaşmış bir ekip liderini her türlü yönetme ve yönlendirme ile ellerinde oynatma kabiliyetini kazanmış olur. Bu kanaat önderleri için sadece öncü kişiyi bu kriterde belirlemek yetmez. Alt dallarına doğru bütün yönetim kademesinin bir şekilde sağından solundan, elinden ayağından bu çamura bulaştırılmış olması gerekir. İşte ilerlemenin ve kontrolün anahtarı buradadır. Yani örgüt neyi, nasıl yapacağını çamuru bulaştıra, bulaştıra öğretmiş olur.

  Zamanla Çamurdan Kale Sistemi kişiyi maddi olarak da beslemeye başlar. Yaptıklarını pekiştirmeni sağlar, yukarı hedefler koymanı; bir üstündeki yöneticinin çamurundan daha çok çamuru bu sisteme katabileceğini düşündürür. Bunu yapan yine Çamurdan Kale sisteminin üst (tepe) yetkililerden biridir. Stratejik kararların alınma süreçlerine ortak olmanı ve bunları sana yaptırırken sanki hiç çamura bulaşmamışsın gibi övgüler, cesaretlendirmeler ve destekler almanı sağlar. Topluma seni bu şekilde yansıtır. Fakat içeride işleyiş başkadır. Sen bunu bilirsin ancak üst yetkililer sende öyle bir izlenim yaratır ki onlar hakkındaki olumsuz, şüpheci ve sanrılardan ibaret bir karakter çizdiğine seni inandırırlar. Aslında o üst yetkililer temizdir. Onlar, türlü türlü çamur taşıyanların önündeki bireysel kaleler sanırsın. Unutmamak lazım ki “Uyuşturucuya, kadın ticaretine ve bireysel silahlanma ve kirli işlere karşı yapılan kampanyalara veya sivil toplum hareketlerine en büyük desteği, yine bu yasa dışı faaliyetlerden en çok kazanan şirket veya örgütler sağlarlar. Bu yöntem de Çamurdan Kaleler Sisteminin çarklarından biridir. Yasa dışı faaliyetleri de yine yasal yolları kullanarak kontrol etme çabasıdır ki koşulsuz şartsız doğru ancak ahlaksız ve dar çaplı menfaatleri için güçlü grupların seçtiği bir yoldur. Oto kontrol sağlar ve dışarıdaki halkın gözünde bu güçlü gruplara olan güvenini perçinler.

Çamurdan Kaleler her dönemde kendisine yeni işçiler bulabilir. Sizi daha çok çamura alıştırır, daha çok yetki ile donatır ve bu sistemden rahatsızlık duyduğunuz anda, sistemdeki rolünüzden bıktığınız zamanda size çamur bulaşmış yerlerinizi göstererek nazikçe uyarır. Üst kanaat önderleri kaybetmezler. Bu önderler sağlam bir kurmay yönetici kadrosuna sahiptir. Sistemi onlar kurar ve yönetir. Sizi onlar seçer ve çamurlu yolu işaret ederler. Bununla birlikte daha da üzücü olanı Zamanla bu sisteme çamur taşıyanlar ya bedel öderler ya da sisteme çamur katkısı sunamadıkları için sistem dışın atılırlar.  02.05.2021  İlker Turan ERTÜRK

   Üstümüze, başımıza bir bakmalı, çamur sıçrayıp sıçramadığını kontrol etmeli, sıçratmak isteyenleri fark etmeliyiz. Kendimizi ve çevremizi iyi kontrol etmeli ve ihtiyaç hasıl olduğunda oluşturulacak yeni yapıların selameti bakımından çamur bulaşmamış çoğunluğu tesis etmek için hazırlıklı olmalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma

# kadın

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.