Allah hesap sorucudur

İstanbul’dan başlayıp, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Nevşehir’le devam eden ziyaretlerden sonra, Diyarbakır’dan yazıyor ve sizleri selamlıyorum.

Malumunuz olduğu gibi kadim tarihte firavunların Allahlık iddiaları boşa çıktı, içlerinden en zalimi suda boğuldu. Nemrut’un zulme dayalı gücü Hz. İbrahim’e yetmedi, Karun’un zenginliği de kendisine fayda sağlamadı. Hiçbiri ölümden kurtulamadı.

Son dönem zalimlerinden Lenin’in teorileri, ukalaca konuşmaları da maya tutmadı, sadece zulümleri kaldı. Hitler’in ari ırk saçmalığı Almanya’yı perişan etti. Mussolini de yaptığı zulümler sonucunda, öldürüldükten sonra, bir benzinlikte ayaklarından asılarak sergilendi.

Bunların heyeti umumiyesinin kısa bir dönem içinde saltanatları son buldu, böylece insanlığın lanetine mahkûm oldular. İngiltere ve ABD, iştihaları sonucu girdikleri ülkeleri sömürdüler, kan döktüler. Fransa felç oldu, İtalya çığırından çıktı.

Ama bunlara mukabil, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali daima hak yolda dimdik durdukları için, adil oldukları için hayırla yad edildiler ve asla da unutulmadılar. 

Malum, cihan harpleri sonucunda milyonları aşan ölümlere sebebiyet verdiler. Tüm bu olumsuzluklar, dünyaperest anlayışın sonucudur. Hep bana anlayışının doyumsuzluğudur. Oysa ki insanlar için ölüm mukadderdir. Buna rağmen her an kıyamda durmak, savaşmak, can almak, ölümcül silahları kullanmak aklın alacağı iş midir?

Oysa dünya herkese yetecek kadar geniştir. Hırsı azdırmak insanı doyumsuzluğa sürükler ve bütün insani değerlerden uzaklaştırır. Geride sadece viran olmuş beldeler kalır. Hemen belirtelim ki dünyaya sığmayanların akıbeti kara topraktır. Küçük bir mezardan ibarettir.

Bunu idrak edemeyenler, ebediyen payidar kalacaklarını zannederek, ellerinden gelen her türlü kıyımı yapmaktan geri durmazlar. Sonuçta bir hayal için didişip dururlar. Ama maalesef dünya kimseye baki değildir. Bu sebeple fani bir ömür için dünyayı yakıp yıkmak sonucunu doğuran hareket neyin nesidir? Bunun yerine dünyayı mamur hale getirmek daha güzel değil mi? İhtirasların tavan yaptığı bir dünyadansa, güzelliklerini görmek, içinde kardeş gibi yaşamak daha güzel değil mi?

Ama gördüğümüz, “insan insanın kurdu” olmuş, onun için de ülkelerde perişanlıklar ziyadeleşmiştir. Böylece huzur bozulmuş, tatminsizlikler tavan yapmıştır. Onun için ülkeler yıkılmış, medeniyetler tarumar olmuştur. Çığlıklar artmış, masum insanlar ezile ezile perişan olmuştur. Kardeşlik unutulmuş, düşmanlıklar zirve yapmıştır.

Günümüzde de söz sahibi olanların yani muktedirlerin geçmişten hiç ders alınmamış gibi, tarihi hatalara benzer uygulamalar yaptıklarına şahit oluyoruz. Ülkelerini felaketlere sürükleyecek sosyal, siyasal ve ekonomik hatalarına devam etmektedirler.

Yapıcı olmak varken kaos oluşturmanın kime faydası olur? İktidar ve muhalefet kavgalarının ülkeyi kaosa sürüklemekten başka ne faydası vardır?

Halbuki muktedirlerin yukarıda saydığımız insanların akıbetlerinden ders almaları ve böylece gönül ibrelerini düzeltmeleri gerekmez mi? Ama ihtiras hırsı bugünün siyasetinde hükümrandır. Onun için nefis iyi yerine kötü olanı tercih etmektedir.

Bugün hemen hemen dünyanın her yerinde kan dökülmekte, çaresizlik insanlığı mahvetmektedir. Ülkeler viraneye dönmüş durumdadır. Çünkü insanlarda acıma duygusu azalmıştır. Şefkat, merhamet kalmamış, doyumsuzluk zirve yapmıştır.

Maalesef bu hal, doğru olanın görülmesine mâni oluyor. Zira hırs doyumsuz olduğu zaman hayra değil, şerre iltifat ediyor. Böyle bir ülkede huzur, sükûn, saadet ve selamet olabilir mi?

Ülkeler tumturaklı, muhtevalı, ahlaklı idarecilerin elinde adaletle yönetilirse, helal-harama dikkat edilirse, siyasi taassup içinde boğulmazsa kalkınır ve o idareciler de hatırı sayılır ve unutulmaz olurlar. Aksi halde de Allah hesap sorucudur.  

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.                                         

Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Diyarbakır – 24.05.2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.