Geleceğe bakmalı

• Siyaset ehli namus insanların yapacağı iştir.

• Ahlakı çökmüş insanların işi değildir.

• Siyaset hakkı tutup kaldırmak için yapılır, batıla hizmet etmek için yapılmaz.

• Siyaset tecrübe ister, muhteva ister. Cahillerin yapacağı iş değildir. Böyle olursa siyasi alan çöker. 

Siyaset, milleti sıkıntılara sokmak için yapılmaz. Siyaset düzeni sağlamak için yapılır. Ahlaki olmayan siyaset her konuda sadece kaos oluşturur. Bunu önlemek için, sadece kanuni düzenlemeler yapmak yeterli değildir. Çünkü ahlaki kuralların olmadığı yerde, kanunların başarılı olması mümkün değildir.

Bu genel kurallar ihmal edildiğinde, hırsızlıklar alabildiğine ivme kazanır. Milletin malı soyulur. Amme emlâkine el konulur. Vatandaş aldatılır. Ahlaksızlık yapan bürokrat, siyasetçi, holding sahibi, zengin tüccarlar tröstleşir.

Sosyal ve siyasal yapımızda, maalesef bu konuda dibe vurur. Muktedirler göz göre göre ilgilenmezler. Zira küpün kapağının açılmasından korkarlar. Herkesin ahvali böylece ortaya çıkar. O zaman da haramzadelerin, sömürücülerin maskeleri düşer. Denir ki, kanunun yasak edemediğini ancak ahlak kontrol altına alabilir.

Bugüne kadar siyaset yapanların hemen hemen ekseriyeti, nemalanma meselesinde töhmet altındadır. Bunları gazeteler yazmakta, TV programlarında anlatılmakta, ama hiçbirinin vicdanının ‘tın’ bile etmediğini görmekteyiz.

Haktan bahsedenler, böylece haksızlığa yelken açmaktadır. Gün geçtikçe de bu durum vahametini artırmaktadır. Bu konuda Meclisimiz de dut yemiş bülbül gibi susmaktadır. Bir ülkenin Meclisi susarsa, milletin hakkını kim savunacak, kim dertlerine deva olacak?

Tarihen sabit olduğu üzere, ahlakın bulunmadığı yerde kanunlar tam anlamıyla uygulanamaz ve adalet hükmünü icra edemez. Böylece güçlü olanlar kazanır, zayıf olanlar kanunun tellerine tutuklu kalır.

İnsanlar arasında ahlak çoraklaşırsa, barış, huzur ve hoşgörü ortamı da oluşamaz. Çünkü haksızlıklar tabanı rahatsız eder. Böylece barış, huzur ve selamet hayalde kalır.

Bu konuda maalesef bayrak açan siyasetçi yok gibidir. Zira parti disiplini bunu önlemektedir. Ama baş kokarsa, gövdeden hayır gelmez. Böyle bir siyaset değiştirilmedikçe suiistimaller, zimmete geçirmeler, aparmalar, dolap çevirmeler eksilmez. Bunun idraki içinde olanlar da, maalesef cesaret gösterememektedir.

Bahsedilen konulardan kahır ekseriyet şikâyetçi ama taassupkârane bir siyasi anlayışı, olayları göstermemeye çalışmakta, bu hal de suiistimal edenleri cesaretlendirmektedir. Bunları önlemek gerekmez mi? Mevcut partilerden hangisi yürekli bir mücadele verebiliyor? Veremediği için de siyaset çöküyor, siyasi meydan yavaş yavaş da olsa boşalıyor.

Ancak biliyoruz ki, ahlak kanunları, milli ve manevi şuur ihmal edilmeye gelmez. İhmal edilirse intikam alıcı olur. Ne Ali der, ne de Veli der, siyasi şamarı indirir. Böylece milleti aldatmaya çalışan siyasetçilerden intikamını alır. Onları oy sandıklarına gömer.

İşte bu boşluğu doldurmak için ar, hayâ, namus ölçülerine uyan, milletin malını koruyan, rüşvete, suiistimale geçit vermeyecek olan yeni kadrolar ‘vira Bismillah’ diyerek ortaya çıkabilir. Bu konuda bende varım diyenler, gecikmeden alana inmeli ve milleti nefeslendirmek için görev başı yapmalıdır. Zira mevcutlardan hayır yok, geleceğe bakmalı…          

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”                      Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 12.07.2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.