Kocaali kamuoyunun sorgulaması gerekenler

KOCAALİ KAMUOYUNUN SORGULAMASI GEREKENLER VE GELECEĞİ ÖNGÖRMEK

    Bir klişem ile başlamak istiyorum. Değişen ve gelişen dünyada aslolan bilgiye ulaşmak değil, onu süzecek yeterliliğe ve entelektüel düzeye sahip olmaktır. Geleceği öngörmek,  sahip olduğumuz değer ve potansiyel üzerinden planlamak ve süreci en doğru şekilde yönetmek yeni nesillere olan borcumuzdur.

Kocaali ilçemizi tasvir etmek gerekirse, dünyanın çok az yerinde dört mevsimi, el değmemiş ormanları, akarsuları, gölleri, kışın kar yağan ormanları, yazın eşsiz kumsalları, denize girilen sahilleri, her yerindeki piknik alanları, doğal yürüyüş parkurları, bereket fışkıran toprağı, meyvenin, sebzenin onlarca çeşidini, zengin bir bitki florasını, faunasını çağımızın ve yaşamın kaynağı bol SU KAYNAKLARINI çok az yerde bulabileceğini fark etmemiş olabilirsiniz. Ben Kocaali’de yaşayan ve Türkiye’nin farklı yerleşim yerlerinde uzun yıllar geçirmiş ve farklı ülkelere seyahat etmiş biri olarak bu kadar çok ve bol doğal kaynağa dünyada ve ülkemizde çok ender rastlayabileceğinizi hatırlatmak isterim.

    Kocaali’nin turizm bölgesi statüsünden çıkarılması kararını kimlerin, niçin aldığını bilmiyoruz. Kocaali turizm bölgesi iken korunan bazı tarım ve turizm alanlarına yerel yönetimlerin 1/5000 ölçekli planı ile konut ve ticaret imarına açılması bize ne getirecek, gelecekte doğamızdan ve ekosistemimizden ne götürecek onu da bilmiyoruz. Geçmişten bugüne Kocaali’yi sanayi bölgesi yapmak için Kocaali kamuoyuna sormadan hazırlık yapıldığı konusunda bol spekülasyon yapılıyor.

  Buna ek olarak Kocaali’ye ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurulması konusu ile ilgili ilçemizdeki tüm platformlarda tartışmalar devam ediyor. Ankara’dan Kocaali’ye uzanan resmi silsilenin dosyalarında buna evet dendi de bizim mi haberimiz yok orası muamma. Bulunduğumuz her platformda taraf olan ve karşıt olan görüşleri dinlediğimizde ikna olamıyoruz. Taraf olanlara ısrarla sorduğumuz sorulara doyurucu ve cevap alamadığımız gibi onlarında bir şey bilmediği, durumun farkında olmadığı, ciddiyetini kavrayamadığı hissine kapılıyoruz. İşin kötüsü bizden ve kamuoyundan işimize gelinmeyeceği bilinen bir şeyler gizleniyor diye düşünüyoruz. Buradan hareketle devam edeceğiz.

      Kocaali’ye yatırım niyeti taşıyan ve bu konuda lobi yapıp enerji sarf eden Kocaalililere seslenmek istiyoruz. Enerjinizi Kocaali’ye ne getireceği ve ne götüreceği belli olmayan (belki bize söylenmeye korkulan sonuçlar doğurması durumu) ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurmaya harcamak yerine, dağı taşı fındık olan ve yüz elli yıldır (köylerimizden geçmişte göç eden Rumlarda fındık yetiştiricisi idi) fındık üreten Kocaali’ye FINDIK İHTİSAS SANAYİ BÖLGESİ kurmak ve bunun yanında doğal potansiyelin vaat ettiği turizm ve hizmet sektörünü geliştirmek için enerji sarf etseniz daha iyi olmaz mı?

              Sanayi bölgesi olarak düşünülen Kocaali’nin tarımda ve ekosisteminde yaşayacağı kayıpları ve bunun yol açacağı ekolojik yıkımları hiç düşündük mü? Örnek vermek gerekirse Sanayi kurulması düşünülen yaklaşık 45 hektar – 4.500 dönüm arazi üzerinden sökülecek olan doğal yaşam (fındık, meyve ve sebze üretilen alanlar, ekosistemimizin devamlılığını sağlayan canlı organizmalar, hayvan varlığı - fauna) Hiç kirli atıklarla zarar vereceği su kaynakları (Akgöl bölgesi, Şimşirlik, Soğuksu, İncipınar, Göltarla; dolaylı olarak Maden deresi) düşündük mü? Sanayinin tüketeceği ve kirlettikten sonra doğaya salacağı su miktarını düşündükçe ürperiyor ve uykularımız kaçıyor. Bu kirli zehirli su nereye gidecek hiç düşündük mü? Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden ÇORLU’daki fabrikaların tamamını gezseniz belgelerinde hepsinin atık suyu temizlediğini ve bacalarının filtreli olduğunu görürsünüz. Ama ERGENE SUYU yine de zehir saçmakta ve denizi kirletmeye devam etmektedir. Bizde bir gün denize giremez olabilir miyiz? (Musilaj konusunu hatırlayın)

     Türkiye’de sanayicilerin işçiye verdiği para her yerde asgari ücret kadar olduğunu düşünürseniz, Kocaali yeni bir göç dalgasına sahne olacaktır. Yetmişli yıllarda fındık tarımının ihtiyaç duyduğu ucuz iş gücü ihtiyacı göçlerinin sosyal sorunlarını yıllarca birlikte yaşayan Kocaali sanayinin tetikleyeceği benzeri bir göç dalgasının yaratacağı sorunlara hazır mıdır?

 Ülkemizde iyi niyetle kurulan sanayi bölgelerinin kontrolünü ele alan zamanla dünyadaki örneklerinde olduğu gibi ve diğer lobiler tarafından yıllar içinde istismar edilerek nasıl bir çevre ve ekolojik felaket ve yıkıma sebep olduğu ile ilgili yüzlerce örnek ortada durmaktadır. Bu yapıların zaman içinde kontrolü ele geçireceği kontrolünün bizden çıkacağını ve Kocaali de yaşayanların lobilerin umurunda olmayacağını kimse unutmasın. Bu dünyanın her yerinde böyle olmuştur.

    Dünyanın gelecekteki en birincil ve önemli sorunu gıdaya ve su kaynaklarına erişme sorunu olacaktır. Sahip olduğumuz bu büyük gıda üretme ve su kaynakları, doğal potansiyelin niye bu kadar hoyratça sanayi denen bir yapıya kurban edilmek istendiğini anlamak mümkün değil.  Atalarımızın yüz yıldır işlediği emek vererek tesis ettiği bu yapı ve ekosisteme yapılacak yanlış onların emeklerine ihanet olacak ve mezarlarında kemiklerini sızlatacaktır. Bütün bu soruların cevabı verilmeden ve Kocaali kamuoyunun ekseri çoğunluğu doğru ve gerçekçi şekilde bilgilendirilmeden, desteği alınmadan yapılacak ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurma girişimi Kocaalililere rağmen alınmış bir karar olacak, vicdanları yaralayacak, kabul görmeyecek ve günü geldiğinde kamuoyu gerekeni yapılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Kirazlı - Tarım ve turizm şehri Kocaali'nin yeni bir Dilovası olmaması adına kaleme alınan bu yazı tarihe not düşme adına önem arz etmektedir. Bu yazı Kocaali halkıının bilinçlenmesine vesile olur inşallah. Tebrikler Şenol KABAOĞLU

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 16:30
04

Şenol Kabaoğlu - @Kirazlı 03 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Köyümün ismini kullanan yorumcu. Gerçeklerin zamanı geldiğinde ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 21:32
01

Emir Koç - Çok güzel yazmışsınız Bay Kabaoğlu,

Kısa zamanda kazanılacak gelirler için, gelecek hep ucuza satılmıştır.

Çocuklarının geleceğini düşünen çok az insan var.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 11:37
02

Şenol Kabaoğlu - @Emir Koç 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Emir, kısa vadeli çıkarlar için geleceğimizi tümden heba etmek Kocaali'ye ve gelecek nesillerimize yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 12:07