Bizi iyi dinleyin

“Ey insanlar, siz kendinize (nefsinize) bakın. Siz doğru yolda olduğunuz takdirde, sapan kimse (sapıklar) size zarar veremez.” (Maide/105)

Makalemizi denizin sükûn bulduğu ve oksijenin ziyade olduğu Altınoluk / Elbis Otel’den yazıyoruz.

Hemen belirtelim ki, gerçekten doğru yolu bulana, doğru olanları savunana ve konuşana, dalalet içinde bulunanlar -güçleri ne olursa olsun- asla zarar veremez. Bu ölçü her sahada geçerlidir. Meslekte, siyasette, ticarette olduğu gibi, ahlakta da geçerlidir.

Zira “Kendini arıtan gerçekten felaha ermiş, kurtulmuştur. Kendini fenalıklara gömen kimse de ziyana uğramıştır.” (Şems 8-9)

Ayrıca belirtelim ki, “Ama kim Rabbinin divanında durup, hesap vermekten korkmuş ve nefsini kötü heveslerden men etmişse, onun barınağı Cennettir.” (Naziat 40-41) Bir başka ifadeyle; “Kim Rabbinin azametinden korkup, nefsini arzu ve isteklerinin sevk ettiği kötülüklerden alıkoymuşsa varacağı yer şüphesiz Cennettir.” Onun için denir ki, insanın en önemli düşmanı nefsidir. Zira nefsin iştihası doyumsuzdur. “İnsanların hesap günleri yakındır. Hal böyle iken onlar gaflet içinde (umursamazlıkla) yüz çevirmektedirler.” (Enbiya/1) ve keza; “Kendilerine Rablerinden gelen her yeni ikazı mutlaka eğlenerek dinlerler.” (Enbiya/2) Bu, düşünen insanlar için, ne feci bir durumdur. Zira dünya ebedi kalınacak yer değil, oyun ve oynaştan ibarettir.

Oysa kendi nefsine galip gelen, onu mağlup eden kimse, bütün âlemi hâkimiyeti altına alabilir. O zaman da bizi, ne süper güç olan Amerika, ne Rusya ne de bir başkası yenebilir. Zira kendine hâkim olan, başkalarına da hâkim olur.

Denir ki, “Harici hasmı, helak etmek değildir erlik / Vur nefsi ejderini Rüstem isen, budur mertlik.” Zira insanların en kuvvetlisi, kendi nefsini zapt edendir. Buna rağmen günümüz insanları, nefsinin zebunu olmuş, aklı fikri nefsini tatmin yollarını aramaktadır. Bunu sağlamak için de “Medeni hars, kavi iltimas, tebdili libas, an fehm-i dans, cinsi temas” esaslarını realize etmeye başlar.

Ziya Paşa merhum der ki; “Avrat gibi mağlub-ı heva olma; Er ol er / Nefsin seni ram etmeye, sen nefsini ram et.” Nerede o mert insanlar? Nerede o idareciler? Nerede o halk? Nerede o ahlak? Bu istekler ve nefis hâkimiyeti bizi esaret altına almış durumdadır. Ama unutmamak gerekir ki, herkes çağından sorumlu tutulacaktır. Zira sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da nesil bizi sorgulayacaktır. Yeryüzüne yaptığımız tahribatlardan, yöneticilerin akıl almaz uygulamalarından, millete ait olanları çalanlardan, karşı tavır koymayanlardan, siyaset adına milleti kamplaştıranlardan, milli ve manevi değerleri allak bullak eden düzenlemelere karşı çıkmayanlardan dolayı sorgulayacaktır.

Ama biz uyuşuk, pısırık, yüzsüz, vurdumduymaz, bencil, utanmaz bir topluluk haline getirildik. Nemelazımcılığı meslek haline getirdik. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın der olduk. Unutmamak gerekir ki, el için ağlayan, gözden olur. O hale geldik ki, konuşma, görüşme, sesini çıkarma denilerek susturulduk. Önümüzde dünyamızı çalsalar umurumuzda değil. Bu nasıl bir gaflettir. Tut dilini, kır belini, yan gel otur. Eğ başını, gör işini, ondan sonra yakın, neler oluyor diye feryadı figan et.

Kötülüklerin zirve yaptığı, adaletsizliğin tavan yaptığı, hırsızlığın doruklaştığı, ahlakın sıfırlandığı, siyasetin kirlendiği, bürokrasinin çirkefleştiği, yandaşlığın, karındaşlığın meslek haline geldiği bir ülkede özümüze dönmek, kötülüklere mani olmak, insanları umutsuzluktan kurtarmak, onlara ümit vermek gerekmez mi?

Hala eski tas, eski hamam demeye mecbur değiliz. Yeni ufuklara yelken açmak gerekmiyor mu?                

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”           

Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Altınoluk / Elbis Otel -  26.07.2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.