Sorgulanmayan hiçbir olgu sizi hakikate ulaştırmaz

Olguların iç yüzünü görene kadar her şeyi söyleyebilirsiniz, ama iç yüzünü görünce söyleyemeyeceğiniz çok şey olacaktır. Devletlerarası ekonomik, sosyal, siyasal, askeri alandaki ilişkilerin, üst akıl olarak nitelenen global şirket ve finans patronlarının ilişkilerinin; inovasyon, risk sermayesi ve ileri teknoloji şirketleri (dijital dünya), sosyal medya platformları (Bakınız 22 ve 23 Ocak Tarihli ‘’Silikon Vadisi Tanrıları, Dijital Gangsterler ve Köle Adayları’’ başlıklı yazım) arasındaki ilişkilerin yüzde seksen beşi kapalı kapılar ardında cereyan eder. Geri kalan yüzde on beşi ise toplumları ikna etmek, kandırmak için söylenen yalanlardır. Sorgulamayan hiçbir olgu sizi hakikate ulaştırmayacaktır.

"Karar vericiler; dikkatli, kıvrak zekalı, devrimci kişileri çoğu zaman istemez. Çünkü öyle kimseler oluşturulmuş sosyal kalıba ve sistemin dayatmalarına uymayacaklar, yapıyı bozabileceklerdir! İşte bu yüzden karar vericiler sizin zihninizi o kalıplarda tutmaya, sözde eğitimleri ile gördüğünüzü kopyalamanıza, takip etmenize ve boyun eğmenize ön ayak olur."

 Önerim; hiç onaylamadığınız görüşleri benimseyen, ifade eden arkadaşlarla daha çok vakit geçirin. Yaşadığınız çevrede bu mümkün değilse, sosyal medyadan takip edin. İnternet ve iletişim teknolojisinin sunduğu imkanlardan faydalanın. “Aynı enformasyona farklı açılardan bakabilmek, bizim davranışlarımızın müspet gelişimine ve değişimine katkı sağlar.’’  ”Fikirlerini benimsemediğiniz yazarların kitaplarını, ideolojinizi reddeden gazeteleri, kitapları okuyun.’’  ‘’Çünkü her hangi bir konu hakkında farklı fikirler taşıyan, ifade eden kişilerle ve eserlerle, kitaplarla iletişim halinde olmak var olan ufkumuzu daha da genişletebilir. ‘’  ‘’Farklı fikirlerin çarpışmasından, ifade edilmesinden korkmamalıyız.’’  ‘’  Korkuya esir bir ruh hali sadece esir alınan kişiyi değil etrafındakilere de dünyayı dar eder.’’

Globalleşen dünyada internet ve sosyal medyanın sunduğu imkanlarla bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu ve bilgi kirliliğinin sürekli arttığı bir düzende asıl olan bilgiye ulaşmak değil anlama, algılama, sorgulama, eleştirel düşünme, akıl yürütme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme gibi akılcı yetenekleri geliştirerek onu süzebilme yeteneğine sahip olmaktır.  Okuryazarlık bilgi bulup çıkarmak değil, bilgiyi inşa etmektir. Medya okuryazarı olma konusunu iyice özümseyin. Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.

 Siyaset; devletin tüm kademelerinde tabandan başlayarak en tepeye kadar maksimum düzeyde seçkinlik düzeyi yüksek, yetenekli, güvenilir, liyakat sahibi ve işinin ehli kadroları işbaşına getirme sanatı olmalıdır. Siyasete güven duyanlar işbaşına gelen kadrolara da güven duymalıdır. Bunun yolu da ortak aklı egemen kılarak devlet aklını inşa etmekten geçer. Dünyanın her yerinde siyasi kadrolar sonsuza kadar iktidarda kalamayacağını bilmek zorundadır. Devlet aklını inşa edemezseniz veya daha elim ve vahim olmak üzere tasfiye ederseniz; yandaşların ortaya çıktığı siyasi ikbalin devlet ve millet çıkarını perdelediği, siyasetin çöktüğü, işlemediği durumu ortaya çıkarırsınız.

Toplumsal çevre ve tarafların bireylerde şartlanmış tepkiler oluşturarak onları belli biçimde düşünmeye, duymaya, davranmaya yöneltme isteği, bunların kalıcı hale gelmesini sağlama isteği; kamplaşma ortamı yaratacak, asgari müşterekler ve ortak çıkarlar etrafında kümelenmeyi ortadan kaldırma potansiyeli doğuracaktır.

Karşılaşılan önemli problemler ortaya çıktığı düzendeki paradigmalar (Düşünce Sistemi) ve aktörleri ile çözülemez. Problemleri onları üreten kafalarla çözmeye kalkmak daha büyük problem ve yeni çözümsüzlüklere zemin hazırlamak demektir.

 “Ne zaman ve nerede insanlık ıstırap ve alçalmadan mustarip olursa, tarafınızı seçin. Tarafsızlık, zalime yarar, asla kurbana değil. Sessizlik;  işkence göreni değil,  işkenceciyi cesaretlendirir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder

# Devlet

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ömer Emecan - Güzel, akıcı ve içi dolu cümlelerle ağ gibi örülmüş 6 beğenerek ve bilgilenerek okumaya devam ediyorum Sayın Hocam.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 11:14
02

Şenol Kabaoğlu - @Ömer Emecan 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Ömer ağabey.Her zaman söylediğim; sizin gibi güçlü bir kalemin, üstadın övgüsüne mazhar olmak benim için gurur verici.Saygılar,selamlar, sevgiler ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 12:41