Büyük reset küresel sermaye eliti ve bilek güreşi

Günümüz dünyasında insanoğlunun ona sunulanları anlayabilmesi için çok fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünyada her yaşanan olayın bir görüneni bir de bize gösterilmeyen arka planı var. Her şey arka planda cereyan etmekte ve biz yalnızca sonuçları ile yüzleşmekte faturasını ödemekteyiz.

Her şey Lidyalıların parayı bulması ile başlamıştı. Dünyadaki para ekonomisine baktığımızda insanlar ve ülkeler kazandıklarından çok daha fazla para harcadıkları için dünya ekonomisi borç ekonomisi haline geldi ve bunun sürdürülebilir olmadığı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız.

İngiltere, Almanya, Fransa, ABD, Hollanda, kısmen Kanada gibi kapitalizm ve küresel sermayenin yuvalandığı ülkelerde sistem dünyayı kontrol edebilme bakımından sıkışmış durumdadır.

Bu ülkelerde yuvalanan kapitalizmin baronları ki biz bunlara ‘’Küresel Sermaye Eliti ‘’diyoruz. Dünyayı kontrol edebilme gücünü ellerinden kaçırmak üzere olduklarını farkında ve çıkış yolu aramaktadırlar.

Kim bunlar derseniz Rockefeller, Rothschild, Paul Warburg, Jakops Shiff, James Stillman gibi aileler ve bunların bugünkü ardılları, dijital dünyanın ortaya çıkışı ile bunlara yeni eklenen dijital patronlar (Silikon Vadisi Tanrıları) Larry PAGE, Sergey BRİN (Google) Elon MASK (Tesla) Jef BEZOS (Amazon), Bill GATES (Microsoft) Jack Ma (Ali Baba) ve Dijital Platformlardır (Dijital Gangsterler) (Facebook, Whatsapp, İnstagram, Telegram, Tik Tok vb.) Bu yapılar dünyada ele geçirdikleri yeraltı, yerüstü kaynaklar ve dijital alemin platformları ve bunları kullanmak için elimize tutuşturdukları teknolojik aletler vasıtası ile ürettikleri katma değeri yüksek ürünleri pazarlayarak insanlığı sömürmektedirler.

   Küresel Sermaye Eliti’nin dünya ekonomisini para üzerinden nasıl ve hangi araçlarla ele geçirdiğini anlamak için ABD ve ABD Merkez Bankası’nın yapısını anlamak lazım. Çünkü dünya ekonomisi bu yapı üzerinden şekilleniyor. ABD Merkez Bankası sanılanın aksine devletin değil özel bir teşebbüstür. Bu bankanın kurucu ortakları ise bugün dünyanın her yerinde finansal piyasayı arka planda elinde bulunduran Rockefeller, Rothschild, Paul Warburg, Jakops Shiff, James Stillman gibi ailelerin ardılları ve uzantılarıdır. Günümüzde bunlara Dijital Patronlar da eklenmiştir.

Her şey 1944 yılında ABD ile birlikte dünyayı arka planda yöneten Küreselci Sermaye Elitinin önerisi ile hayata geçirilen Bretton Woods denilen uluslararası antlaşmayla başladı. Bu antlaşma ile birlikte Küreselci Sermaye Elitinin yuvalandığı İngiltere, Almanya, Fransa, ABD, Hollanda, Kısmen Kanada ile birlikte 44 ülke yeni bir para sistemine geçmiştir. (Rusya, Çin ve doğu bloku ülkeleri  bu sistemin dışında bırakılmış olsalar da  sonraki yıllarda doğrudan etkilenmekten kurtulamamışlardır) Anlaşmaya katılan ve parasını altına dönüştürülebilir yapmayı kabul eden her ülkenin parasının değeri dolara göre saptanmıştır. Dolar altın ile dönüştürülebilirliğini koruyan uluslararası para birimi olarak kabul edilmiştir. Anlaşma ile 1 ons altın = 35 dolar ya da 1 dolar 0,88867 gram altın olarak belirlenmiş ve ABD dış talep olduğunda doları bu parite'si üzerinden altına çevirmeyi kabul etmiştir. (ABD Merkez Bankası’na 1 dolar getirdiğinizde karşılığında 0,88867 gram altın alabilecektiniz.)

Bretton Woods'la getirilen bu sistem ancak 1971 yılına kadar devam edebilmiş ve bu yıl çöktüğü ilan edilmiştir.  ABD, içinde bulunduğu ekonomik güçlükler nedeniyle 1971 yılında doların altına dönüştürülebilirliğini kaldırmıştır (Amerika dünyaya rest çekmiş ve dolar getirdiğinizde size altın vermeyeceğim demiştir.) ABD'yi buna iten zorunluluklar, dış ticaretinin büyük boyutlara varan açıklar vermesi ile borçlu ülkeler arasına girmesi olmuştur. ABD bu sayede merkez bankasında bastığı dolar denen kağıtla her istediğini elde edebilme gücünü kazanmıştır. Bunun sürdürülebilir olmadığını er geç göreceğiz. Bu gelişmelerden sonra  dünyada doların mutlak hakimiyeti başlamış ve uluslararası ticaret, finans ve bankacılık sistemi bu yapı üzerinden cereyan etmeye başlamıştır. Dünya Bankası ve IMF küresel para aracının kontrol mekanizmaları olarak bu yapılara hizmet etmektedir.

Pandemi, küresel ekonominin zayıflıklarını daha da açığa çıkardı; özel şirketleri iflastan kurtarmak için yağdırılan kamu fonları, vergi kaçıran uluslararası tekeller, gelişmiş devletlerin döndürülemez hale gelen kamu borçları, verimsizlik, yatırım yapmayı reddeden dev şirketler. En önemlisi  dünyada yaşanan yeni ekonomik  siyasi gelişmeler, dijital para, üretim karşılığı olmayan finansal varlıklar , dijital platformlar ve kazandıkları güç,  konjonktürel yapının değişmesi  yeni ittifaklar potansiyeli ,  Çin ve Rusya gibi ülkelerin toparlanarak yeni bir askeri ve ekonomik güç olarak ortaya çıkacak olması, Ön Asya ve Afrika bölgesinde hakimiyet kurma çalışmaları ve bunda kısmen başarılı olmuş olmaları  bu yapıyı Batı, Nato ve küresel sermayenin yuvalandığı ülkeleri tehdit etmekte potansiyeli…

       Batının ortaya attığı Büyük Sıfırlama, Great Reset denilen bu yeni kavram veya Global Reset Dünya Ekonomik Forumu'nun COVID-19 salgınını bahane ederek dünya ekonomisini sürdürülebilir bir şekilde yeniden inşa etme önerisidir. Bu plan Mayıs 2020'de Birleşik Krallık Prensi Charles ve WEF direktörü Klaus Schwab tarafından tanıtıldı. Bu fikir kısa süre önce küreselci elitin düşünce zirvesi olarak bilinen Davos’a da taşınmış ve tartışılmıştı. Amaç ‘’Küresel Sermaye Eliti ‘’nin dünya ekonomisini kontrol edebilme yeteneğini yeniden dizayn edip hayata geçirmesi projesidir.

Kendi sistemlerini sürdürebilmek için ülkeler bazında yerel hükümetlerin yeterli olmadığını düşündüklerinden dünyayı kendi çıkarlarına göre yönetebilmek için daha geniş ölçekli ortak, nihai bir karar alma mekanizmalarına ihtiyaç duyduklarını ve bunu hayata geçirmek için planlama (Küresel bir irade, hükümet tesis etmek)yaptıklarını düşünüyoruz. Yeni bir Bretton Woods yoldadır… Bu sefer merkez ‘’Küresel Sermaye Eliti ‘’nin mabedi Davos (Dünya Ekonomik Forumu) olacak gibi görünüyor. Yine her şey kapalı kapılar ardında cereyan edecek ve insanlığın haberi olmayacaktır. Fakat Küresel Sermaye Eliti’nin işleri bu sefer kolay olmayacaktır

Dünya için sonucu da kapalı kapılar ardında yapılan uzun vadeli bilek güreşinin (ABD ve Çin) galibi belirleyecektir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?