Çatalla çorba içmek

 Ülkemizdeki katmanlar arasında, maalesef önlenmesi zor bir ihtilaf mevcut bulunmaktadır. Bu hal insanlarımızın hayatına tesir etmekte, aynı zamanda huzursuz yapmaktadır. Çünkü her katman mensubunun, diğerine karşı lakayt davranması, kendileri için bir hususiyet haline geldi. Oysa bir milletin ayakta kalabilmesi, her şeyden önce millet fertlerinin kaynaşması ile sağlanabilir.

 Ancak gördüğümüz bu hususiyet ülkemizde mevcut değildir. Etnik farklılıklar ülkenin bütününü tehdit ettiği halde, maalesef aklı erenler de gaflet içinde ve vurdumduymaz durumdadır. Sadece siyasi manevralarla meşguldür. Bu hal bütünlüğü değil, tam aksi parçalama istidadını gösterir. Araştırmadan peşin peşin hüküm verenler, bu yangını körükleyenlerdir. Vatandaş bu gidişten elbette memnun değil, ancak sağır sultanların kulakları, milletin isteklerine kapalıdır. Onun için bünyede huzursuzluk bitmemekte, hatta itişmelere, kalkışmalara zemin hazırlamaktadır.

 Ülke sevdalısı olduğu iddiasında bulunanlar, olayların çözümü için uğraşmamakta, tam aksi seyretme hevesi içinde vaki olan çalkantıları görmemezlikten gelmektedir. Ancak konuşmaya gelince atıp, tutmaktadır. Bunlar bir nevi çatal ile çorba içmeye çalışmaktadır. Bunun mümkün olmadığını her aklıselim elbette ki bilir. Dolayısıyla tesiri olmayacak ve ülkenin selamete çıkmasına neden olamayacak bazı görüşleri ileri sürmeleri tutarlı değildir.

 Siyasilerimiz, bürokratlarımız bir başka ifade ile sahibi salahiyet olanlar, maalesef çatalla çorba içmeye devam etmektedir. Bu husus elbette derde deva olmadığı gibi, onları da gülünç mevkilere düşürmektedir. Ama aklı erenler, bir nevi aklı ermeyenlerin emri altına girmekten haz duymaktadırlar. Dolayısıyla vuku bulan olaylar cahillerin icraatlarından kaynaklanmaktadır. Aklı erenlerin, tecrübe sahibi olanların olaylara uzak duruşu, siyaset arenasının da mahvına sebebiyet vermektedir. Bu durum son derece üzücüdür. Ayakların baş olduğu yerde istenilen sonuca varmak elbette mümkün değildir. Onun için yıllardan beri ülkemiz hiçbir konuda arzu edilen noktaya gelememiştir.

 Gördüğümüz kadarıyla muktedirler, konuşmaktan öte proje üretemedikleri ve ülkenin kalkınması için gerekli akli tedbirleri alamadıkları için, siyasetimiz de, ekonomimiz de, sosyal yapımız da müflis duruma düşmüştür. ‘Ben bilirim, sadece ben yaparım’ mantıksızlığı ile bütün gayretler ve arzular sadece nasırlaşmakta, meyvesini veremez durumdadır. Bunu düşünecek ve gerekli tedbirleri alabilecek kapasite yoksunluğu sebebiyle, siyasiler bir türlü çare bulamamaktadır. Öyle ise bunları makam ve mevkilere oyları ile gönderenler bu işe el koymalı, onların yapamadıklarını millet verecekleri oylarla kendisi yaptırma gayretinde bulunmalıdır. İnanıyoruz ki bu çalışma muvaffakiyetle sonuçlanacaktır. İnsanlar verdikleri oya sahip çıktıkları zaman partiler değişime ve kendi isteklerini değil, milletin isteklerini realizeye mecbur kalacaklardır. Aksi halde saltanatlı devirleri, köşkleri ve kasırları içerisinde rahat yaşama imkânını kaybedeceklerdir. Bu hal, bir nevi milletin demokratik ihtilali olacaktır. Yani millet sadece kullanılan bir vasıta değil, hizmet alan olmalıdır. Aksi halde oy veren, duruma hâkim olmak mecburiyetindedir. Belki o zaman kendilerini layüsel zannedenler seviye kaybına uğrayacak ve akıllarını başlarına devşirmek suretiyle millete hizmet yarışına gireceklerdir. Ancak bugüne kadar, gördüğümüz kadarıyla gerek siyasiler, gerek bürokratlar ve gerekse sivil toplum kuruluşları, akıldaneler maalesef çözüm için uğraşmıyorlar, sadece çatalla çorba içmeye çalışıyorlar ve elbette biz de bu duruma çok üzülüyoruz. Bu durum devam edecek olursa, telafisi için meydana gelen siyasi boşluğun doldurulması ve milletin isteklerine cevap verebilecek organizasyonların yapılması mukadder olur.

 Van ilimizden selamlarımızla…        

 Rahman ve Rahim,

 Kadir ve Muktedir,

 Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       

 Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Van – 30.08.2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Matrakçı Nasuh - Hayatımda böyle sansasyonel köşe yazısı başlığı görmedim.. Hemen telif hakkı için başvuru yapın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 23:56