ŞEHRİMİZDE GÖRMEMİZ GEREKENLER

Adına düzensiz göçmenler, mülteciler, sığınmacılar, kaçak giriş yapanlar diyelim ya da ne dersek diyelim ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de binlerce yabancı ülke vatandaşları yaşıyor. Bu yabancı ülke vatandaşlarının her birinin ayrı bir hikâyesi var. Ben bu hikâyelere girmeyeceğim ama dikkatleri çeken bazı hususlara da değinmeden geçemeyeceğim.

            Ülkemizin genelinde olduğu gibi şehrimizde de Suriye vatandaşları ağırlıkta yaşıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde bulunan göçmen veya mültecilerin büyük çoğunluğu geçimini çalışarak sağlıyor. Çalışma ortam ve şartları tartışılmakla beraber Suriye ağırlıklı yabancı ülke vatandaşlarının küçük bir azınlık dışında işçileştiğini görüyoruz.

            Şehrimizde bulunan ve ağırlıklı olarak Suriyeli olan kişilerin vasıfsız ve günübirlik işler dışında bazı sokaklarımızda kümeleşmeye başladıklarını, kümeleştikleri bu sokaklarda kendi gelenek, görenek ve kültürleri doğrultusunda yaşam ortamları oluşturduklarını, hatta dükkân, fırın gibi işletmeler açarak ticari faaliyetlerde bulunduklarını görmeye başladık.

            Türk tarihine baktığımızda millet olarak hep mazlumun, düşkünün, zorda kalanın, ezilenin, katliama maruz kalanın yanında olmuş, onlara kol kanat gererek korumamız altına almışız ama şu anki mevcut durumu hayatın olağan akışı çerçevesinde görmemiz biraz saflık olur.

         Ülkemizde yerli veya yabancı her gerçek veya tüzel kişiler ticaret yapar, yapmalıdır da ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da her şey kanuni esaslar çerçevesinde olmalıdır. Kim olursa olsun ticari faaliyette bulunacak yerli veya yabancı kişiler faaliyetlerini kaçak ve haksız rekabet ederek, vergi sorumluluğundan muafmış gibi yapamaz; yapmamalıdır.

 Ülkemiz genelinde olduğu gibi şehrimizde bulunan mülteci, göçmen, sığınmacı adına ne dersek diyelim belli bölge ve sokaklarımızda kümelenmeye, yavaş yavaş kendi sosyal ve kültürel yaşam yanında düzenlerini kurmaya başladılar. Bu konuda ulusal ve yerel düzeyde tedbirler almamızda, belli bölgelerde kümeleşen yabancı nüfusun geciktirilmeden seyreltilmesi her yönüyle zorunluluk göstermeye başladı. Bakmak ile görmek arasındaki farkı fark etme zamanı, umarım çok geç kalmayız.

 KIYMIK

 Karaman-Camili tarafından gelerek Sakarya şehir merkezine girenlerin dikkatini çeken bir ışıklı reklam panosu var. Reklam panosunda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce’nin fotoğrafı ve altında kocaman harflerle “Sakarya’ya hoş geldiniz” yazıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce’nin bu reklam görselinden kesinlikle bilgisi olduğuna inanmıyorum ama insan sormadan geçemiyor: Sakarya nerede başlayıp nerede bitiyor ki Sn. Yüce Serdivan ve Adapazarı ilçe girişine bu reklam panosunu astırdı. Kocaali- Karasu-Taraklı-Hendek veya diğer ilçelerden gelen bir vatandaş bu yazıyı görse ne düşünür?

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yüce AK Parti nezdinde Cumhur İttifakını temsil ediyor. Kendisine naçizane bir öneri de bulunmak isterim. Sn. Yüce’nin tanıtım ve reklam danışmanlarını tanımıyorum ama reklam ve tanıtımlarda “Reklam ve algılama süresi” ile “Algı kavramı ve alımlamadaki işlevleri” konularında gerekli uyarıyı yapacağını düşünüyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Olgun Sert - Mesaj Gönder