Ağabeyler söyler dinleyen olursa

“Güneş balçık ile sıvanmaz ey dil

Bi-zebân olsa da bellidir kâmil

Kendinden gayrıyı beğenmez cahil

Kendi çalar, kendi oynar demişler.”

(Levni)

 Bir ağabey olarak ve ağabeylik hukukunu da kullanarak deriz ki; siyaset alanı dağdağalı bir alandır. Kullanmasını bilmek gerekir. Çünkü siyaset; iyi yapılanı iyi görmeyi, eksik olanları da siyasi üslup içinde söylemeyi gerektirir. Yoksa devamlı inkâra yönelmek veya gizlemeye çalışmak doğru değildir. 

 İçinde bulunulan durumun akıbetini tarafsız bir anlayışla değerlendirmek, böylece millete duyurmak, iyi siyaset olur.

 Çünkü siyaset zorlaştırma değil, kolaylaştırma sanatıdır. Gerçekleri savsaklamadan millete aktarmak, faydalı yapılanları alkışlamak, gerekli olanları da lisan-ı münasiple ilgililere duyurmaktır. Yoksa siyaset, çekişme alanı değildir. Daha güzel olanı hatırlatmaktır.

 Siyaset; her alanda nezaketli konuşmaktır. Sataşma alanı olarak kullanmamaktır. Daima daha güzeli dillendirmektir.

 Siyaset narin davranma alanıdır. Onun için toplumun inisiyatifini düşünerek konuşmaktır. Yoksa el-kol sallayarak konuşmak değildir. Ekranları da alet etmemektir. Çünkü bu neviden konuşmalar, görüntüler göstermek, insanların sinir uçlarını oynatır. O zaman da fayda yerine zarara sebebiyet verir.

 Hemen belirtelim ki iktidar mensupları az konuşmalı, mugalata yapmamalı, tahrik edici olmamalı, muhalefet de yerinde ve usulüne göre konuşmalı, huzur bozucu olmamalı, sert ve galizane sözler sarf etmemelidir.

      Ülkemizin siyasetçilerinden beklenen durum budur. Yoksa devamlı çatışan siyaset, insanlarımızı bıktırmış durumdadır. Siyasetçi örnek olmalı, kötü örnek olmaktan uzak durmalıdır. Çok konuşan kaybeder. Muhalefet de iktidara gelmek için kapıda bekler.

 Milletimizin yığın yığın derdi varken, ülkenin beka problemi mevcutken, millet bunlara çözüm beklerken, siyasilerin akıl almaz konuşmaları devam ederken, elbette milletimiz de ümitsizlik içinde geleceğini beklemektedir.

 Oysa siyaset, millete ümitsizlik verme değil, hayırlı işler yapma alanıdır. Devamlı iyi olanı aramak için gündem oluşturmaktır. Sadece konuşmak, tenkit etmek değildir.

 Siyaset ekonomide, sosyal yapıda güçlü kararlar almaktır. Ülkemizi kalkındıracak yeni projeler bulup, ortaya çıkarmaktır. Onun için siyaset dedikodu alanı haline getirilmemeli, sadece doğru olanlar bu alanda dillendirilmelidir.

 Ekonomik değerlendirmeler net olmalı, gizliliğe açık kapı bırakılmamalıdır. Böylece millet ikna edilmelidir. Sosyal dengeler için, dış politika için ciddi tedbirler alınmalı, milleti uyutmaktan uzak durulmalıdır.

 Bu davranışlar milleti birleştirir, güç sağlanır, insanlar da moral bulur. Devamlı hırpalamalar millete usanç verir. O zaman da güvensizlik ortamı oluşur.

 Onun için;

1. Siyasiler akıllı konuşmalı, gevezelik etmemelidir.

2. Siyasette üsluba dikkat edilmeli, cahilane konuşmalar yapılmamalıdır.

3. Siyasetçi birlikten dirlik doğacağını, ihtilaflardan sıkıntı doğacağını bilmeli, ona göre konuşmalıdır.

4. İktidar ve muhalefet siyasileri edep içinde konuşmalı, konuşmalarıyla kamplaşmaları tahrik etmemelidir.

5. Siyasilerin konuşmaları milleti yormamalı, tam aksi milleti soluklandırmalıdır. Kavgacı üsluptan uzak durulmalıdır. Çünkü siyasette üslûp çok önemlidir.

“Nâdân ile sohbet etmek güçtür bilene

Çünkü nâdân ne gelirse söyler diline.” (Laedri)

 Unutmamak gerekir ki, aklı ve imanı kemal bulmayan insanlar, öfke, haset ve kibre esir olurlar. O zaman da toplumda gerilme olur, tahribat ziyadeleşir, Bundan da millet zarar görür. Devlette çökme başlar.

Ağabey söyler de tabii ki dinleyen olursa…

 Rahman ve Rahim,

 Kadir ve Muktedir,

 Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”     

 Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 18.10.2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.