DİJİTAL DÜNYANIN GELECEĞİNE HAZIRLANMAK

Gelişmiş ve sınıf atlayan ülkelerin bu seviyeye gelme hikayelerini incelediğinizde;  arkasında yıllar boyunca eğitime yaptıkları yatırım ve öncelik ve öngörünün en önemli gösterge olduğunu görebilirsiniz. Ülke ve millet olarak geleceğimizi düşünüyorsak aynı yoldan gitmeliyiz. Bunu klasik ve modası geçmiş yöntemlerle yaparsak bir arpa boyu yol alamayız. Bulunduğumuz yeri iyi etüt etmeli ve geleceği öngörerek yola çıkmalıyız. Baş döndürücü bir dijital dönüşümden geçiyoruz. Birkaç örnekle açıklamak gerekirse : Ulaşılan seviyelerdeki dijital devler bir sonraki liderlik fırsatını yaratmak için kendi geliştirdikleri sistemleri isteyerek bozup yeni inovasyonlar getirecekler yeni inavosyanlara hazırlıklı olmalı ve bizde geliştirmeliyiz. Gelişmiş ekonomilerin çoğunda gerçek bilgilerden daha çok yanlış bilgi tüketilmeye başlanacağından filtrelerimizi hayata geçirmeliyiz. Kaynağı belirsiz ve sahte içeriklerin siyasi alanda gerçek kabul edilip toplumsal krizlere yol açabilme potansiyelinin farkında olmalıyız. Yapay zeka teknolojileriyle 1.8 milyon iş ortadan kalkarken, 2.3 milyon iş yaratan pozitif sonuç ortaya çıkacağı gerçeğini atlamamalıyız. Bankacılık sektörü, blok köprü tabanlı kripto para birimleri kullanımından 1 milyar dolarlık işletme değeri elde edileceğinin farkında olmalıyız. Kripto para birimleri, 2023 yılının sonuna kadar dünya çapındaki blok zincirin küresel işletme değerinin yarısından fazlasını temsil edebileceği konusunda farkındalık elde etmeliyiz. Bu örnekler üzerinden sayamadığım diğer örneklerinde farkında olarak geleceğimizi planlamalı ve vakit kaybetmemeliyiz.

 Birkaç yıl önce hazırladığım,  üzerinde çalıştığım ve yüksek maliyeti nedeniyle masamda bekleyen Gümüşoluk İlk/Ortaokulu olarak bir projenin sonuna geldik. Okulumuza Bilişim Teknolojileri – Kütüphane ve Etkinlik Sınıfı adı altında; ülkemizin geleceğine yatırım yapmayı planlamıştık. Ülkemizde gelecekte bu alanda yoğun yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacağını, bu tesis ile bu ihtiyaca alt yapı olması bakımından bir gerekliliği yerine getirme çabasıydı hayalimiz. Bu köşede projenin arkasındaki asıl kahraman olan eğitim gönüllüsü Üzeyir ÇETİN ağabeyimin hikayesini paylaşmak istiyorum sizlerle.

Uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencilerimize tablet temin etmek isterken tanışmıştım Üzeyir ÇETİN ağabeyle. Ben bir adet tablet bağışı rica etmiştim o iki tane bağış yaparak öğrencilerimizi sevindirmişti.

 Okul olarak Bilişim Teknolojileri – Kütüphane ve Etkinlik Sınıfı projemizi bakanlığın bir projesi ile eşgüdüm sağlamak için hayat geçirmek istediğimizde hayırsever vatandaşlarla iletişim kurmaya başlamıştık. Üzeyir ÇETİN ağabeyimiz duymuş bu vesileyle okulumuzu ziyarete geldi ve projenin tamamını üstlenmek istediklerini söyledi. Yüksek maliyeti nedeniyle biraz şüphe duyduğumuzu fark edince, tasa etmememizi söyledi. Biz proje dosyasını ona sunduğumuzda düşündüğünden yüksek bir meblağ olduğunu ama tamamını karşılayabileceğini söyledi ve hemen hazırlıklara başlamamızı ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmamamızı istedi. Bu maliyeti üç kardeş Üzeyir, Hayati, Sezai ÇETİN kardeşler olarak babaları İbrahim ÇETİN anısına karşılayacaklarını söyledi. İki ay gibi kısa bir zamanda bize her anımızda mesaisini ayıran ve tıkandığımız yerde yolumuzu açan Mahalle Muhtarımız Bilal HAZAR ve okulumuz öğretmenleri ve çalışanlarının üstün gayreti ve Çetin ailesinin mali desteği ile projemizi hayat geçirdik. Geçen hafta ilçe erkanının katılımıyla açılışımızı yaparak sınıfı öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Bu imkanları kullanmaya başlayan öğrencilerimizin sevinci görülmeye değerdi.

Bu sınıfta neler yapacağız ?

1.Blok tabanlı kodlama – yapay zeka eğitimi verilerek öğrencilerimizin programlama / yazılım eğitimi almaları ve varsa yetenekli öğrencilerimizi birer yazılımcı olarak ülkemizin geleceğine hazırlanmalarını sağlayacağız.2.Robotik kodlama eğitimi vereceğiz. Bu eğitimle kendi robotlarını tasarlayabilmeleri için bu teknolojinin alt yapısını almış öğrencileri ülkemizin geleceğine hazırlayacağız3. Tincercad üzerinden öğrencilerimizin içerik oluşturmalarını, bu içeriklerin 3 D yazıcılar vasıtası ile  üç boyutlu çıktı alabilme becerileri kazanmalarını sağlayacağız. Böylelikle öğrencilerin kendi tasarı becerilerini geliştirme ve ürün elde edebilme becerilerini geliştireceğiz.

Sınıfımız genel manada okulumuzun tüm sınıf ve şubelerine hizmet vermesi açısından Bilişim Teknolojileri Kütüphane ve Etkinlik sınıfı olarak planlanmıştır. Sınıfımızda öğrencilerimiz bilişim teknolojisi eğitimi almalarının yanı sıra içeriği özel olarak hazırlanmış kitaplarımızın olacağı kütüphane ve zeka oyunları oynayabilecekleri birimler ve serbest zaman geçirebilecekleri alanlar olarak tasarlanmıştır. Açılışını yaptığımız sınıfımız yukarıda bahsi geçen tüm eğitimleri verebilecek düzeyde tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Bu vesileyle öğrendiklerimiz bizi ziyadesiyle mutlu etti çünkü ÇETİN ailesinin yalnız bizim okulumuza değil çeşitli illerde ihtiyaç sahibi öğrenciler için yaklaşık maliyetleri olan başka tesisleri de ülkemiz çocuklarına kazandırdığını öğrendik. Sınıfımıza ismini veren merhum İbrahim ÇETİN ağabeyimize böyle evlatlar yetiştirdiği için müteşekkiriz. Bu kadar fedakarlığı yapan Üzeyir ÇETİN ağabeyimiz ve ailesinin aynı derecede mütevazi ve yaptıklarının gizli kalmasını isteyen bir yapıya sahip olduklarının altını çizmek  isterim. Yazdıklarımı okusalar ne gereği vardı diye belki de bana sitem edeceklerdir. Bu tür projelerin hayata geçirilmesinde Üzeyir ağabeyin ve Çetin ailesinin diğer vatandaşlarımıza örnek olacağını düşündüğümden bu yazıyı kaleme aldım.

"Eğitimdir ki bir milleti; ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder." Gazi Mustafa Kemal Atatürk .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?