Amacın Ne? Üzüm yemek mi istiyorsun yoksa bağcıyı dövmek mi?

Kim bir partiyi destekliyor veya desteklemiyorsa belli başlı amaçları olmalıdır:
           1-İnancını yaşamak, değerlerini sürdürmek ve geleceğinden (Allah'ın tayin ettikleri hariç) emin olmak yani devletine- milletine güvenmek ister. Mesela, üniversite okuyan bir öğrenci normal şartlarda büyük bir ihtimalle iş bulacağı ve bu konuda haksızlığa uğramayacağı kanaatini taşır. Şayet her şeye rağmen kendi mesleği ile ilgili bir işe girmemişse-girememişse ya bu kendi istemediğinden veya işi yapacak yeterliliğe sahip olmadığındır, diye düşünür.
           2-Hakkının-hukukunun korunacağı konusunda müsterihtir. Suçluların cezalandırı-lacağına, suçsuz kimsenin cezalandırılmayacağına, cezasını çekenlerin yeniden bir hak kazanacağına güveni tamdır. Ayrıca temel özgürlüklerinin korunacağı konusunda endişe taşımaz. Temel insan haklarının korumasının Anayasanın teminatı altında olmasını ister yani bir ama- yasa istemez. Şöyle ki vatandaşlar şunları şunları yapmakta özgürdür ama… şeklinde başlayan ve muğlak ifadeler içeren bir Anayasanın örtülü bir yasaklama olduğunu bilir veya Anayasal hakların kanun ve yönetmeliklerle veya fiili uygulamalarla özgürlüklerin kısıtlanmasından yana değildir. Bu özgürlükleri de sadece kendi için değil (karşıt görüşlüler dahil) herkes için ister.
             3-Ülkenin ekonomisinin korunacağına, dış güçlerle rekabet edebileceğine, tarımın doğru planlama ile hem üretici hem de tüketici lehine olacağına, sanayisinin ve özellikle savunma sanayisine önem vereceğine, ülke kaynaklarının doğru değerlendirilip adil bir şekilde millete dağıtılacağına inanır. Hem de nimet külfet dengesinin korunacağı konusunda da rahattır. Bu konuda alfabedeki bütün harfleri kullanarak vergi toplamasını değil (çünkü genelde vergiler sonunda gariban halkın cebinden çıkar) üretimi planlayarak, iç-dış ticaret dengesini koruyarak ve muhtelif konularda hizmetler ederek payına düşeni almasını ister.

             4-Küresel sömürgeci güçlerle mücadelenin doğru birlikteliklerle (mesela; İslam Birliği, Türk Birliği veya sömürüye karşı olan diğer ülkelerle birliktelikler yani antiemperyalist birliktelikler) olacağını bilir. Ancak bunun sağlanmasının öncelikli yolunun kendi içinde (bölücülük ve terör yanlıları hariç) asgari müştereklerde anlaşılmış bir iç barışa ihtiyaç vardır. Bu konuda en tehlikeli konu milleti bizden olanlar veya olmayanlar, diye ayırmaktır. Bu uzun vadede tehlikeli sonuçlar doğurur ve doğurmuştur zaten.

             5-Genel ahlaki esasların toplumun bütününde olmasını ve hangi görüşe mensup olursa olsun bu ahlaki özellikleri taşıyanları takdir eder. Kendi yakınları ve aynı gruba mensup olduklarını da tenkit eder ve gerekirse uyarır, olmazsa uzak durur. Yani bizden olsun çamurdan olsun, demez.

            6-Kısacası hırsızlıktan, arsızlıktan, yolsuzluktan, emaneti ve ehliyeti olmayan yöneticilerden uzak olmak ister. Ülke yönetiminde, önemli konularda uzun vadeli, tüm toplumun yararına planlar ister. Geçici çözümler, göstermelik uygulamalardan hoşlanmaz.

             Not: İşte bir kimse bu ve benzeri kaygılarla bir partiyi destekliyorsa fikrini benimsemesek de saygıya layıktır. Ancak bunun dışında kıytırık sebeplerle, bilinçsizce bunu yapıyorsa onu kale almayın, değmez çünkü değeri yoktur. Şimdi ben bu şartları en iyi X Partisinin gerçekleştireceğine inanıyorum ve onu destekliyorum. Şayet bunu başaramazsa, başarabileceğine kanaat edeceğim yek diğerini tercih ederim. Bu konuda medyanın algı operasyonlarına da pabuç bırakmam. Kanunen siyaset yapmasına izin verilmiş olanlarla da nitelikli iş birliklerine ülkemin-, milletimin, ümmetin ve tüm insanlığın menfaati için karşı çıkmam. Daha ne deyim?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tarakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ömer Emecan - Tarakçı Hocam, yazılarınızdaki doluluk takdir hislerimi ziyadesiyle arttırıyor. Her bir kelime ve cümleniz için teşekkür ediyorum.. Sayılarınız artsın..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 14:00


Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?