SAKARYA’NIN DEĞERLERİNİ TANIMAK

05 ocak 2022 tarihinde TV 264 de yayınlanan ve  Çoşkun BİLİR’in sunduğu  Artı Eksi programına katılan eski içişleri bakanımız Sayın Sadettin TANTAN’ın  Arifiye Öğretmen Okulu ile ilgili tespitleri dikkatimizi çekmiş ama programın ilerleyen zamanlarındaki diyalogların Mezunu ve mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Arifiye Öğretmen Lisesi’ nin  Sakarya kamuoyunda yeterli farkındalığı taşımadığı  ve gereken önemi görmediğine istinaden bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hasıl olmuştur. Toplumun bütün kesimleri tarafından kabul gören ve ilimizin yetiştirdiği değer olan Eski İçişleri Bakanımız Sayın Sadettin TANTAN’ın kamuoyunun aksine bu konuda bilgi sahibi olması ve konuyu gündeme getirmesi gerçekçi tespitleri bizi aynı derecede mutlu etmiştir.

Önce köy enstitülerinden biraz bahsetmek gerekirse : Bu kurumların amacı köy öğretmeni ve köye yönelik diğer mesleklerde eğitilmiş elemanlar yetiştirmek, köyde önder rolü oynayabilecek yeni bir öğretmen tipi oluşturmaktı. Bu eğitimin amacı da eğitim aracılığıyla tarımsal ekonominin rasyonelleştirilmesiydi. Köy enstitüleri projesi öğrenim çağında olanların yanında halkı da eğitmeyi , özellikle köylüyü ekonomik , toplumsal ve kültürel alanlarda etkin kılmayı , bilinç düzeyini yükseltmeyi , böylece kırsal yapıda köklü bir değişim gerçekleştirmeyi hedefliyordu.  Çünkü cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun büyük çoğunluğu köylerde yaşıyor ; bilinç düzeyi düşük, tarımda- üretimde,  rasyonellikten uzak, sağlıkta geleneksel yöntemlere başvuruyor ve köyler kalkınamıyordu. Köy Enstitüleri birkaç şehre hizmet verecek şekilde Türkiye’nin belirli yerlerine kuruluyordu.  Arifiye Köy Enstitüsü’ de Kocaeli, Sakarya ve Bursa ağırlıklı olarak öğrenci kabul ediyordu. Arifiye köy Enstitüsü hakkında ayrıntılı bilgiye  Yazarı bir Arifiye mezunu  Karabey AYDOĞAN olan ‘’Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’’  adlı  İş Bankası Kültür  Yayınlarından çıkan kitaptan  Ulaşabilirsiniz)

Arifiye Köy Enstitüsü sadece eğitim-öğretim verilen ve duvarlardan ibaret bir yapı değildi. Farklı topraklardan, kültürlerden kendi gelenekleri, mirasları, yaşama alışkanlıklarıyla gelen öğrenciler burada edindikleri teorik bilgilerin yanı sıra azımsanmayacak düzeyde bir yaparak yaşayarak "hayat bilgisi" edinirlerdi. Geleceğin nice öğrencilerine yol gösterme gayesi taşırlar, eğitim verirler, onların da hayatlarını aynı ilkeler çerçevesinde kurabilmelerini sağlayarak Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet'in esaslarına bağlı donanımlı birer eğitimci olarak yetişirlerdi. (Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü /Karabey AYDOĞAN)

Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim meşalesinin ateşlendiği Köy Enstitüleri  ve daha sonra İlköğretmen Okullarına dönüştürülen bu okullarda yetişen binlerce öğretmen bu okuldan aldıkları meşalelerle Anadolu’nun köylerini aydınlatmış aydınlık gelecek hayallerini gerçekleştirme mücadelesinin ilk neferleri olmuşlardı. Köy enstitülerinin kapatılması ile İlköğretmen Okullarına çevrilen bu kurumlar 1976 yılında bir daha öğretmen yetiştirmemek üzere kapatılarak lise haline dönüştürülmüşlerdi. Liseye dönüştürüldükten  sonra da Arifiye Öğretmen Lisesi kapatıldığı 2017 yılına kadar yıllar boyunca Köy Enstitüsü ve İlköğretmen okulları döneminden edindiği kurumsal kültürün mirasını öğrencilerine aktarmaya devam etmiştir. Günümüzde Fen Lisesi olarak öne çıkan okullarla bu okulları karşılaştırdığınızda Öğretmen Okullarının sahip olduğu  imkan, kurumsal yapı, eğitim düzeyi (Bu okullarda her şey yaparak yaşayarak ve uygulamalı olarak cereyan ediyordu)ve eğitim kalitesi yönünden hala  o düzeye ulaşılamadığını müşehade edebilirsiniz.   Bu okuldan binlerce öğrenci mezun olmuş bir üst eğitim kurumuna devam ederek öğretmen, vali, bakan, sanatçı, Milletvekili -siyasetçi, gazeteci, akademisyen-profesör, hukukçu, ticaret erbabı vb. ve sayamadığımız mesleklerde ülkemize ve Sakarya iline hizmet etmişler ve halen etmeye devam etmekteler. Bu öğrencilerin en önemli özelliği çetin sınavlardan geçip – kazanarak bu okula seçilerek gelmiş olan zeki çocuklar olmasıydı. Bu okullardan mezun olan çocukların neredeyse tamamı üniversiteye devam etmiş ve yetişmiş insan gücü olarak yukarıda saydığımız çeşitli meslek ve sektörlerde millete hizmet etmiş ve etmeye devam etmektedirler. Arifiye Öğretmen lisesi Ailesinin güzide mensupları  Sakarya’nın çeşitli  belediyelerinde  başkan,(İki ilçede halen belediye başkanı) Sakarya üniversitesinde profesör, okullarında öğretmen ve idareci, gazetelerinde köşe yazarı, hukukçuları, sendikacıları olarak ilimize hizmet etmişler ve etmeye  devam etmektedirler. Devletin yüksek seviyeli çeşitli kademelerinde bürokrat olarak hizmet etmiş ve halen etmeye devam eden liyakat sahibi  Arifiye Öğretmen Okulu mezunlarına rastlayabilirsiniz.

Bütün bunlardan daha önemlisi  Arifiye Öğretmen Okulu mezunlarının asıl hasletinden bahsetmek  gerekirse devletimizin yaşadığı  bu ihanet sürecinde  çok özel anlam ifade edecek ve ders çıkarılması gerekecek bir durumdur. Bu okuldan mezun olan ve ülkemizin her köşesinde eğitimci, yazar, sanatçı, siyasetçi, hukukçu, devlet görevlisi,  meslek sahibi ve ticaret erbabı  vb. mesleklerde bu vatana hizmet etmiş ve etmeye devam eden parasız yatılı olarak okumuş  binlerce Arifiye mezununun siyasi görüş veya tercihleri, ideolojik yaklaşımları ne olursa olsun hepsinin bu vatan ve milletten başka hiçbir kişiye, kuruma, zümreye minnet duymadığını gözlemlemiş olursunuz. Çünkü bu çocuklar parasız yatılı olarak yalnızca devletin ekmeğini yediği için ; yaşadığı sürece  devletten başka hiçbir kişi, zümre ve cemaata minnet duymamış ve duymayacaktır. Millet ve devlet çıkarı söz konusu olduğunda kişişel ve ideolojik yaklaşımlarımızı da bir kenara bırakacağının bilinmesi gerekir ve tanıdığınızda onlarda bunu gözlemleyebilirsiniz. İhtiyaç duyulduğunda ve günü geldiğinde bu ruhla devlet ve millet için gereğini yapacaklarından kimsenin şüphesi olmasın. Rastladığınız bir Arifiye Öğretmen Okulu mezunu hakkında karar verirken lütfen yukarıda yazılanları unutmayın.

Bizi çok üzen ve ülkemizin kaybı olarak gördüğümüz bir tespiti yapmadan geçemeyeceğim. Batılı ülkelerde örneklerine rastladığımız yüzlerce yıldır varlığını sürdüren, ülkelerin en güzide kurumları olarak çok özel bir muamele gören ve korunan eğitim kurumları varlığını sürdürürken ; Arifiye Öğretmen Lisesi gibi yetmiş yıllık kurumsal kültürü biriktiren –  barındıran örneğine az rastlanan bir okulun kapatılmış olması  ve bir üniversite kampüsü büyüklüğündeki (Eğitim binaları, iş atölyeleri, laboratuvarları, konferans salonları, kütüphaneleri vb) arazisi ve müştemilatlarının paramparça edilmesi  anlaşılır gibi değildir ve hangi aklın tezahürüdür anlamak mümkün değildir. Günümüzde ülkemizdeki çoğu Üniversite hala bu imkanlara sahip değilken.

Vaktin birinde zor bir ameliyat geçiren Mustafa amcama,köyün meraklısı  Kuşbacak  Mustafa ziyarete  gelir. Ameliyat hakkında o kadar çok ayrıntılı soru sorar ki amcamı bunaltır, amcam yine de hepsini cevaplar ve yorgun düşer. Sonrasında gelen her ziyaretçiye ‘’ Ben her şeyi Kuşbacak Mustafa’ya  anlattım gidin ona sorun ‘’der. Arifiye Öğretmen Lisesi ile ilgili başkaca merak edilen varsa geçen haftaki mezunlar yemeğinde hepsini engin hoşgörüsünden şüphe duymadığımız  Çoşkun BİLİR’e anlattık ona sorabilirsiniz. Veya kendisi vakıf olduğu bilgileri televizyon programı vasıtası ve bizlerin desteği ile  Sakarya kamuoyunun bilgisine sunmak  ihtiyacı hissedebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şenol Kabaoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ömer Emecan - Sayın Hocam; Meseleyi, rahmetli Üstat Bahaettin Karakoç'un tabiriyle Omurgasından yakalamış, akıcı bir üslupla ve Siyaset Üstü bir yaklaşımla izah etmişsiniz. Sözlerinizin tamamına katılıyorum. Tebrik ve teşekkürü fazlasıyla hak ediyorsunuz. Eksik olmayınız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 11:53
02

Şenol Kabaoğlu - @Ömer Emecan 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ederim Ömer ağabey.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 09:32


Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?