AĞABEY DİYOR Kİ DOMUZ POSTUNDA NAMAZ KILINMAZ

• (Ey Muhammed!) “insanlara en şiddetli düşman olarak insanlar arasında Yahudileri ve Allah’a eş koşanları (müşrikleri) bulursun.” (Mâide/82)

• “Ey iman edenler! Birbirinizi bırakıp da, sizden olmayanları dost, sırdaş edinmeyin. Onlar sizi şaşırtmaktan geri durmazlar, sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların size olan düşmanlıkları, ağızlarından taşmaktadır. Kalplerinde gizledikleri ise daha şiddetlidir.” (Âl-i İmrân/118)

• Şikâri der ki;

İnanma, yüzüne gülse de düşman

Derler üfleyerek ısırır sıçan 

 Emperyalist güçler ve küresel sermaye çeteleri, ittifak halinde, ülkemizi çökertmek için, elbirliği yapmış durumdadır. Ancak ülkemiz bunlara karşı direndiği için, şimdilik tezgâhlamalarını ortaya koymamaktadırlar.

 Bunlar oyunlarını tezgâhlayabilmek için, ülkemizin karışmasını ve terörün artmasını bekliyorlar. Onun için de paramızın değeri üzerinde oynayıp duruyorlar. Ekonomimizi çökertmek için, fırsat bulurlarsa, ambargo koymaya çalışıyorlar. Bunun en önemli sebebi, Akdeniz’deki, Ortadoğu’daki, Karadeniz’deki, Libya’daki, Azerbaycan’daki diplomatik başarılarımızdır.

 Bunların dostluklarına asla güvenilmez. Atasözümüz der ki; “Domuz postunda namaz kılınmaz.”

 Bu güçler, bizim cihan sevdamızın bitmediğini algıladıklarından, bunun başarısız kalması için derinden düşünüyor ve yeni yollar arıyorlar. Bunlar havadaki üstünlüklerine, deniz filolarının gücüne, teknolojik donanımlarına güvenmekle birlikte, hâlâ ülkemizden çekinmektedirler. Onun için milletlerarası teşkilatlardaki değerimizi, albenimizi yok etmek için zaman zaman gizlice bir araya gelip, yeni mücadele çareleri aramaktadırlar. Bazı devletleri de tahrik ederek, üzerimize sevk etmeye çalışmaktadırlar. ‘Mavi Vatan’ hadisesi bunun en tipik örneğidir.      

 Bunları şimdilik durduran, milletimizin kayıtsız, şartsız vatanına bağlılığıdır. Birliğimizden, dirliğimizden çekiniyorlar. Onun için hudutlarımızda tezgâhlamalar yapmakla yetiniyorlar.

 Batı hududumuzda, güney hududumuzda ABD’nin yeni üsler kurmaya çalışması, PYD gibi bir terör örgütünü organize ederek, bize musallat etmeye çalışması herhalde müttefik görünen ABD için bir iyi niyet göstergesi değildir. Üstelik düğmeye basmak için, bizim gafletimizi bekliyor.

 İngiltere ve Fransa, tarihte oynadıkları rolü yeniden oynayabilmek için gizli gizli çalışmalarını sürdürüyorlar. Yeniden Ortadoğu’da sözlerini geçirmek için gayret gösterdiklerini biliyoruz. Ortadoğu ve Şark politikalarını yeniden gerçekleştirmek için zaman bekliyorlar.      

 Rusya hiçbir zaman bizim ve menfaatimiz için değil, kendi menfaati için şimdilik dost gibi görünüyor ama zaman zaman azı dişini de göstermekten geri kalmıyor. Çünkü yayılmacı politikasından vazgeçmiş değildir. Malum, bir emrivaki ile Akdeniz’e ulaştığı gibi, bir anda Kırım’ı ilhak ettiği gibi, şimdi de Ukrayna ile uğraşmakta, böylece Karadeniz’in tamamına hâkim olmaya çalışmaktadır.

 Ülkemiz bu dış politika çeteleri tarafından sarılmış durumdadır. Buna mukabil, bizim dış politikamızda sarf edilen gayretlerin yeterli olduğu söylenemez. Zira beraber hareket ettiğimiz ülkelerin çoğu, ekonomik perişanlık içinde kıvranıp durmaktadır.

 Diğer taraftan, ülkemizdeki siyasetimiz maalesef bunların iştahını kabartmaktadır. Onun için siyaset alanının tansiyonunu artırmaya çalışmaktadırlar. Katmanlar arası ihtilafları artıracak bir gayret sergiliyorlar. Maalesef bizde de, hâlâ ötekileştirme bütün hızıyla devam etmektedir. Nitekim siyasilerin konuşmalarında sertlik elan devam ediyor. Bu husus milletimizi üzmekte ama emperyalistleri ve küresel sermaye çetelerini sevindirmektedir.

 Biz de diyoruz ki, konuşmalarımız yıkılmaya sebebiyet vermeden ve ateş bize yaklaşmadan, aklımızı başımıza devşirmeliyiz ve dış güçlere karşı kucaklaşarak, birliğimizi göstermeliyiz. Sadece hükümetin çalışmaları yeterli olmaz, millet olarak da buna destek vermeliyiz. Sonra iç politikamızı düşünmeliyiz.

Rahman ve Rahim,

 Kadir ve Muktedir,

 Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”        

 Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Beylerbeyi – 24.01.2022

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Müftüoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma

# Yeni

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?